Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TİM veri paylaşım protokolü imzaladı -Bakanlık Müsteşarı Ziya…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TİM veri paylaşım protokolü imzaladı
  -Bakanlık Müsteşarı Ziya…

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TİM veri paylaşım protokolü imzaladı -Bakanlık Müsteşarı Ziya Altunyaldız: -"Tek Pencere Sistemini devreye aldığımızda, işlemlerde ihracatta 6 gün, ithalatta 7 gün azalma öngörüyoruz. Bu sisteme geçtiğimizde konteyner başına 990 dolar olan maliyetin 650 dolara inmesi söz konusu oluyor" -"Bu sistem sayesinde Bakanlık olarak yerinde gümrükleme sistemine geçeceğiz. İhracatçı gece gündüz ihracat yapar hale gelecek" -TİM Başkanı Büyükekşi: -"Protokol sayesinde ihracatçılarımızın dahilde işleme izin belgeleri, taahhüt kapatmaları ve devlet yardımları işlemlerini hızlandıracağız"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Tek Pencere Sisteminin devreye alındığında işlemlerde ihracatta 6 gün, ithalatta 7 gün azalma öngördüklerini belirterek, "Bu sisteme geçtiğimizde konteyner başına 990 dolar olan maliyetin 650 dolara inmesi söz konusu oluyor. Bu sistem sayesinde Bakanlık olarak yerinde gümrükleme sistemine geçeceğiz. İhracatçı fiziken mutlaka gümrük alanında işlem yapma sorunundan kurtulacak. Kendi deposunda gümrüklemesini yapacak ve ihracatını 7/24'e yaymış olacak. Gece gündüz ihracat yapar hale gelecek" dedi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) arasında veri paylaşımı için protokol töreni gerçekleştirildi.
     İmza töreni öncesinde konuşan Altunyaldız, Türkiye'de son dönemde ve son yıllarda ihracattaki ivmenin sinerjik yaklaşım tarzı olduğunu belirterek, ihracatçılara rekabet gücü kazandıran yolda kamunun, özel kesimin ve STK'ların birlikte çalışmasını zorunlu kılan bir yaklaşımın olduğunu kaydetti.
     Altunyaldız, bu protokolün, Türkiye ihracatının rekabetçi bir düzeye getirilmesine yönelik önemli bir adım olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
     "Bu protokolle tüm verilerin elektronik ortamda değişimi, süreçlerin ve bürokrasinin kısaltılması, ihracatçının tüm belgelerdeki işlemlerin kağıt ortamından elektronik ortama taşınması gerçekleştirilecektir. Aslında bu protokolün en önemli mihenk taşlarından biri de Tek Pencere Sistemi'nde yetkilendirilmiş Bakanlık olarak şöyle bir sisteme geçiyoruz; Tek Pencere Sistemi, 2013 yılında tamamıyla AB ülkelerinin geçeceği ve bugün itibariyle 9 ülkede uyguladığı bir sistemdir. Bu ihracatçının tek noktaya başvurması, bu başvuru sonucunda tüm paydaşların entegre olması ve sistemin tüm süreçleri çek etmesi, ihracatçının o noktadan onayını alarak ihracatını yapmasını sağlıyor. 40 belgeyi kapı kapı dolaşmadan, zaman kaybı olmadan, bürokrasiye kurban gitmeden süreçlerin online olarak hızlı bir şekilde yürütülmesidir. Bu protokol, aslında Tek Pencere Sistemini başlattığımız ilk protokoldür."
     İhracatın başlama ve bitiş sürecine dikkati çeken Altunyaldız, "Gümrükte geçen süreler çok az ama pek çok bakanlıktan kurum ve kuruluşlardan alınan onaylar ihracatta 14 gün ithalatta 15 günlük bir süreyi gerektiriyor. Tek Pencere Sistemini devreye aldığımızda, işlemlerde ihracatta 6 gün, ithalatta 7 gün azalma öngörüyoruz. Bu sisteme geçtiğimizde konteyner başına 990 dolar olan maliyetin 650 dolara inmesi söz konusu oluyor. Bu sistem sayesinde Bakanlık olarak yerinde gümrükleme sistemine geçeceğiz. İhracatçı fiziken mutlaka gümrük alanında işlem yapma sorunundan kurtulacak. Kendi deposunda gümrüklemesini yapacak ve ihracatını 7/24'e yaymış olacak. Gece gündüz ihracat yapar hale gelecek. Zaman sınırı, bürokrasi sınırı yok" şeklinde konuştu.
    
     -"İhracatçı kendi deposunda mührünü basacak"-
    
     Altunyaldız, yetkilendirilmiş yükümlü uygulamasına bu yıl içerisinde geçmek istediklerini belirterek, "Bu uluslararası statüdür. Sözleşme imzaladığımız ülkelerle aslında bir anlamda güvenli kanallardan geçebiliyor. Daha az kontrol oluyor, süreçler kısalıyor. İhracatçı, bir nevi yeşil hat gibi geçme imkanına sahip oluyor. Bu yıl içerisinde geçmiş olacağız" diye konuştu.
     Altunyalydız, ihracat aracının mutlaka mühürlenmesi için gümrüğe uğraması gerektiğini ifade ederek, "Bu şehir trafiğinde kuyruklara sebep oluyor. Beklemeler, maliyetleri artırıyor. İzinli gönderici diye bir statü getiriyoruz. Hem taşıyıcıya hem de ihracatçıya statü vereceğiz. Tüm sistemlerini görebildiğimiz, kayıtlı olan, bugüne kadar işlemlerinde güven telkin eden taşıyıcı ve ihracatçıya izinli gönderici statüsü vermek üzere ihracatçı kendi deposunda mührünü basacak ve fiziki olarak mallarını gönderebilecek. Bakanlık olarak tüm paydaşlarımızla birlikte çalışmanın değerini anlamış durumdayız" şeklinde konuştu.
    
     -"Yeni TTK'da piyasanın endişeleri giderilecek"-
    
     Bir gazetecinin, gümrük işlemlerinde geçen sürenin yarı yarıya azalmasının ne zaman gerçekleşeceğini sorması üzerine Altunyaldız, "Bu bizim varmak istediğimiz noktadır. Bu rakamlar sürecin sonunda ulaşmak istediğimiz noktadadır. Tek Pencere Sistemi'nde ulaşmak istediğimiz nokta, tüm ihracata ya da ithalata ilişkin kurumlarla protokoller ve fiziki alt yapı bitene kadar sisteme geçmemek gibi bir noktada olmayacağız. Bugün TİM ile başladık, bu süre peyderpey azalacaktır. Bu yılın sonunda süreçleri azaltmaya başlayacağız ve 2013 yılında meyvelerini göreceğiz" diye konuştu.
     Altunyaldız, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu'ndaki değişikliklere ilişkin soruya da şöyle yanıt verdi:
     "TTK'nun esaslı maddelerinde değişiklikler var. Aslında piyasada endişe olarak ortaya çıkan bütün unsurlarda bu endişeleri tamamıyla giderecek çalışmalar yapıldı. İnternet sitesinde finansal tabloların yayınlanması, bağımsız denetim endişeleriyle ilgili, yönetim kurulu üyelerinin yüksek okul mezunu olması çalışması, borçlanma yasağına ilişkin çalışmalar yapıldı. Hapis cezalarına ilişkin, idari ve adli para cezasına dönüştürüldü. piyasada ortaya çıkan bütün endişelerle ilgili çalışma yapıldı ve TBMM'ye sunulmaya doğru gidiyor."
    
     -"İhracatçıların rekabet gücü yükselecek"-
    
     TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu yıl 150 milyar dolar ihracat hedeflendiğini ve ilk 5 ayda ihracatın yüzde 10,5 artış gösterdiğini belirterek, bugün itibariyle ihracatın 62 milyar dolara ulaştığını anımsattı.
     Büyükekşi, geçen sene ihracat artarken, ithalatın da arttığını belirterek, bu dönemde ihracat artarken, ithalatın azalmaya başladığını kaydetti.
     İhracatçıların artık rekabet güçlerini yükselterek, 236 gümrük bölgesinde dünya ile yarıştığını anlatan Büyükekşi, ihracatçıların 236 gümrük bölgesindeki rekabet gücünü yükseltebilmesi için yeniliğe açık olunması, kurumsal altyapının iyileştirilmesinin son derece önemli olduğunu söyledi.
     Büyükekşi, ihracatçıların rekabet gücünü yükseltmek için Bakanlıkla karşılıklı işbirliğine büyük önem verdiklerini aktararak, şunları dile getirdi:
     "Bugün imzalayacağımız protokol de bu işbirliğinin en güzel kanıtı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile 2003 yılında imzalamış olduğumuz protokolle veri paylaşımı yapıyorduk. Bu yılın başında Bakanlığımız yeni bir sisteme geçti. Bu vesile ile biz de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile imzaladığımız protokolümüzü yeniliyoruz. Bugün imzalayacağımız protokol sayesinde ihracatçılarımızın dahilde işleme izin belgeleri, taahhüt kapatmaları ve devlet yardımları işlemlerini hızlandıracağız. İhracat işlemlerindeki bürokrasiyi azaltacağız. Bürokrasinin azalması, maliyetlerin azalmasına katkı sağlayacak. İhracat kapasitemizi ve ihracatçılarımızın rekabet gücünü artıracağız. Bu sayede kurumsal verimliliğimizi yükselteceğiz. İhracat istatistikleri iki kurumun işbirliğinde düzenlenecek. Böylelikle daha etkin işbirliği ve iletişim içinde daha hızlı ve kaliteli hizmet sunacağız."
     Bu gelişmelerin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile ortak hedeflere daha hızlı koşmayı sağlayacağını belirten Büyükekşi, "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile nihai hedefimiz, E-Birlik Sistemi, DİR Otomasyon Sistemi ve Bilge Sisteminin entegre şekilde çalışmasını sağlayarak kağıt ortamında belge ibrazının ortadan kaldırılmasıdır. Bugün imzaladığımız Protokol sayesinde nihai hedeflerimize bir adım daha yakın olacağız. Türkiye için çalışan, Türkiye için hizmet üreten, Türkiye için ihraç eden kurumların gücü ile Türkiye'yi çok daha üst noktalara taşıyacağız" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından protokol Müsteşar Altunyaldız ile TİM Başkanı Büyükekşi tarafından imzalandı.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir