Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız: -"İpek Yolu Girişimi'nin, ticaret…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız:
  -"İpek Yolu Girişimi'nin, ticaret…

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız: -"İpek Yolu Girişimi'nin, ticaret akışlarının iyileştirilmesi çerçevesinde, bölge ülkelerinin esas ihtiyaçlarına etkili çözümler bulmak amacıyla Strateji Belgesi'nde ana hatları belirlenmiş olan istikamette kararlılıkla devam edeceğinden emin olduk" -"Kervansaray Projesi'nin başarılı bir şekilde yürütülmesi amacıyla Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında 'Niyet Mektubu'nun imzalanmış olmasında da memnuniyet duyduk"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız "İpek Yolu Girişimi"nin, ticaret akışlarının iyileştirilmesi çerçevesinde, bölge ülkelerinin esas ihtiyaçlarına etkili çözümler bulmak amacıyla "Strateji Belgesi"nde ana hatları belirlenmiş istikamette devam edeceğini gördüklerini belirterek,"Kervansaray Projesi'nin başarılı bir şekilde yürütülmesi amacıyla Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında 'Niyet Mektubu'nun imzalanmış olmasında da memnuniyet duyduk" dedi.
     Polat Rönesans Otel'de düzenlenen "İpek Yolu Ülkeleri Arasındaki Ticaretin Kolaylaştırılması ve Geliştirilmesinde Gümrük İdarelerinin Rolü" konulu "5. Uluslararası Forum"un "İstanbul Deklarasyonu" nu açıklayan Altunyaldız, Bakü'de gerçekleştirilen forumda, girişimin olgun bir hal aldığını, bundan sonra takip edilmesi gerekli yolun ne olduğunun netlik kazandığını söyledi.
     Altunyaldız, 2008 yılında başlayan "İpek Yolu Gümrük Girişimi"nin 5inci yıl dönümünü kutlarken, bu girişimin, Kervansaray Projesi'ni hayata geçirmek üzere olduğu hususuna dikkati çekmek istediğini belirterek, şöyle konuştu:
     "Strateji Belgesi'nde ifade edilen stratejik hedefi gerçekleştirmek amacıyla, girişimizin haklı gerekçelere sahip ve isabetli bir girişim olduğu kanısında ve bilincinde olduk. Batum Forumu'nda ortaya konulan tavsiyelere uygun şekilde, 30-31 Ocak 2012 tarihlerinde Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen uzmanlar Toplantısından elde edilen sonuçları memnuniyetle karşıladığımızı ve bu toplantıya katılım sağlayan uzmanlara gösterdikleri çabalar dolayısıyla teşekkür ederim. Batum Deklarasyonu'nda ifade edilen eylem odaklı yaklaşıma uygun şekilde bugüne kadar yürütülen faaliyetleri takdirle karşıladığımızı, çizilen pilot güzergahları ve anılan çalışmalarda belirlenen Sınır Geçiş Noktalarını kabul ettik. Tanımlanan güzergahın sadece karayolu güzergahlarıyla sınırlı kalmayıp, modlararası taşımacılıkta tercih edilebilecek diğer seçenekler içinde uygulanabileceğini öngördüğümüzü beyan ettik. Kervansaray Projesi'nin, söz konusu girişimin bir sonucu olduğunu ve girişimin pilot aşamasının bölgedeki diğer istekli gümrük idareleri için model teşkil etmesinin, böylelikle bu ülkelerin de projenin bir bütün olarak tamamlanıp uygulamaya konulması için projenin bundan sonraki aşamalarına katılım sağlayacağını dikkate aldık. Kervansaray Projesi'nin pilot aşamasını şekillendirmek üzere 4üncü Forum'dan bu yana Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'ın gerçekleştirdiği çalışmaların büyük bir takdir gördüğünü ve sunulan raporların da memnuniyetle karşılandığını gördük."
     Altunyaldız, proje çerçevesinde öngörülen aşamaların gerçekleştirilmesi amacıyla Kervansaray Projesi'nin bundan sonra artan bir ivmeyle devam ettirilmesi hususunda mutabık olduklarını ifade ederek, "İpek Yolu Girişimi'nin, ticaret akışlarının iyileştirilmesi çerçevesinde, bölge ülkelerinin esas ihtiyaçlarına etkili çözümler bulmak amacıyla Strateji Belgesi'nde ana hatları belirlenmiş olan istikamette kararlılıkla devam edeceğinden emin olduk. Kervansaray Projesi'nin başarılı bir şekilde yürütülmesi ve titizlikle tamamlanıp uygulamaya geçirilmesi amacıyla öngörülen bazı ilerlemeler hususunda daha fazla işbirliği yapmak için, forum çerçevesinde, Azerbaycan Cumhuriyeti, Gürcistan, Kazakistan Cumhuriyeti, Kırgız Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında Niyet Mektubunun imzalanmış olmasını memnuniyetle karşıladık"diye konuştu.
     Forum çerçevesinde, ilgili uluslararası mutabakatlara uygun şekilde hareket etme niyetinin yanı sıra, sınır geçiş noktalarının ve taşımacılık güzergahının altyapısının geliştirilmesine yönelik gayretlerin artırılmasına atfen, İran İslam Cumhuriyeti, Pakistan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan EİT İslamabad-Tahran-İstanbul Karayolu Taşımacılığı Koridoru hususunda üç taraflı işbirliğini geliştirmeye ilişkin Ortak Deklarasyon'u not ettiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Uluslararası sözleşmelerin ve üye güdümlü uluslararası kuruluşların belirlediği standartların, projemizi desteklemek bakımından iyi bir şekilde incelenip bunlardan istifade edilmesinin gerekli olduğunu gördük. Stratejik hedefe daha hızlı ve daha etkili bir yolla ulaşmak amacıyla, ilgili üye güdümlü uluslararası kuruluşlarla projelere destek veren kuruluşları, projenin hazırlanması ve finanse edilmesine katılmaya davet ettik. Gümrüklerin misyonu hususundaki ortak paydamıza ilişkin müşterek bir yaklaşım oluşturmanın, gümrük mevzuat ve uygulamalarımızda yer alan muhtelif boşluk, ve farklılıkları azaltıp birbirine yaklaştırmak için azami çaba sarf etmenin önemini yineledik"
     Altunyaldız, bu prensiplere bağlı olarak, vizyonlarına ulaşmaya yönelik bir basamak olacak şekilde, bölgede daha şeffaf ve güvenilir bir iş ortamı tesis etmeye çaba sarf ettiklerini belirterek, "Azerbaycan'ın bir sonraki Forumu düzenleme yönündeki teklifini de takdirle karşılıyoruz"dedi.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir