Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"(Bakanlık personeline) Vatandaşın ulaşamayacağı yerdeyseniz,…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"(Bakanlık personeline) Vatandaşın ulaşamayacağı 
  yerdeyseniz,…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"(Bakanlık personeline) Vatandaşın ulaşamayacağı yerdeyseniz, demek ki siz 'vatandaş' algısına yeterince yakın değilsiniz. Vatandaşla görüşmekten çekinmeyeceksiniz" -"Yıl sonunda bin 500 personel daha alacağız. İleri ki yıllarda da alımlara devam edeceğiz. Böylelikle beşeri kaynağımızı önemli ölçüde takviye etmiş olacağız"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bakanlık personelinden vatandaşın ulaşamayacağı konumda olmamalarını isteyerek, "Vatandaşın ulaşamayacağı yerdeyseniz, demek ki siz 'vatandaş' algısına yeterince yakın değilsiniz. Vatandaşla görüşmekten çekinmeyeceksiniz" dedi.
     Bakan Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen iftara katıldı.
     Buradaki konuşmasında Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında en önemli bakanlıklardan birisinin kendi bakanlığı olduğunu söyledi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sorumluluğundaki kurum ve kuruluşlarla önemli bir güç olduğunu belirten Yazıcı, "Türkiye'de 26 sektördeki kooperatifleşme var. Bunlardan 18 tanesi bizim bakanlığımızın, 3 tanesi Çevre ve Şehircilik'in, 5 tanesi ise Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sorumluluğunda. 26 sektör bünyesindeki toplam 85 kooperatifte ortaklık ilişkisi içinde olan yaklaşık 8 milyon vatandaşımız var" diye konuştu.
     Bakanlığın insan kaynağı eksikliğinin bulunduğunu, son bir-iki yıldır bu eksikliği gidermek için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini bildiren Bakan Yazıcı, şunları kaydetti:
     "Bugün 2 bin 34'ü merkezde olmak üzere, 10 bin 240 personelimiz var. Yıl sonunda bin 500 personel daha alacağız. İleri ki yıllarda da alımlara devam edeceğiz. Böylelikle beşeri kaynağımızı önemli ölçüde takviye etmiş olacağız. Bunun yanında gümrük hizmetlerinin iletişimin en çağdaş teknolojileriyle yapmak için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yüzünü daha sevimli hale getiriyoruz."
     Bakanlık personelinden doğru olduğunu düşündükleri müddetçe kapı ve telefonlarını müteşebbise açmalarını isteyen Yazıcı, bir vatandaşın, "Ben şuna ulaşamadım" demesinden hoşlanmadığını söyledi.
     Bakan Yazıcı, personelinin, vatandaşın kolayca erişebileceği konumda olması gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti:
     "Vatandaşın ulaşamayacağı yerdeyseniz, demek ki siz 'vatandaş' algısına yeterince yakın değilsiniz. Vatandaşla görüşmekten çekinmeyeceksiniz. Neticede birinin iyi veya kötü olduğunu bilemezsiniz. Belki tanıdığınızda selam dahi vermekten kaçınacaksınız ama bunu bilemediğimiz için vatandaş bir sorunla geldiyse ve bu bürokratik bir engelse bunu çözmeliyiz. Bu çözümde kanunlara ve etik kurallara göre olmalı. Eğer talep sıradışı ve hukuka aykırı ise medeni bir şekilde bu talebin olamayacağını söyleyeceksiniz. Bunları yapmaktan hiç çekinmeyin."
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir