Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Avrupa ülkelerinde (büyüme oranı) sıfır ya da sıfırın altında…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"Avrupa ülkelerinde (büyüme oranı) sıfır ya da sıfırın altında…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Avrupa ülkelerinde (büyüme oranı) sıfır ya da sıfırın altında seyretme eğilimi gösterirken, Türkiye'de bu orandaki bir büyüme çok fazla yüzümüzü güldürmese bile, ağlatacak durumda da değil" -"Tek Pencere Sistemi Uygulaması, gümrüklerde bekleme süresini aşağı yukarı 6 gün kısaltacak ve maliyet açısından katkı sağlayacak"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Evet belki (büyüme oranı) daha fazla olabilirdi, ama dünyada yaşananları da dikkate aldığımızda, çoğu Avrupa ülkelerinde sıfır ya da sıfırın altında seyretme eğilimi gösterirken, Türkiye'de bu orandaki bir büyüme çok fazla yüzümüzü güldürmese bile, ağlatacak durumda da değil" dedi.
     Bakan Yazıcı, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Rize Ticaret Borsası Toplantı Salonu'nda Haziran ayı ihracat rakamlarını açıklamak amacıyla düzenlediği toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Müteşebbislerin önünü açmak için var olduklarını belirten Yazıcı, "Siyaset tarzımız da, düzenleme yapma mentalitemizin ardında yatan temel düşünce de bu. Onun için herkes, 'daha fazla ne kadar mal satarım, ülkeye daha fazla ne kadar katkı sağlarım, işimi ne kadar büyütürüm, oluşturduğum pazarı ne kadar derinleştirebilirim' diyor. O yolda devam etsinler" diye konuştu.
     Bakan Yazıcı, bir gazetecinin 'Türkiye'nin 3,2 olarak açıklanan büyüme oranını nasıl değerlendiriyorsunuz' sorusu üzerine, şu yanıtı verdi:
     "Dünyada yaşanan durgunluğu da dikkate aldığımızda, Türkiye çok önemli bir coğrafyada. Avrupa'da, batıda daha durgunluk var. Doğu ekonomileri daha canlı, daha dinamik, büyümeye daha uygun. Benim verdiğim rakamlar da bunu gösteriyor. Türkiye'de böyle kesişme noktasındayız. Evet belki daha fazla olabilirdi ama dünyada yaşananları da dikkate aldığımızda, çoğu Avrupa ülkesinde sıfır ya da sıfırın altında seyretme eğilimi gösterirken, Türkiye'de bu orandaki bir büyüme çok fazla yüzümüzü güldürmese bile, ağlatacak durumda da değil. Bundan sonraki dönem için beklentimiz, daha yüksek olması yönünde. Dış ticaret verilerimizde onu sağlayacağımız görülüyor."
    
     -Tek Pencere Sistemi-
    
     Bakan Yazıcı, gümrük işlemlerinin gümrük kapılarında değil, iç gümrüklerde yapıldığını belirterek, "Niye- kapılarda birikmeyi önlemek için. Kapılarda bir günlük fazla bekleme, gümrükler dolayısıyla eşyaya yüklenecek maliyeti dörtte bir oranında artırıyor, onun için iç gümrüklerde yapıyoruz. Onun için tek pencere uygulamasını gümrük kapılarında değil, iç gümrüklerde yapacağız" dedi.
     Bu durumun ithalatçılar için söz konusu olduğunu ifade eden Yazıcı, "Elbette ihracatçı da var, ama ithalatçı ürün ithal ederken ürünün niteliğine göre değişik kamu kuruluşları devreye giriyor. Örneğin, gıda ithalatı yapıyorsa Tarım Bakanlığı, sağlıkla alakalıysa Sağlık Bakanlığı var, makine gibi araç gereçle ilgisiyle Türk Standartları Enstitüsü veya Bilim Teknoloji Bakanlığı'ndan evrak getirmesi gerekiyor. O süreçler bekleme sürecini uzatıyor. Dolayısıyla gümrükte bir ithalat işlemi yapacak olan tüccar '10-12 günde, ancak yapabildim' derken, bunları bilmeyen insan sanıyor ki 10-12 günde Gümrük İdaresi yapıyor" diye konuştu.
     Bakan Yazıcı, uygulamanın, bekleme süresini aşağı yukarı 6 gün kısaltacağını ve maliyet açısından katkı sağlayacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:
     "Diğer kamu kuruluşlarının ithalatla ilgili görev ve yetkilerini elektronik ortamda gerçekleştirmek suretiyle, verilerin bir yerde toplandığı ve mükellefin de ticaret erbabının da gümrük işlem sonuçlarını tek yerden bitirmek suretiyle yoluna devam ettiği bir uygulamadır. Bunu iç gümrükte yapacağız. Gümrük kapılarında ise tek durak uygulamamız var. Tek durak uygulaması da şu, gümrük kapılarından giriş çıkış yaparken pasaport kontrolleri var, beyanname kaydı ve buna benzer işlemler var. Bunları değişik kurumlar yapıyor. Bunları tek yerde toplayacağız, tek noktada yapılacak. Bunların amacı, hedefi, gümrükteki işlem süreçlerini kısaltmak, hızlandırmak. Ne kadar kısaltırsak maliyetleri o kadar azaltmış oluruz, hedefimiz bu."
     Uygulamanın bir anlaşma olmadığına dikkati çeken Bakan Yazıcı, "Bunun dünyada uygulamaları var. Avrupa'da henüz geçmeyen ülkeler var. Bu uygulamanın hayata geçirilebilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinatör bakanlık, bununla ilgili Başbakanlık genelgesi yaklaşık 1,5 ay önce yayınlandı. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yapının devreye girmesi, gümrükle ilgili işlem yapan kamu kuruluşlarının elektronik altyapılarını buna uyumlu sağlayacak düzeye getirmelerine bağlı. Entegrasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu nedenle takvim veremiyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir