Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı soruları yanıtladı -"Kaçak akaryakıt kullananların cezaları…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı soruları yanıtladı
  -"Kaçak akaryakıt kullananların cezaları…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı soruları yanıtladı -"Kaçak akaryakıt kullananların cezaları ağırlaştırılmalı. Ağır para cezası caydırıcı olmuyorsa hapis cezası da olması gerektiğini düşünüyorum" -"(TBMM Başkanı Çiçek'in teröre karşı ortak mutabakat çağrısı) Bu çalışmayı kıymetli buluyorum"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kaçak akaryakıt kullananların cezalarının ağırlaştırılması gerektiğini belirterek, "Ağır para cezası caydırıcı olmuyorsa hapis cezası da olması gerektiğini düşünüyorum" dedi.
     Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulu Başkanı Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, düzenlediği basın toplantısında akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede gelinen son noktayı değerlendirdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Türkiye'de kaçak akaryakıtın mali boyutunun sorulması üzerine Bakan Yazıcı, bu konuda çalışmalarının sürdürüldüğünü ancak bu aşamada bir rakam vermesinin mümkün olmadığını söyledi.
     Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığı konusunda verilen cezalara ilişkin olarak da ekonomik suça ekonomik ceza yaklaşımına sıcak bakmadığını belirterek, "Haksız rekabet içerisinde olan, maliyetleri düşürmek için kaçak akaryakıt kullananların cezaları son derece ağırlaştırılmalı. Bu anlamda hem 5706 sayılı kaçakçılık kanununda hem de 5015 sayılı petrol ürünleri kanununda bu tür fiillerin yaptırımlarının mutlaka caydırıcı nitelikte daha da artırılması gerektiğini düşünüyorum. Ağır para cezası caydırıcı olmuyorsa hapis cezası da olması gerekir" dedi.
     Bakan Yazıcı, "Türkiye'nin Suriye sınırında ek tedbirler alınıyor mu" şeklindeki soruyu yanıtlarken de amaçlarının kaçakçılığı önlemek ve ticaretin seri, maliyeti düşük ve en kolay şekilde yapılmasını sağlamak olduğunu kaydetti. Bu kapsamda gümrük kapılarını her türlü teknolojik araç ve gereçlerle donattıklarını anlatan Yazıcı, örneğin bu yıl sonunda Van-Kapıköy Gümrük Kapısı'na Türkiye'nin ilk tren X-Ray'inin kurulacağını söyledi.
    
     -MHP'nin dokunulmazlıkların kaldırılması için hazırladığı teklif-
    
     MHP'nin, dokunulmazlıkların kaldırılması için hazırladığı değişiklik teklifine nasıl baktığının sorulması üzerine Bakan Yazıcı, kavga etmeden, gürültü patırtı yapılmadan her türlü çalışmayı değerli bulduğunu belirterek, "Buna farklı bakanlar olabilir farklı şeyler söylenebilir ama öyle düşünmüş, öyle getirmiş MHP. İnsanların kavga etmeden konuşması önemli" dedi.
     Yazıcı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in ulusal mutabakat çağrısıyla ilgili olarak da bunda yanlış bir şey görmediğini, yapılan bu çalışmayı kıymetli bulduğunu belirtti. Yazıcı, "Terör ve terörle mücadele bağlamında sorunların çözümü noktasında da yeni bir anayasa yapma çalışmalarında çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu bildiri taslağında da bunun da altı çiziliyor" diye konuştu.
     Bir gazetecinin, "Sayın Arınç, 'anlaşılamadı, muhatabının kim olduğu belli değil' dedi. Yani bir muhatabı var." şeklindeki değerlendirmesi üzerine Bakan Yazıcı, bununla ilgili değişik görüşlerin olabileceğini ifade ederek, "Herkes bir şey söyleyebilir. Hükümet Sözcüsü olarak Sayın Arınç onları ifade etmiş olabilir. Ona da saygı duyarım, ötekine de saygı duyarım. Kişisel olarak baktığım zaman bir şeyler yapılmak isteniyor. Ülkeye ilişkin 'ne yapabilirim' şeklindeki bir çalışmanın ürünü diye görüyorum" ifadesini kullandı.
     Türkiye'nin Suriye sınırındaki kaçakçılık faaliyetlerine ilişkin soruya da Bakan Yazıcı, şu anda hiçbir sınır kapısının kapatılmadığını, giriş ve çıkışlar la ilgili önlem aldıklarını ve düzenleme yaptıklarını söyledi. Türkiye'nin Suriye sınırında araç giriş ve çıkış sayısında azalma olunca doğal olarak bu ülkeden getirilen akaryakıt miktarında da azalma yaşandığını ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir