Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı Rize'de: (2) "İhracatımızda, dünyadaki durgunluğa rağmen önemli…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı Rize'de: (2)
  "İhracatımızda, dünyadaki durgunluğa rağmen 
  önemli…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı Rize'de: (2) "İhracatımızda, dünyadaki durgunluğa rağmen önemli ölçüde artış var" -"Yerinde gümrüklemeye de bu senenin son yarısında başlayacağız. İnşallah onu da yaygın hale getireceğiz"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye'nin ihracatında, dünyadaki durgunluğa rağmen önemli ölçüde artış olduğunu kaydetti.
     Bakan Yazıcı, Rize Ticaret Borsası Toplantı Salonu'nda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından gerçekleştirilen "Haziran ayı Türkiye ihracat rakamları" toplantısında yaptığı konuşmada, bir önceki ayın ihracat rakamlarının, bir sonraki ayın ilk günlerinde açıklanmasının geleneksel hale geldiğini belirtti.
     Bütün bunların geçici rakamlar olduğunu ifade eden Bakan Yazıcı, "Ay sonunda TÜİK resmi rakamları açıklar. TİM'in açıkladığı rakamlarla, Bakanlığımızın verilerini de dikkate aldığımızda farklılıklar oluyor. Ay sonunda TÜİK'in açıkladığı rakamlarla Bakanlığımızın verileri biraz birbirine yakın oluyor. Rakamlardaki farklılıkları izah etme imkanımız doğmuş olacak" dedi.
     TİM'in açıkladığı Haziran ayı ihracat rakamının 11 milyar 840 milyon dolar olduğunu bildiren Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:
     "Bu yüzde 4,3 oranında bir artış anlamına geliyor. Bakanlığımızdaki Haziran ayı ihracat rakamlarımızı dikkate aldığımızda 13 milyar 516 milyon. Bu da yüzde 19,1 artışı gösteriyor. Bu nereden kaynaklanıyor- Bizim Bakanlığımızın rakamları içerisinde altın ve değerli taşlar ihracatı ile bizim karasularımızdan geçen yabancı ülke gemilerinin aldığı yakıt ve malzeme, TİM'inkine dahil değil. Farklılıklar bundan dolayı. Bu rakamları dikkate aldığımızda Ocak-Haziran dönemi toplam ihracatı 65 milyar 587 milyon. Az önce söylediğim rakamlar dikkate alındığında 74,5 milyar dolar ediyor. Sonuç itibarıyla her ne olursa olsun ihracatımızda, dünyadaki durgunluğa rağmen önemli ölçüde artış var. İyi olan taraflarından bir tanesi de ithalatımızda da önemli ölçüde düşüş var. Ekonomik olarak en önemli sorunlarımızdan biri olan cari açığın da azalmasına önemli katkı sağlıyor."
     Bakan Yazıcı, Haziran ayı içerisinde en çok ihracat getiren Gümrük İdarelerinin, 1 milyar 800 milyon dolarla Halkalı, 1 milyar 200 milyon dolarla Atatürk Havalimanı yolcu salonu, 960 milyon dolarla Ambarlı Gümrüğü, 900 milyon dolarla Aliağa, 831 milyon dolarla Erenköy, 824 milyon dolarla Atatürk Havalimanı kargo gümrüğü, 822 milyon dolarla Gemlik Gümrüğü, 746 milyon dolarla İzmit Gümrüğü olarak sıralandığını da bildirdi.
    
     -Yerinde gümrükleme uygulaması-
    
     Bakan Yazıcı, bir katılımcının, ihracatı yapılacak malların şirket depolarında sayım yapılması işlemine ne zaman başlanacağını sorması üzerine şunları kaydetti:
     "Çalışmalarımız devam ediyor. Sanırım bu senenin son yarısında pilot uygulamalara başlayacağız, ondan sonra yaygın hale getireceğiz. Kağıtsız gümrük işlemlerine geçen sene Ankara Kazan'da tır gümrüğünde başladık. Esenboğa'da deneme olarak uyguladık, İstanbul'da Karaköy'de. Şu anda Türkiye'nin her tarafında bütün gümrüklerde kağıtsız gümrük işlemleri yapılıyor. Altını çiziyorum, kimler yapıyor bunları, onaylanmış kişi statüsüne sahip tüccarlar. Yani yaptığı iş ve işlemler dolayısıyla kamunun, gümrüğün güvenini kazanmış, kendisine onaylanmış kişi statüsü verilen mükellefler. Bunların ihracatımızdaki, dış ticaretimizdeki payları aşağı yukarı yüzde 35'ler civarında, sayıları da 800 civarında enteresan bir şey. Sayıları az, etkileri fazla. Onlara VIP uygulamasını yapıyoruz. Bunu daha fazla yaygın hale getireceğiz. Yerinde gümrüklemeye de bu senenin son yarısında başlayacağız. İnşallah onu da yaygın hale getireceğiz."
    
     -Suriye'ye ihracat-
    
     Bir gazetecinin Suriye ile yaşanan gerginlik dolayısıyla ihracatçıların durumunun ne olduğunu sorusuna ise Bakan Yazıcı, "Bizim Suriye ile en uzun kara hudut kapımız var. 8 tane gümrük kapımız vardı. Şu anda bunlardan 5 tanesi açık, ama işlevleri de şöyle. Bu kapılardan Cilvegözü, Öncüpınar yük taşıması yapılan kapı, ticari faaliyetin devam ettiği iki kapımız kalmış. Diğer 5 kapıda yolcu taşınıyor. Akçakale'den eşya taşıması yok, yolcu taşımacılığı oluyor. Karkamış'tan eşya yok, fakat yolcu taşıması oluyor. Yayladağ'da yine yük taşıması yok, sadece insanlar araçlarla giriş çıkış yapıyor. İşte aktivite de bu. Nusaybin ise tamamen kapalı" yanıtını verdi.
    
     -TİM Başkanı Büyükekşi-
    
     Aynı soruyu yanıtlayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de Suriye ile ilgili sıkıntılarının, bu son olaylarla ilgili olmadığını ifade ederek, "Daha önceden de sıkıntılarımız devam ediyordu. Geçen yıl 1,6 milyar dolar Suriye'ye ihracatımız var. 524 milyon dolar ithalatımız var. Halbuki bu yılın ilk 6 ayına baktığımızda, Haziran ayı ile karşılaştıracak olursak sadece geçen sene biz Haziran'da 114 milyon dolar ihracat yapmışız, bu yıl Haziran'da ise 38 milyon dolar. Geçen yıl ilk 6 aydaki rakam 819 milyon dolar, bu yılki rakam ise 308 milyon dolar. Yani yüzde 62 düşüş söz konusu" diye konuştu.
     Yaşanan son olaylardan sonra bunun daha da azalacağını düşündüklerini dile getiren Büyükekşi, şunları kaydetti:
     "Burada aslında ihracatımızın önemli bir kısmını da Türkiye'nin Suriye'ye sattığı elektrik oluşturuyor. Özellikle uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan, oradaki insanların yaşayış şartlarındaki kötüleşmeyi önlemek için şu anda elektrik ihracatı devam ediyor. Eğer elektrik ihracatında da bir sıkıntı yaşanır, problem olursa bu rakamın daha da düşeceğini düşünüyoruz. Ama inşallah en kısa zamanda o ülkedeki ayaklanmalar, insan haklarına yapılan problemler ortadan kalkarsa tekrar ticaret de belli bir şekilde iyileşir. Bizim temennimiz o ülkenin öncelikle demokrasiye, insan haklarına saygılı bir hale gelmesi, ticaretin ondan sonra tekrar gereken şekilde oluşması. Çünkü orada Türklerin yaptığı yatırımlar da var, şu anda onlarla da ilgili sıkıntılar yaşanıyor. İnşallah süreç içerisinde bunu hep birlikte takip edeceğiz."
     Büyükekşi, bir gazetecinin külçe altınların TİM'in verilerinde yer almaması ile ilgili sorusu üzerine ise şu yanıtı verdi:
     "Külçe altılar bizim kayıtlarımıza girmiyor, işlenmiş altınlar giriyor. Külçe altınlardan ihracatçı birliklerine gönüllü olarak bildirmek istenirse onlar kayıtlarımıza giriyor, bildirilmezse girmiyor. Birkaç aydan beri İran'a yapılan külçe altın ihracatı var. Geçen sene sırf külçe altın olarak bakarsak 6,1 milyar dolarlık külçe altın ithalatı yapılmış Türkiye'de, ihracatı 1,4 milyar dolar. Yani yaklaşık 4,6 milyar dolarlık külçe altın Türkiye'de kalmış ve 4,6 milyar dolar külçe altın cari açığımıza olumsuz etki vermiş geçen sene. Bu sene de şu anda ilk aylara baktığımızda bunun tersi oluyor. Bu yılki rakamlara baktığımızda ilk 5 ayda, bunları sadece külçe altın olarak söylüyorum, ithalat 2,3 milyar dolar, ihracat 4 milyar dolar, şu anda arada 1,6 milyar dolar fark var."
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir