Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı Slovenya'da -Bakan Yazıcı: -"İki ülke arasında 2002 yılında 126…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı Slovenya'da
  -Bakan Yazıcı: 
  -"İki ülke arasında 2002 yılında 126…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı Slovenya'da -Bakan Yazıcı: -"İki ülke arasında 2002 yılında 126 milyon dolar olan ticaret hacmi 2011'de 966 milyon dolara ulaştı" -"Bu önemli ancak ülkelerimizin potansiyeline baktığımızda bu rakamın daha yüksek olması gerekir" -Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Erjavec: -"Türkiye ekonomisinin küresel krize rağmen büyümesini memnuniyetle izliyoruz, Türkiye'nin ekonomik deneyimleri bizim için çok önemli"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, iki ülke arasında 2002 yılında 126 milyon dolar olan ticaret hacminin 2011'de 966 milyon dolara ulaştığını belirterek, "Bu önemli ancak ülkelerimizin potansiyeline baktığımızda bu rakamın daha yüksek olması gerekir" dedi.
     Türkiye-Slovenya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 4. Dönem Toplantısı'nın ardından hazırlanan protokol, törenle imzalandı. Protokolü Türkiye adına Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Slovenya adına da Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Erjavec imzaladı.
     Törenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Yazıcı, Türkiye'nin Slovenya ile olan dostluk ilişkilerini ticari ilişkilerle taçlandıracaklarını söyledi.
     İki ülke arasındaki mevcut ekonomik ilişkileri daha ileri düzeye taşımak için gayret göstereceklerini dile getiren Yazıcı, "İki ülke arasında 2002 yılında 126 milyon dolar olan ticaret hacmi 2011'de 966 milyon dolara ulaştı. Bu potansiyel önemli ancak ülkelerimizin potansiyeline baktığımızda bu rakamın daha yüksek olması gerekir" dedi.
     Mevcut ticari ilişkilerin yatırımlarla desteklenmesi gerektiğini belirten Yazıcı, yatırım için her türlü imkanın mevcut olduğunu, özellikle enerji ve çevre alanlarında iki ülke müteşebbisleri için de önemli fırsatlar olduğunu ifade etti.
     Slovenya'nın, Avrupa'nın ve bölgesinin istikrar ve barış simgesi olduğunu kaydeden Yazıcı, Türkiye ile Slovenya arasındaki işbirliğini güçlendirmenin her iki ülke halkının da yararına olduğunu, bu ilişkinin bölgedeki diğer ülkelere de emsal teşkil edecek düzeyde bulunduğunu söyledi.
    
     -Türk yatırımcılara davet-
    
     Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Erjavec de Türk-Sloven ilişkilerinin çok iyi düzeyde bulunduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Slovenya'ya yaptığı resmi ziyaretin de iki ülke arasındaki ilişkilere olumlu katkı sunduğunu bildirdi.
     Türkiye ekonomisinin küresel krize rağmen büyümesini memnuniyetle izlediklerini, Türkiye'nin ekonomik deneyimlerinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Erjavec, Türk yatırımcıları Slovenya'da yatırım yapmaya davet etti.
    
     -"Batı Balkan ülkelerinde ortak yatırım yapabiliriz"-
    
     Yabancı yatırımcılar için çok sayıda yasal düzenlemeler yaptıklarını anlatan Erjavec, bu düzenlemelerin, Slovenya'ya gelecek Türk yatırımcılara büyük kolaylıklar sağladığını kaydetti.
     Türkiye ile üçüncü ülkelerde de işbirliği yapmak istediklerini belirten Erjavec, iki ülke yatırımcılarının Batı Balkan ülkelerinde yatırım yapılabileceklerini ifade etti.
     Erjavec, Slovenya'nın Avrupa Birliği (AB) yasalarına tabi olduğunu, ancak işadamları başta olmak üzere Türk vatandaşlarının vize almakta sorun yaşamamaları için çaba sarf edeceklerini söyledi.
     Bu arada, Erjavec'in, bir soruya yönelik Türkiye'ye sefer yapan Sloven trenlerinin gece gümrük kapısında bekletildiği yönündeki sözleri üzerine Yazıcı, Türkiye'ye döner dönmez bu konuyla yakından ilgileneceğini ve sorunu çözeceğini bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir