Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: "Aramızdaki etnik farklılığımız birbirimize farklı bakmamıza…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  "Aramızdaki etnik farklılığımız birbirimize farklı 
  bakmamıza…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: "Aramızdaki etnik farklılığımız birbirimize farklı bakmamıza hiçbir zaman neden olamaz, olmamalı"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Aramızdaki etnik farklılığımız birbirimize farklı bakmamıza hiçbir zaman neden olamaz, olmamalı" dedi.
     Bakan Yazıcı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifler Birliği Merkezi'nin (TESKOMB) Ankara Palas'ta düzenlediği iftara katıldı.
     Buradaki konuşmasında, hükümet olarak yönetim anlayışlarının merkezine insanı koyduklarını belirten Yazıcı, yoksul kesimin sorunlarının her zaman kendi gündemlerinde olduğunu söyledi.
     Bir kanun çıkartmadan önce o kanunun topluma ne gibi etkilerinin olacağını göz önünde bulundurduklarını ve kanunların insan yaşamını kolaylaştırıcı özellikte olmasına dikkat ettiklerini dile getiren Bakan Yazıcı, şunları kaydetti:
     "Türk Ticaret Kanunu'nda bunu uyguladık. Kanunda uygulamada sıkıntı yaratabilecek unsurlar vardı. Kanunda, tarafların önerilerini dikkate alarak birtakım düzenlemeler yaptık ve bugünkü halini aldı. Biz, yapamayacağımız hiç bir şeyi söylememe, söylediğimiz şeyi de söz verdiğimiz gibi yapma çabasında olduk. Esnaf ve sanatkarlarımızın sene sonunda kullandığı kredilerin yarı faizini karşılayacağız. Mali bütçede 282 milyon lira olarak belirlenen tutara 110 milyon lira daha eklendik ve 392 milyon liraya çıkartık."
     Unutulmaya yüz tutmuş bazı sanatkarları ihya edebilmek için vergi düzenlemeleri gerçekleştirdiklerini anımsatan Yazıcı, şoför esnafıyla ilgili olarak da korsan taksiciliği ortadan kaldırması için çeşitli cezai yaptırımlar getirdiklerini vurguladı.
     Bakan Yazıcı, Türkiye'nin çok önemli bir coğrafyada yer aldığını ve oldukça stratejik bir konumunun bulunduğunu ifade ederek, "En önemli sorunumuz terör. Burada orucumuzu açtık ve bugün şehitlerimizi toprağa verdik. Kalleşçe askerlerimizi ve korucularımızı öldürdüler. Düşman içimizde ve bunlar kandırılmış kişiler. Yoksa bizim kardeşliğimiz çok güçlü, Hazreti Adem'den bu yana geliyor. Aramızdaki etnik farklılığımız birbirimize farklı bakmamıza hiçbir zaman neden olamaz, olmamalı. Terörle o insanları ayırt etmeliyiz. Elbette ki bize vatanımıza, ülkemize tüfeğini doğrultan insana karşı da güvenlik güçlerimiz görevini yapacak. Olay bu" diye konuştu.
     TESKOMB Başkanı A. Kadir Akgül de esnaf ve sanatkarın 2 milyonu aşan sayısıyla önemli bir güç olduğunu belirterek, bu gücün ülke ekonomide de büyük bir paya sahip olduğunu söyledi.
     Esnaf ve sanatkarın AK Parti Hükümeti ile birlikte önemli miktarlarda kredi kullanım imkanına kavuştuğunu dile getiren Akgül, "Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, kooperatifçiliği ve yardımlaşmanın en iyi örneği durumunda. 1970 yılından itibaren yardımlaşma yöntemiyle hiç bir bankaya 1 kuruş borç bırakmadık. Hiç bir esnafımızın silini bozdurmadık" dedi.
     İftara, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile çok sayıda esnaf ve sanatkar da katıldı.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir