Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Altunyaldız: -"15 yıl gibi uzun bir aradan sonra, Esnaf ve…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Altunyaldız:
  -"15 yıl gibi uzun bir aradan sonra, Esnaf ve…

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Altunyaldız: -"15 yıl gibi uzun bir aradan sonra, Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'nı ilk kez bu yıl toplayacağız"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, 15 yıl gibi uzun bir aradan sonra, Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'nın ilk kez bu yıl toplanacağını bildirdi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Ankara Kızılcahamam'da bir otelde yapılan Esnaf ve Sanatkarlar Şurası Çalıştayı'nın açılış konuşmasını yaptı.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Altunyaldız, açılışta yaptığı konuşmada, esnaf ve sanatkarın ahilik kültürünün bugünkü temsilcileri olduğunu belirtti.
     Ahiliği tarihi görevini yerine getirerek tarihte kalmış bir kurum olarak görmediklerine işaret eden Altunyaldız, günümüz dünyasında teknoloji hangi noktaya ulaşırsa ulaşsın, ister atom çağı, ister bilgi çağı, ister uzay çağı olsun, dünya döndükçe, insan var oldukça, hep yaşayacak bir değer olarak gördüklerini kaydetti.
     Esnaf ve sanatkarın, büyüyen Türkiye ekonomisinin önemli yapı taşlarından biri olduğunu vurgulayan Altunyaldız, Türkiye'de bugün 2 milyon 17 bin 603 esnaf ve sanatkar ve bunlara ait 2 milyon 168 bin 86 işletme bulunduğunu, bu işletmelerde çalışanlar ve aileleri dahil edildiğinde, esnaf ve sanatkara yönelik hizmet ve politikaların, yaklaşık 8 milyonluk bir kesimi etkilediğini ifade etti.
     Güçlü esnaf ve sanatkarın, güçlü Türkiye'nin teminatı olduğuna inandıklarına dikkati çeken Altunyaldız, "Bu yüzden, esnaf ve sanatkarımıza yönelik politikalarla, stratejilerle, projelerle onları daha da ileriye taşımaya gayret ediyoruz" dedi.
    
     -3D Strateji Belgesi Eylem Planı-
    
     İlk kez, esnaf ve sanatkarlar ile esnaf ve sanatkar meslek kuruluşları için bir eylem planı hazırlandığını ve Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm, Destek (3D) Strateji Belgesi Eylem Planı'nın hayata geçirildiğini anımsatan Ziya Altunyaldız, söz konusu belge ile esnaf ve sanatkarların mali yapılarını güçlendirmeyi, fiziki ortamlarını iyileştirmeyi, rekabet güçlerini artırmayı ve ekonomik büyümeye katkı sağlayabilmelerinin hedeflendiğini kaydetti.
     Altunyaldız, 3D programına göre, esnaf ve sanatkarlar için yok olmaya yüz tutmuş mesleklerin korunması ile ilgili önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, bu programla esnafın, kendi ürettiği ürünleri satanlara münhasır olmak üzere; el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bunlar gibi geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyette bulunanların esnaf muaflığı kapsamına alınarak gelir vergisinden muaf tutulduğunu hatırlattı.
     Ziya Altunyaldız, esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kullandırılan kredilerin tutarının son 10 yılda 47 kat artarak Şubat 2013 sonu itibariyle 7,2 milyar liraya çıktığını da vurguladı.
    
     -Esnaf ve Sanatkarlar Şurası-
    
     15 yıl gibi uzun bir aradan sonra, Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'nı ilk kez toplayacaklarını bildiren Altunyaldız, şöyle konuştu:
     "Bakanlık olarak yürüttüğümüz tüm faaliyetlerde, paydaşlarımızla birlikte çalışmayı, onların fikirlerinden faydalanmayı şiar edindik. Ortak aklın gücüne inandık. Bu yüzden, bu yıl içerisinde yapacağımız Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'na büyük önem atfediyoruz. Bu şura sayesinde esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik mevzuat ve politikaları birlikte oluşturacağız. Bu şura sayesinde esnaf ve sanatkarlarımız ihtiyaç ve beklentilerini Bakanlığımıza en üst düzeyde aktarabilecek. Bu çalıştayda yapılacak çalışmaların, bu yıl içerisinde gerçekleştireceğimiz Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'na temel oluşturmasını diliyorum."
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir