Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Kocaeli'de -Bakan Yazıcı: "2012 yılı rakamlarına baktığımızda,…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Kocaeli'de
  -Bakan Yazıcı:
  "2012 yılı rakamlarına baktığımızda,…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Kocaeli'de -Bakan Yazıcı: "2012 yılı rakamlarına baktığımızda, geçen yılki ihracatımızı aşağı yukarı 5 ay itibariyle yüzde 12 oranında artırdık, ithalatımızda ise yüzde 2 oranında bir azalma var"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "2012 yılı rakamlarına baktığımızda, geçen yılki ihracatımızı aşağı yukarı 5 ay itibariyle yüzde 12 oranında artırdık, ithalatımızda ise yüzde 2 oranında bir azalma var" dedi.
     Yazıcı, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı'nca Kocaeli'de bir restoranda düzenlenen "2. Bölge Yerel Yönetimler Toplantısı" öncesi basın mensuplarının Suriye'yle ilgili yaşanan son gelişmelerin sorulması üzerine, basında yer alan konularla ilgili değerlendirme yapmasının söz konusu olmadığını bunun da doğru olmayacağını söyledi.
     Suriye ile ilgili yalnızca ticari ilişkileri değerlendirebileceğini ifade eden Yazıcı, Suriye'nin Türkiye ile en uzun kara sınırı olan ülke ve en çok kara hudut kapısı olan komşusu olduğunu kaydetti.
     Bakan Yazıcı, bu süreç başlamadan önce, Suriye ili 8 sınır kapısının açık olduğunu dile getirerek, "Şu anda 4 kapımız çalışıyor. Bu kapıların 4'ünden de insan geçiyor, 2'sinden eşya taşıması oluyor. Eşyaların taşındığı, ticaretin devam ettiği yalnızca 2 kapımız var. Ticaret hacmi olarak baktığımızda, geçen yılla kıyasladığımız zaman, önemli ölçüde düşüş var" diye konuştu.
     Bu düşüşün, tüccarların ticari aktivitesini sonlandırmadığını anlatan Yazıcı, tüccarın bu seçenekleri başka yollar bularak ve hükümetin öncülük yapmasıyla başka kanallardan, başka ülkeler üzerinden devam ettirdiğini dile getirdi.
     Bakan Yazıcı, "2012 yılı rakamlarına baktığımızda, geçen yılki ihracatımızı aşağı yukarı 5 ay itibariyle yüzde 12 oranında artırdık, ithalatımızda ise yüzde 2 oranında bir azalma var. Cari açıkta da önemli bir azalma var. Haziran ayı rakamlarını TİM Başkanı ile birlikte Pazartesi günü Rize'de açıklayacağız" ifadesini kullandı.
     Yazıcı, daha sonra partisinin Kocaeli, Düzce, Sakarya, Karabük, Yalova, Bartın, Zonguldak ve Bolu teşkilatlarının yer aldığı "2. Bölge Yerel Yönetimler Toplantısı"na katıldı.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir