Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: -"Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanları tüm kapılarda olduğu gibi…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı:
  -"Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanları tüm kapılarda olduğu gibi…

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: -"Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanları tüm kapılarda olduğu gibi Esendere'de de 7/24 çalışmakta ve terör örgütlerinin kaçakçılıkla sağlamaya çalıştığı finans kaynaklarını önlemeye yönelik çalışmalarını sürdürmektedir" -"Mevcut haliyle tüm hizmetlerini aksamadan yerine getiren Esendere Gümrük Kapısı ne yol geçen hanıdır, ne de sahipsizdir"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca, bakanlık çalışanlarının tüm kapılarda olduğu gibi Esendere'de de 7/24 çalıştığı, terör örgütlerinin kaçakçılıkla sağlamaya çalıştığı finans kaynaklarını önlemeye yönelik çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bir gazetede yer alan Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bulunan Esendere Gümrük Kapısı ile ilgili "Kapı Var Sahibi Yok", "Yol geçen hanı gibi" başlıklarıyla verilen haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.
     Açıklamada, bu haberlerin "doğru bilgilerden yoksun" olduğu ve "kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi hedeflediği" ifade edildi.
     Esendere Gümrük Kapısı'nda 24 saat hizmet verildiği belirtilen açıklamada, bu kapsamda, yolcu giriş-çıkış işlemleri, taşıt giriş-çıkış işlemleri, transit işlemleri ile sınır ticareti merkezi kapsamında ithalat ve ihracat işlemleri yapıldığı kaydedildi.
     Açıklamada, şöyle denildi:
     "Haberde ifade edildiğinin tam tersine Esendere Gümrük Müdürlüğü'nde güvenlik amaçlı kameraların tamamı çalışmaktadır. Gümrük sahasında bulunan 2 kantar da faal olup, sorunsuz çalışmaktadır. Kamu düzeninin, asayiş ile güvenliğin sağlanması ve kaçakçılıkla mücadelede etkinliğin artırılması amacıyla 5 Eylül 2011 tarihinden itibaren üçer aylık dönemler itibarıyla belirli hudut kapılarımızda görev yapmaya başlayan 'Acil Müdahale Ekipleri'nden biri de Esendere'de görevlendirilmiştir. Kaçakçılıkla mücadele ile ilgili yapılan işlemlerle birlikte gümrüklü sahada kamu düzenini sağlamak için 'Acil Müdahale Ekibi' ile birlikte emniyet ve askeri güçlerimiz de görev yapmaktadır.
     Esendere Sınır Ticaret Merkezi'nin (STM) kapatılması yönünde bir karar yoktur. Esendere Gümrük Kapısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile bu yıl içinde imzalanan protokol ile bütçeden hiç bir kaynak aktarılmadan, yap-işlet-devret modeli ile yeniden yapılacak olup, 24 ay içinde kapının açılışı yapılacaktır."
     "Mevcut haliyle tüm hizmetlerini aksamadan yerine getiren Esendere Gümrük Kapısı ne 'yol geçen hanı'dır, ne de sahipsizdir" denilen açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanlarının tüm kapılarda olduğu gibi Esendere'de de 7/24 çalıştığı, terör örgütlerinin kaçakçılıkla sağlamaya çalıştığı finans kaynaklarını önlemeye yönelik çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi. Açıklamada, "Masa başında yazılarak orada güç şartlar altında çalışan personelimizi karalayan haber ve iddialar maksadını aşan, iftira niteliği taşıyan haberlerdir" ifadeleri kullanıldı.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın "En Kolay ve En Güvenli Ticaret" hedefiyle çalıştığı belirtilerek, Türkiye'nin bütün kapılarında yasa dışı eylemlere göz açtırmamak hususunda kararlığını gösterdiği ifade edildi.
     Son dönemde medyada yer alan milyonlarca Türk Lirası tutarındaki yakalama ve kaçakçılık olaylarını gerçekleştirenlerin bakanlığın personeli olduğuna işaret edilerek, bakanlığın, kanunların kendisine verdiği yetki çerçevesinde görevini yerine getirme hususunda kararlılıkla çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 199 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir