Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: -"Ortaklarının yüzde 90'ını kadınların oluşturduğu kooperatiflerin…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı:
  -"Ortaklarının yüzde 90'ını kadınların oluşturduğu 
  kooperatiflerin…

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: -"Ortaklarının yüzde 90'ını kadınların oluşturduğu kooperatiflerin işletecekleri yaşlı ve özürlü bakım merkezleri ile çocuk kulüpleri, kreş ve gündüz bakımevlerinin demirbaş eşya niteliğindeki yatırım malı alımlarına yönelik hibe yardımı öngörülüyor"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ortaklarının yüzde 90'ını kadınların oluşturduğu kooperatiflerin işletecekleri yaşlı ve özürlü bakım merkezleri ile çocuk kulüpleri, kreş ve gündüz bakımevlerinin demirbaş eşya niteliğindeki yatırım malı alımlarına yönelik hibe yardımının öngörüldüğünü kaydetti.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan kadın kooperatiflerine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, bu kooperatiflerin kadın girişimcilerin talepleri doğrultusunda kurulmaya başlandığı ve ortaklarının yüzde 80 ila yüzde 100'ünün kadın olduğu ifade edildi.
     Kooperatiflerin kadınların ihtiyaç duydukları hizmetleri ürettiği, yeni dayanışma alanları yarattığı, ihtiyaç ve taleplerini gündeme taşıdığına dikkat çekilen açıklamada, TÜİK verilerine göre, Türkiye'de 15 yaş üstü kadınların istihdam oranının yüzde 24 ve işgücüne katılım oranının ise yüzde 27,6 olduğu anımsatıldı.
     Açıklamada, bu oranların erkek nüfusa göre oldukça düşük olduğunun altı çizilerek, "Kadının ülke istihdamındaki yerini gösteren bu veriler, kadının mutlaka ekonomide daha fazla yer almasını gerektiriyor. İstihdam ve yoksullukla mücadele noktasında özellikle ekonomik yönden güçsüz kişilerin oluşturduğu kadın kooperatifleri, bu açıdan önem kazanıyor" değerlendirmesinde bulunuldu.
    
     -Koop-Des hazırlık çalışmalarına başlandı-
    
     Açıklamada, kooperatiflerin ve kadınların ticari işletme kurarken karşılaştıkları en önemli sorunlardan birinin finansman olduğuna dikkat çekilerek, bu sorunu çözme noktasında Koop-Des Programı ile kooperatiflerin üretim ve istihdama katkısı olan projelerinin desteklenmesinin planlandığı belirtildi.
     "Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı Hibe Yönetmeliği" taslağında program kapsamında, kooperatiflerin makine ve ekipman alımlarına ve "Ortaklarının yüzde 90'ını kadınların oluşturduğu kooperatiflerin işletecekleri yaşlı ve özürlü bakım merkezleri ile çocuk kulüpleri, kreş ve gündüz bakımevlerinin demirbaş eşya niteliğindeki yatırım malı alımlarına yönelik hibe yardımının öngörüldüğü de ifade edildi.
    
     -91 kooperatif kuruldu-
    
     Açıklamada, kadınların kurduğu kooperatif sayısının hızla arttığı vurgulanarak, 80 adet işletme kooperatifinin, 4 adet küçük sanat kooperatifinin, 2 adet üretim ve pazarlama kooperatifinin, 4 adet tüketim kooperatifinin ve 1 adet de yayıncılık kooperatifi olmak üzere toplam 91 kooperatifin kadın girişimciler tarafından kurulduğu ve işletildiği bilgisine yer verildi.
     Kadın kooperatiflerinin, el becerileri için eğitici kurslar düzenlemek, geleneksel gıda ürünlerinin üretimi ve pazarlanması, lokantacılık, özürlü eğitimi ve bakımı, okul öncesi eğitim, giyim, hediyelik eşya gibi ürünlerin pazarlanması gibi çalışma alanlarında başarılı oldukları da kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 96 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir