Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Kooperatifler aracılığıyla 28 Şubat 2013 itibariyle…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"Kooperatifler aracılığıyla 28 Şubat 2013 itibariyle…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Kooperatifler aracılığıyla 28 Şubat 2013 itibariyle kullandırılan kredi hacmi 7,2 milyar lira gibi rekor bir seviyeye ulaştı" -"Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla düşük faizle kredi kullandırmak amacıyla 2013 yılı bütçesine 513 milyon 901 bin liralık rekor bir kaynak tahsis edildi"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla 28 Şubat 2013 itibariyle küçük işletmelere, esnaf ve sanatkara kullandırılan kredi hacminin 7,2 milyar lira gibi rekor bir seviyeye ulaştığını bildirdi. Yazıcı, bu kooperatifler aracılığıyla düşük faizle kredi kullandırmak amacıyla 2013 yılı bütçesine de 513 milyon 901 bin liralık rekor bir kaynak tahsis edildiğini ifade etti.
     Bakan Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Kredi Kefalet Kooperatifleri'nce kullandırılan kredileri değerlendirdi.
     Üreten Türkiye ekonomisinin önemli bir kesimini, yardımlaşma ve dayanışma esasına göre çalışan kooperatiflerin oluşturduğunu belirten Yazıcı, bugün Türkiye ekonomisinin her sektöründe faaliyet gösteren kooperatiflerle toplumun geniş kesimlerine hizmetler sunduklarını kaydetti.
     Kooperatif ortaklık modelinin, bireylerin ve toplumun ekonomik ve sosyal kalkınması açısından büyük önem taşıdığının altını çizen Yazıcı, açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:
     "Bu önemin farkında olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'mız, kooperatifler aracılığıyla 8 milyondan fazla kooperatif ortağına yönelik önemli hizmetler sunmaktadır. Hükümetimizin belirlediği politikalar çerçevesinde kooperatifler aracılıyla yürüttüğümüz önemli hizmetlerden biri de Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile küçük işletmelerin, 2 milyona yakın esnaf ve sanatkarın kredi ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.
     Yardımlaşma ve dayanışma temelinde küçük işletmelerin birleşerek kurdukları bu kooperatifler, esnafımızın ortak teminat ve kredi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktadır. Ekonominin kılcal damarları diye adlandırabileceğimiz bu küçük işletmelerin finansman ihtiyaçlarını bu kooperatifler aracılığıyla karşılıyoruz. Bu krediler çarkları döndürüyor, küçük işletmelerin rahat bir nefes almasını sağlıyor."
     Bakan Yazıcı, geçen yılın bütçesine konulan toplam 392 milyon 393 bin lira ödenekle küçük işletmelerin finansman ihtiyaçlarının düşük faizli kredilerle karşılandığını anımsatarak, 2002-2012 döneminde Türkiye genelinde kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla yaklaşık 850 bin küçük işletme, esnaf ve sanatkarın, düşük faizli kredi imkanından yararlandığını bildirdi.
     Yazıcı, şöyle devam etti:
     "Bakanlığımız kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırdığı bu kredilerle, ekonominin kılcal damarları olan küçük işletmelerin çarkları döndürülmektedir. Bugün itibarıyla Türkiye'nin 81 ilinde kurduğumuz 1009 Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile bu hizmetler sunulmaktadır. 28 Şubat 2013 itibariyle söz konusu kooperatiflerden 826 kooperatif de kefalet verebilecek durumdadır. Bu da kredi geri dönüşlerinin iyi bir noktada olduğunu göstermektedir.
     Kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığı ile 28 Şubat 2013 itibariyle kredi kullanan ortak sayısı 260 binlere yaklaşmıştır. Kooperatifler aracılığıyla 28 Şubat 2013 itibariyle kullandırılan kredi hacmi de 7,2 milyar lira gibi rekor bir seviyeye ulaşmıştır."
    
     -2013 yılı için destek miktarı-
    
     Hükümetin küçük işletmelere, esnaf ve sanatkara verdiği önem doğrultusunda, bu kesime tahsis edilen kaynakların sürekli artırıldığına da değinen Yazıcı, "2013 yılı bütçesinde de kaynak miktarını rekor düzeyde arttırdık. Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla düşük faizle kredi kullandırmak amacıyla 2013 yılı bütçesine 513 milyon 901 bin liralık rekor bir kaynak tahsis edilmiştir. Bu ödeneğin tamamının 2013 yılı içerisinde kullanılması halinde küçük işletmelerin, esnaf ve sanatkarın 2013 yılında kullanabileceği toplam kredi hacminin ortalama 10,3 milyar liraya ulaşması beklenmektedir" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir