Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Bütün işlemlerin elektronik ortamda bir noktadan iletildiği,…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"Bütün işlemlerin elektronik ortamda bir 
  noktadan iletildiği,…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Bütün işlemlerin elektronik ortamda bir noktadan iletildiği, geri dönüşlerinin de aynı noktaya geldiği gümrük hizmetini hedeflemiş buluyoruz"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Bütün işlemlerin elektronik ortamda bir noktadan iletildiği, geri dönüşlerinin de aynı noktaya geldiği gümrük hizmetini hedeflemiş bulunuyoruz" dedi.
     Yazıcı, Gaziantep Havalimanı Gümrük Müdürlüğü ve NASCO Ortadoğu Lojistik Merkezi'nin açılış töreninde, bu tür ünitelerin çok çeşitli alanlarda üretim gerçekleştiren Türkiye için önemli olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin dış ticaret açığını, katma değeri yüksek alanlarda üretim ve yatırım yaparak kapatabileceğini ifade eden Yazıcı, işin bir de lojistik kısmı olduğunu belirtti.
     2012'nin Temmuz ayından bu yana faaliyette bulunan ünitenin, özelde Gaziantep'in dış ticaret etkinlikleri açısından, genelde de Türkiye'nin dış ticaret perspektifi açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Yazıcı, "Katma değeri yüksek ürünler ortaya koyarsınız, kaliteli ürünler üretebilirsiniz ama bunları sevk edeceğiniz, bunların sirkülasyonunu sağlayacak lojistik merkezler ve alanlar önemli" diye konuştu.
    
     -"Tek pencere" sistemi-
    
     Yazıcı, gümrüklerle ilgili önemli hedefleri ve projeleri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:
     "Tek pencere diye bir projemiz var. Gümrükte işlem yapan ticaret erbabı, gümrük işlemlerini bitirmek için değişik kamu kurum ve kuruluşlarıyla irtibatlı olarak çalışmak zorunda. Değişik kamu kurum ve kuruluşları, ithal ve ihraç edilen ürünlerle fonksiyonlar icra ediyor ve dış ticaret erbabı, işlemlerini gerçekleştirmek için özellikle ithalatçılar, bütün bu kamu kuruluşlarını dolaşmak ve işlemlerini tamamlamak için uzun zaman kaybına uğruyorlar. Bunu kaldırmak için 'tek pencere' sistemini, yani bütün işlemlerin elektronik ortamda bir noktadan iletildiği, geri dönüşlerinin de aynı noktaya geldiği gümrük hizmetini hedeflemiş bulunuyoruz. Bu da projelerimiz kapsamında. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz."
     Türkiye'nin 2023 yılı hedefi olan 500 milyar dolarlık ihracatın yakalanmasında bu tür lojistik ünitelere ihtiyaç duyulacağını aktaran Yazıcı, açılışı yapılan merkezin hayırlı olmasını diledi.
     Bakan Yazıcı ve beraberindekiler, açılış kurdelesini kestikleri Gaziantep Havalimanı Gümrük Müdürlüğü ve NASCO Ortadoğu Lojistik Merkezi hizmet binasını gezdi.
    
    
    

Bu haberi 365 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir