Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı'nın Slovenya temasları -Yazıcı: "Türkiye ile Slovenya arasındaki…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı'nın Slovenya temasları
  -Yazıcı: "Türkiye ile Slovenya arasındaki…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı'nın Slovenya temasları -Yazıcı: "Türkiye ile Slovenya arasındaki tarihi ve kültürel bağlar sağlam köklere dayanmaktadır"

Türkiye-Slovenya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 4.dönem toplantısının açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye ile Slovenya arasındaki tarihi ve kültürel bağların sağlam köklere dayandığını" söyledi.
     Türkiye ve Slovenya'nın ortak paydasının "balkanlar olduğunu" ifade eden Yazıcı, "Türkiye ve Sloenya'nın Balkanlarda ortak tarih ve kültürden beslenen iki ülke olduğunu" kaydetti.
     Konuşmasında, "Balkanlar, uzun asırları kapsayan köklü, tarihi, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerimizin olduğu bir bölgedir" diyen Yazıcı, "Ülkelerimiz aslında sınır komşusu değil ama Slovenya Balkanların Batı ucunda, Türkiye Doğu ucunda aynı bölgeyi paylaştığımız için biz kendimizi komşu olarak görüyoruz." diye konuştu.
     Balkanlarda herkesin herkesle komşu olduğunu ifade eden Yazıcı, "Herkesin kaderinin bir diğeriyle ilişkili olduğunu" belirtti.
     Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü; "Yani bir ülkenin ya da bir topluluğun kaderini diğerinden bağımsız düşünmek mümkün değildir. Balkanların istikrarı, huzuru ve güvenliği hepimiz için çok büyük bir önem arz etmektedir. Güvenlik ve istikrar, sadece politik ve askeri güvenlik tedbirleriyle olmamaktadır. Onlar belli bir noktaya gelince, eğer ekonomik kalkınma, zenginleşme ve refah söz konusu olmazsa, istikrarsızlık yine ortaya çıkacaktır."
     Yazıcı, iki ülkenin Balkanlar'daki ekonomik işbirliği, ortak yatırımlar yapması, ortak teşebbüslerde bulunması, Balkanlara ve dolayısıyla Avrupa'nın güvenliğine çok büyük katkısı olacağını"bildirdi
     Konuşmasında Slovenya'nın dost ve müttefik bir ülke olarak Avrupa'nın istikrarı için işbirliği ve küresel barış için birlikte çalışmanın önemini vurgulayan Yazıcı, "Slovenya, dost ve müttefik bir ülke olarak, Avrupa'nın istikrarı için işbirliği yaptığımız ve küresel barış için birlikte çalıştığımız önemli bir ortağımızdır" dedi.
    
     -Türkiye'nin AB üyeliğine destek -
    
     Konuşmasında Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde Slovenya'nın verdiği desteğe teşekkür eden Yazıcı, "Slovenya'nın, Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde bizi bugüne kadar hiç yalnız bırakmayan, desteğini güçlü bir şekilde gösteren bir ülkedir." diye konuştu.
     Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü;
     "Başta Cumhurbaşkanınız Sayın Danilo Türk olmak üzere, Slovenya'nın, ülkemizin AB üyeliğini her seviyede desteklemesinden ve bu tutumunu her ortamda ifade etmesinden son derece memnuniyet duyuyoruz.
     Önümüzdeki süreçte de yine bu desteğin devam edeceğine inanıyoruz.
     Ortak ilke ve değerleri paylaştığımız, siyasi kimliğinin oluşumuna tereddüt göstermeden katkıda bulunduğumuz Avrupa'nın bütünleşmesinin Türkiye olmadan eksik kalacağı şüphesizdir.
     Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğinin sadece bölgemizde değil, küresel ölçekte sağlayacağı çok mühim katkılar mevcuttur.
     Uluslararası camia, küresel planda daha güçlü bir Avrupa Birliği'ne ihtiyaç duymaktadır.
     AB'ye bu misyonunda en önemli katkıyı şüphesiz Türkiye yapacaktır."
     Slovenya'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından olan IFIMES geçtiğimiz Mart ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "10 Yılın Dünya Şahsiyeti" ilan etiğini anımsatan Yazıcı, "Başbakanımızın, Ortadoğu ve Balkanlar'da izlediği olumlu politikalar dolayısıyla bu ödüle layık görülmesi bizi son derece onurlandırmıştır" dedi.
     2011 yılı Mart ayında iki ülke başbakanının Stratejik Ortaklık Belgesini imzaladıklarını ifade eden Yazıcı, bu belge çerçevesinde siyasi diyalog, ikili ticaret ve yatırımlar, Türkiye'nin AB'ye katılımı, bölgesel istikrar ve barış, çevresel konular, enerji güvenliği, kültürler arası diyalog, eğitim ve sivil toplum gibi alanlarda işbirlinin daha ileri boyutlara taşınmasının kararlaştırıldığını söyledi.
     Devlet Başkanları ve Başbakanların koyduğu bir hedef uyarınca "iki dost ülke olarak ikili ekonomik ilişkilerin yanı sıra, bölgesel ve küresel konularda da ortaklaşa hareket etmeliyiz." dedi.
     Türkiye-Slovenya arasındaki mükemmel ikili ilişkilerin ticaret alanına da yansıdığını anlatan Yazıcı, "Türkiye ile Slovenya'nın bundan 10 yıl önce, yani 2002'de ikili ticareti, 126 milyon dolardı. Bu rakam 2011 yılında 966 milyon dolara yükseldi. İki ülke ekonomilerinin sahip olduğu potansiyeli bir arada değerlendirdiğimizde, Türkiye ile Slovenya arasındaki ticaret hacminin çok daha yüksek seviyelere ulaşabileceği açıktır" dedi.
     Yazıcı, Avrupa'da yaşanan ekonomik krizin Slovenya'ya yansımalarının ortadan kalkmasıyla ikili ticaretin çok daha hızlı bir ivmeyle artacağına ve ticaret hacminde milyar dolarların telaffuz edileceğine inandığını kaydetti.
     KEK 4. dönem toplantısının açılış oturumunun ardından ev sahibi Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Erjavec'in onuruna verdiği öğle yemeğine katılan Bakan Yazıcı daha sonra bir süre bölgedeki Bled kasabasının kalesini ve aynı ismi taşıyan gölü gezerek ilgililerden bilgi aldı.
     Bakan Yazıcı daha sonra başkent Ljubljana'ya geçerek Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Radovan Zerjav ile bir araya geldi.
     Görüşmede Türkiye'nin Ljubljana Büyükelçisi Serra Kaleli de hazır bulundu.
     KEK toplantısı Brdo kongre merkezinde iki ülkenin teknik heyetleri arasında devam etti. Tarafların oluşturduğu çalışma gurubu KEK 4. dönem protokolünü hazırlamak üzere çalışmasını akşam saatlerine kadar sürdürecek.
     Türkiye-Slovenya Karma Ekonomik Komisyonu(KEK) 4. dönem protokolünün yarın Brdo kongre merkezinde Gümrük ve Ticaret bakanı Hayati Yazıcı ile Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Erjavec tarafından imzalanacağı bildirildi.
     İmza töreninin ardından Yazıcı ve Erjavec ortak basın toplantısı yapacak.
     Basın toplantısının ardından Bakan Yazıcı ve beraberindeki heyet üyelerinin Türkiye'ye dönmek üzere ülkeden ayrılması bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 111 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir