Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"2012 yılı, gümrüklerde ve iç ticarette büyük bir yenilenmenin…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"2012 yılı, gümrüklerde ve iç ticarette büyük bir yenilenmenin…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"2012 yılı, gümrüklerde ve iç ticarette büyük bir yenilenmenin ve değişimin yılı olmuştur. 2013 yılı ise tüm bu çalışmaların uygulamaya dönüştüğü ve sonuçların görülmeye başladığı yıl olacaktır" -"Türkiye, 2010 yılı Uluslararası Lojistik Performans Endeksi genel sıralamasında 3,22 puanla 39. sırada yer almaktaydı. 2012'de ülkemizin puanı 3,51'e yükselmiş ve ülke olarak lojistik performansımız, Çin'in ardından 27. sıraya çıkmıştır" -"Başlattığımız 'Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması' ile gümrüklerde bekleme süresini daha da azaltıyoruz" -"Gümrüklerde tır kuyruklarının olmadığı, işlemlerin bürokrasiye takılıp yavaşlamadığı bir Türkiye hedefliyoruz"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2012 yılının, gümrüklerde ve iç ticarette büyük bir yenilenmenin ve değişimin yılı olduğunu belirterek, "2013 yılı ise tüm bu çalışmaların uygulamaya dönüştüğü ve sonuçların görülmeye başladığı yıl olacaktır" dedi.
     Yazıcı, bakanlığı tarafından kentteki bir otelde düzenlenen "Kolay Ticaret Büyük Türkiye" projelerinin tanıtımı çerçevesinde yaptığı sunumda, Türkiye'deki 3 milyonu aşkın ticari işletmenin, 1 trilyon doların üzerinde mal ve hizmet ürettiğini belirtti. Dış ticaretin 400 milyar dolara yaklaştığını ve bu ticaretin gümrük kapılarından gerçekleştirildiğini kaydeden Yazıcı, şöyle konuştu:
     "76 milyon tüketicimiz, bu mal ve hizmetlerden yararlanmaktadır. Sınırlarımızdan her yıl milyonlarca insan ve araç, giriş ve çıkış yapmaktadır. Bütün bunlarla ilgili işlemler ve süreçler bakanlığımızca takip edilmekte, güvenli ve kolay ticaretin yol alacağı kanallar, hızla ve büyük bir titizlikle inşa edilmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı iç ticaretin tüm yönlerini, gümrükler aracılığıyla da dış ticaretin tüm akışını düzenlemektedir. Gelişen teknolojinin ve buna bağlı olarak büyüyen ticaretin şartlarını bu değişim ve gelişmelere göre yeniliyoruz. Ticaretin her alanda daha kolay ve daha güvenli yapılması için yeni enstrümanlar geliştiriyoruz. Sistemlerin işleyişini düzenliyor, varsa aksaklıkları ortadan kaldırıyoruz. Bürokrasiyi azaltacak yeni projeler geliştiriyor ve uyguluyoruz. 2012 yılı, gümrüklerde ve iç ticarette büyük bir yenilenmenin ve değişimin yılı olmuştur. İhtiyaçlara cevap veremeyen 55 yıllık Türk Ticaret Kanunu'nu yeniledik ve 1 Temmuz 2012 itibariyle de yürürlüğe soktuk. Ticari kodların yenilendiği devrim niteliğindeki bu Kanun ile ticari hayatımıza çağdaş bir anlayış getirdik. 2013 yılı ise tüm bu çalışmaların uygulamaya dönüştüğü ve sonuçların görülmeye başladığı yıl olacaktır."
    
     -"Gümrüklerde bekleme süresi azaltılıyor"-
    
     Yazıcı, günümüzde ticaretin kolaylaşmasının, ekonomik kalkınma için hayati önem arz ettiğini, ürünlerin piyasaya daha ekonomik, hızlı, güvenli taşınması için işlem maliyetlerini düşürdüklerini belirterek, şöyle devam etti:
     "Ulaşımın yani eşyanın taşınma hızı, ticaretteki maliyetleri belirleyen önemli etkenlerden biridir. Yapılan araştırmalar, lojistik performanstaki artışın ticaret hacmini de arttırdığını göstermektedir. Özellikle düşük gelirli ülkelerde bu artış etkisi yüzde 15 civarındadır. Daha iyi lojistiğe sahip ülkeler daha hızlı büyümekte, daha rekabetçi olmakta ve yatırımlarını artırmaktadır. Türkiye, 2010 yılı Uluslararası Lojistik Performans Endeksi genel sıralamasında 3,22 puanla 39. sırada yer almaktaydı. 2012'de ülkemizin puanı 3,51'e yükselmiş ve ülke olarak lojistik performansımız, Çin'in ardından 27. sıraya çıkmıştır. Uluslararası araştırmalar gösteriyor ki; temel gümrük işlemleri, tüm ülke gruplarında birbirine oldukça yakındır. Fiziksel kontroller, hatta farklı kurumlar tarafından aynı sevkıyatın defalarca kontrolü gibi durumlar, ülkeler arasındaki farklılığı oluşturmaktadır. Yine Lojistik Performans Endeksi'nde Türkiye 'Gümrük İşlemlerinin Verimliliği' alanında 2012'de, 2010'a göre on dört sıra yükselmiş ve 3,16 puanla 155 ülke arasında 32. sırada yer almıştır. Hedefimiz uluslararası değerlendirmelerde ülkemizi gümrük işlemleri bakımından çok daha üst sıralara yükseltmektir. Başlattığımız 'Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması' ile gümrüklerde bekleme süresini daha da azaltıyoruz."
    
     -Gümrüklerde tır kuyruklarının olmadığı bir Türkiye hedefi-
    
     Türkiye olarak hedeflerinin büyük olduğunu bildiren Yazıcı, "Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemiz için büyük hedeflerimiz var; dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek, kişi başına geliri 25 bin dolar seviyesine çıkarmak, dünyanın en büyük 10 limanından en az birine sahip olmak, ihracatımızı 500 milyar dolara çıkarmak" diye konuştu.
     Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak 2023'e giden yolda büyük adımlar attıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:
     "Zihinlerdeki kalıpları kırıyor, olaylara farklı yönlerden yaklaşıyoruz. Yaptığımız iş ve sorumluluk alanlarımızla ilgili büyük hayallerimiz, büyük hedeflerimiz var. İhracatçımızın gümrük işlemlerini kendi tesisinde yaptığı bir Türkiye. Firmalarımızın mallarını tırlara yükleyip, gümrüklere uğramadan doğrudan sınırı aşarak yurt dışındaki müşterilerine ulaştırabildiği bir Türkiye. Gümrüklerde tır kuyruklarının olmadığı, işlemlerin bürokrasiye takılıp yavaşlamadığı bir Türkiye hedefliyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak, 'En Kolay, En Güvenli Ticaret' vizyonu doğrultusunda; 'Kolay Ticaret, Büyük Türkiye' projelerimizi hayata geçiriyoruz. Dış ticaret erbabımızın gümrüklerde işlemlerini kolaylaştıracak ve işlem sürelerini kısaltacak, maliyetleri düşürecek yeni bir uygulamayı daha başlatmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bugün burada, iş dünyamızın heyecanla beklediği ve 'gümrüklerde devrim' olarak nitelendirilen 'Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması', 'İhracatta Yerinde Gümrükleme' ve 'İzinli Gönderici' uygulamalarını tanıtacağız. Ayrıca, gümrüklerimizin AB'ye girişi olarak ifade edilen ve 1 Aralık 2012'de yürürlüğe giren 'Ortak Transit Uygulaması'nı sizinle paylaşacağız."
    
     -"Firmaları düzenli olarak izleyeceğiz"-
    
     Yetkilendirilmiş yükümlü statüsü ve uygulaması, yerinde gümrükleme konularında bilgiler veren Yazıcı, şunları kaydetti:
     "Yetkilendirilmiş yükümlü uygulaması, gümrükleme işlemleri için firmalarca yapılan ortalama 954 lira masrafın yüzde 90'ını ortadan kaldırmaktadır. Böylece ticaret erbabı sevkıyat başına ortalama 861 lira tasarruf sağlamaktadır. Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası'na sahip bir firma için bir konteyner ürünün gümrükleme ve nakliyesini ortalama yüzde 17,5 ucuzlatıyoruz. bu tasarrufun ülke ekonomisine senede yaklaşık 900 milyon lira veya döviz bazında 500 milyon dolar getirisi olacaktır. Sonuçta; rekabet gücü daha yüksek, daha iyiyi daha ucuza ve hızlı bir şekilde teslim edebilen ihracatçılarımız Türkiye ekonomisini 2023'e taşıyan lokomotifler olacaklardır."
     Yazıcı, Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası'nı bir kez aldıktan sonra firmaların istedikleri gibi hareket edemeyeceğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi:
     "Firmaları düzenli olarak izleyeceğiz. Kural ihlali yapan firmalara müeyyideler uygulayacağız. Gerekirse belgelerini iptal edeceğiz. Bu statüde nihai hedef tüm dünyada güvenilir firmalardan oluşan 'uluslararası güvenli ticaret ağının oluşturulmasıdır. Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması başta AB ülkeleri, Amerika, Güney Kore ve Japonya olmak üzere dünyanın 46 ülkesinde geçerlidir. AB'de 11 bin 564, Amerika'da 8 bin 166, Güney Kore'de ise 342 firma yetkilendirilmiş yükümlü statüsüne sahiptir. Biz dünyada bu uygulamanın var olduğu ülkeler ile karşılıklı anlaşmalar yaparak her iki tarafın firmalarının yetkilendirilmiş yükümlü statülerini diğer ülkede kullanabilmesini sağlayacağız. Böylece Türkiye'de vereceğimiz yetkilendirilmiş yükümlü belgeleri Almanya'da, Fransa'da, Amerika'da, Güney Kore'de ve bu uygulamanın yapıldığı diğer tüm ülkelerde geçerli olacak."
     Toplantıya, Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile çok sayıda firma temsilcisi katıldı.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir