Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı İzmir'de -Bakan Yazıcı: "NACE kodlaması çok önemli bir…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı İzmir'de
  -Bakan Yazıcı:
  "NACE kodlaması çok önemli bir…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı İzmir'de -Bakan Yazıcı: "NACE kodlaması çok önemli bir çalışmadır. NACE kodlaması sadece TOBB'a bağlı meslek odaları üyelerine yönelik bir çalışma değildir. Türkiye genelinde 4 milyon 500 bin civarında aktif unsur NACE çalışması çerçevesinde kodlandırıldı" -"Ticaret erbabının önünü açıyoruz. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ticaretin otobanını yaptık"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "NACE kodlaması çok önemli bir çalışmadır. NACE kodlaması sadece TOBB'a bağlı meslek odaları üyelerine yönelik bir çalışma değildir. Türkiye genelinde 4 milyon 500 bin civarında aktif unsur NACE çalışması çerçevesinde kodlandırıldı" dedi.
     Bakan Hayati Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Menemen Ticaret Odası'nı ziyaret ederek yeni yapılan toplantı salonunun açılışını yaptı.
     Burada konuşan Yazıcı, Türkiye'nin her alanda büyük gelişmeler gösterdiğini belirtti.
     Meslek odalarının çok önemli kuruluşlar olduğunu, Türkiye genelinde TOBB'a bağlı 365 oda bulunduğunu belirten Yazıcı, önümüzdeki mayıs-haziran aylarında oda seçimlerinin tamamlanacağını, ağustos ayında da TOBB'un organ seçimlerinin yapılacağını vurgulayarak, şunları söyledi:
     "NACE kodlaması meslek faaliyetlerinin faaliyet yoğunluğuna göre numaralandırılmasıdır. Uluslararası kabul görmüş formulasyonu var. Bu çalışmayı yapan ünite içinde kamu kurumlarının yanısıra TOBB da bulundu. Bu seçimlere ilişkin altyapı çalışmalarını titizlikle yürüttük ve yürütülmesine nezaret ettik. NACE kodlaması çok önemli bir çalışmadır. Nace kodlaması sadece TOBB'a bağlı meslek odaları üyelerine yönelik bir çalışma değildir. Türkiye genelinde 4 milyon 500 bin civarında aktif unsur NACE çalışması çerçevesinde kodlandırıldı. Odalarda kayıtlı üyeler 1,5 milyon civarında. Onun için sırf ticaret ve sanayi odalarına ilişkin bir çalışma değil."
     Türkiye'nin 2002 yılında 36 milyar dolar olan ihracatının 2012 yılında 152 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Yazıcı, "Bu ihracatı gerçekleştiren elbette ki ticari hayatın aktörü iş adamlarıdır. Devlet bunu yapmaz. Devlet girişimlerin önünü açar, engelleri kaldırır, adeta yol yapar. Türk Ticaret Kanunu'nu geçen yıl çıkardık. Türk tüccarının rekabetini artırmayı hedefledik. Ticaret erbabının önünü açıyoruz. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ticaretin otobanını yaptık" diye konuştu.
     Her alanda yenilikler yaparken Türkiye'de yaşayan insanların birlik ve beraberliğini her zaman göz önünde bulundurduklarını ifade eden Yazıcı, "Bu ülkede yaşayan insanların hayat standartlarını yükseltmek için yatırımlar yaparken, Türkiye'nin doğusu, batısı diye ayrım yapmadık. Kaynakları projelerin önceliğini belirleyerek yaptık" dedi.
     Bakan Yazıcı, 15 bin kilometre duble yol yapacağız dediklerinde "bunlar hayal kuruyor" diyenlerin bulunduğunu, millete hizmet ederken hiç bir alanda popülizme kaçmadıklarını, popülizmin iflah olmaz bir hastalık olduğunu kaydetti.
    
     -Rıfat Hisarcıklıoğlu-
    
     TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Bakan Yazıcı ile İzmir'de bugün önemli işlere imza atıldığını vurgulayarak, "Öncelikle İzmir Ticaret Borsamızda Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş'nin açılışını yaptık. Daha sonra Elektronik Ürün Senedi Platformu'nu açtık. Lisanslı depo önümüzdeki dönemde gerek çiftçinin, gerek tüccarın ve gerekse sanayicinin olmazsa olmazıdır. Tarımda kullanılan her türlü unsur artık Türkiye'de var olmaya başlıyor. Tarım ürünleri artık gerçek fiyatını bulabiliyor. İnşallah bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu tesisler Türk tarımına yeni bir ivme kazandıracaktır" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından Bakan Yazıcı ve Hisarcıklıoğlu'na Menemen koyun yoğurdu ikram edildi.
    
    
    

Bu haberi 392 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir