Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı İzmir'de -Bakan Yazıcı, Türkiye'de ilk kez İzmir Ticaret…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı İzmir'de
  -Bakan Yazıcı, Türkiye'de ilk kez İzmir Ticaret…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı İzmir'de -Bakan Yazıcı, Türkiye'de ilk kez İzmir Ticaret Borsası'nda kurulan elektronik işlem platformunu, gonga ilk vuruşu yaparak işleme açtı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, tarım ürünleri lisanslı depo senetlerinin elektronik ortamda ilk kez işlem göreceği İzmir Ticaret Borsası Elektronik Ürün Senedi Platformu'nda (İZBEP) gonga ilk vuruşu yaparak işlemleri başlattı.
     İZBEP'in işlemlere başlaması nedeniyle İzmir Ticaret Borsası'nın (İZTB) tarihi Korbey Salonu'nda Bakan Yazıcı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla bir tören düzenlendi.
     Burada bir konuşma yapan Bakan Yazıcı, tarihi bir mekanda tarihi bir an yaşadıklarını, kurulan elektronik işlem platformunda lisanslı depoların ürettiği ürün senetlerinin işlem göreceğini söyledi.
     2011 yılı Temmuz ayında Polatlı'da hububatla ilgili kurdukları lisanslı deponun ardından Ordu'da fındık, bu sabah da Selçuk'ta ELİDAŞ'ın kurduğu pamuk lisanslı deposunu açtıklarını anlatan Yazıcı, "122 yıllık tarihi geçmişi olan İzmir Ticaret Borsası'nda bugün ilk kez elektronik ürün uygulamasını hayata geçiriyoruz. Böylesine önemli bir uygulamanın tarihi bir mekanda, pek çok uygulamanın öncüsü bir şehirde yapmış olmaktan mutluluk duyuyorum" dedi.
     Lisanslı depolarda tutulan ürünleri temsil eden senetlerin bugüne kadar elle yazıldığını ifade eden Yazıcı, bu belgenin ilk kez elektronik ortamda piyasaya arz edildiğini, bu uygulamanın ülke genelindeki diğer lisanslı depolara da yayılacağını ifade etti.
     Yazıcı, İzmir Ticaret Borsası'nda oluşturulan platformun kuruluş çalışmaları devam eden ürün ihtisas borsası için bir uygulama örneği olacağını kaydederek, elektronik ürün senetlerinin piyasaya tedavülünün SPK gözetiminde Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından sağlanacağını kaydetti.
     İZTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise ülke genelindeki alıcı ve satıcıların işlem yapabileceği bu platform ile elektronik ürün senetlerinin hisse senedi, altın ve döviz gibi bir yatırım aracı olarak kullanılabileceğini, senetlerin teminat gösterilerek bankalardan kredi kullanılabileceğini söyledi.
     Uygulamanın tarım sektörünün finansal kaynaklara daha kolay erişmesi, tarım sektörü ile finansal piyasaların entegre olması açısından önem taşıdığı ifade edildi.
     Konuşmaların ardından Bakan Yazıcı, ilk gongu çalarak pamuk lisanslı deposunda oluşturulan elektronik ürün senetlerini işleme açtı.
     İlk alımı da yapan Yazıcı, kilogramı 4 lira 5 kuruştan 5 balya, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise 3 lira 95 kuruştan 5 balya pamuk ürün senedini platform üzerinden satın aldı.
    
    
    

Bu haberi 330 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir