Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Kooperatif kuruluşu için vatandaşlar bakanlığa gelmek…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"Kooperatif kuruluşu için vatandaşlar bakanlığa 
  gelmek…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Kooperatif kuruluşu için vatandaşlar bakanlığa gelmek zorunda kalmayacak. Vatandaşlarımıza rehberlik edecek örnek ana sözleşmeleri hazırladık" -"Yeni örnek ana sözleşmeler mevcut düzenlemelerdeki sıkıntılar göz önünde bulundurularak ve ticari mevzuata getirilen son değişikliklere göre uyarlandı"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kooperatif kuruluşu için vatandaşların bakanlığa gelmek zorunda kalmayacaklarını, vatandaşlara rehberlik edecek örnek ana sözleşmeleri hazırladıklarını bildirdi.
     Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, ticaretin kolaylaştırılmasının, ekonomik kalkınma için hayati önem arz ettiğini ifade ederek, bu kapsamda bakanlık olarak ticari hayatta meydana gelen değişimlere paralel mevzuat düzenlemelerine son hızla devam ettiklerini kaydetti.
     Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı ile ticari hayatın ihtiyaçları doğrultusunda yeni örnek ana sözleşmeler hazırlayarak yürürlüğe koyduklarını anımsatan Yazıcı, Bakanlık tarafından çıkartılan son genelgeyle de Ticaret İl Müdürlükleri'ni kooperatif kurma izniyle yetkilendirdiklerinin altını çizdi.
     Yazıcı, hazırlanan genelgeyle 15 Kasım 2012 tarihi itibariyle hizmet vermeye başlamış 81 ildeki ticaret il müdürlüklerine, daha önce bakanlığın yetkisinde olan, "karayolu yolcu, karayolu yük, üretim ve pazarlama, kadın girişimi üretim ve işletme, tüketim, temin tevzi, turizm geliştirme, küçük sanat, yaş sebze ve meyve pazarlama, pazarcılar işletme" kooperatiflerinin kuruluş ve ana sözleşme değişikliklerine izni verme yetkisinin devredildiğini kaydetti.
     Böylelikle kooperatif ortaklarının, kuruluş izni için bakanlığın merkez teşkilatına ulaşma zahmetinden kurtulmuş olduklarını belirten Yazıcı, hizmetin yerinden verilmesiyle vatandaş ve idare arasındaki mesafe sıkıntısının ortadan kalktığını, bürokratik işlem sürecinin kısaldığını ve kırtasiye masraflarının azaldığını ifade etti.
     Yazıcı, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
     "Bahsi geçen kooperatif türlerinin ekonomik rekabetten uzak kalmamaları, konjonktür ve mevzuat yapılarının uygunluğunun bir an önce sağlanması amacıyla yeni örnek ana sözleşmeler bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlandı. Yeni örnek ana sözleşmeler mevcut düzenlemelerdeki sıkıntılar göz önünde bulundurularak ve ticari mevzuata getirilen son değişikliklere göre uyarlandı. Kooperatif kurmak veya ana sözleşmelerinde değişiklik yapmak isteyen vatandaşlarımız, bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlanan örnek ana sözleşmelerin boş yerlerini doldurup noterde onaylattıktan sonra, kooperatifin türüne göre ilgili evrakını tamamlayarak, ticaret il müdürlüklerinde işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.
     Bakanlık olarak her alanda olduğu gibi kooperatif kurmak veya ana sözleşme değiştirmek isteyen vatandaşlarımıza daha hızlı, daha ekonomik ve daha güvenilir hizmet sunmaya devam edeceğiz."
    
    
    

Bu haberi 242 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir