Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında protokol -İki…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 
arasında protokol
  -İki…

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında protokol -İki bakanlık arasında, ithalat, ihracat ve transit gibi gümrük işlemleri sırasında gerekli işlemlerin asgari düzeye indirilmesi amacıyla "Veri Paylaşımı Protokolü" imzalandı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında ithalat, ihracat ve transit gibi gümrük işlemleri sırasında gerekli işlemlerin asgari düzeye indirilmesi amacıyla "Veri Paylaşımı Protokolü" imzalandı.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Toplantı Salonu'ndaki törende, protokole Gümrük ve Ticaret Bakanlığı adına Müsteşar Ziya Altunyaldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adına Müsteşar Ersan Aslan imza attı.
     Protokole göre, iki bakanlığın sistemleri "Tek Pencere" uygulamasıyla entegre hale getirilecek. "Tek Pencere" sistemi, ithalat, ihracat ve transit gibi gümrük işlemleri sırasında gerekli olan belgelerin temin edilmesine bağlı formaliteleri asgari düzeye indirmeyi hedefleyen bir sistem.
     İmzalanan protokole göre, iki bakanlık ithalat ve ihracat kontrol ve gümrük işlemlerine ilişkin iş akışlarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi hedefine ulaşma adına gerekli olan hususları tespit ederek, bilgi ve veri paylaşımında bulunacak. İki bakanlık arasında güncel veri paylaşımı sağlanacak, veri doğrudan kaynağından alınacak.
     Bu sistemle çeşitli kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen ve gümrük beyannamesine eklenen izin, kontrol ve uygunluk belgesi gibi resmi belgeler, her kurumdan ayrı ayrı temin edilmek yerine, tek bir noktaya yapılacak başvuru sonucunda sistem eliyle temin edilecek.
     İlgili kurum ve kuruluşların bilgisayar sistemleri arasında kurulacak bağlantı sayesinde, sistem kurum ve kuruluşlar arasındaki interaktif haberleşme yöntemiyle, bu kuruluşların düzenlediği belgeleri elektronik ortamda belge başvurusunun yapıldığı "tek müracaat noktası"na gönderecek.
     Bu arada, 7 Eylül 2012 tarihinde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında imzalanan protokolle "Tek Pencere" konusunda işbirliği ve veri paylaşımı hususları karara bağlanmıştı.
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir