Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Bugün itibarıyla güvenilirlik şartlarını sağlayan bin 417…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"Bugün itibarıyla güvenilirlik şartlarını sağlayan 
  bin 417…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Bugün itibarıyla güvenilirlik şartlarını sağlayan bin 417 ticaret erbabına Onaylanmış Kişi Statüsü verdik"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, güvenilirliği tespit edilen dış ticaret erbabı tarafından gerçekleştirilen gümrük işlemlerinde kolaylık sağladıklarını belirterek, bugün itibarıyla güvenilirlik şartlarını sağlayan bin 417 ticaret erbabına "Onaylanmış Kişi Statüsü" verdiklerini bildirdi.
     Yazıcı, İçişleri Bakanlığı'nın Marriott Otel'de düzenlediği "Valiler Buluşması" toplantısında, bakanlığının faaliyetleri ve çalışmaları hakkında valilere bilgi verdi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın, iç ticaretin tüm yönlerini ve gümrükler aracılığıyla da dış ticaretin tüm akışını düzenlediğini belirten Yazıcı, Türkiye'nin ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı ülke olmasını amaçladıklarını söyledi.
     Son dönemde hayata geçirdikleri "Onaylanmış Kişi Statüsü", "Yetkilendirilmiş Yükümlü", "Tek Pencere" ve "Yeni Özet Beyanı" gibi uygulamalar konusunda valilere bilgi veren Bakan Yazıcı, ticareti hızlandırmak için güvenilirliği tespit edilen dış ticaret erbabı tarafından gerçekleştirilen gümrük işlemlerinde kolaylık sağladıklarını belirtti.
     Bugün itibarıyla güvenilirlik şartlarını sağlayan bin 417 ticaret erbabına "Onaylanmış Kişi Statüsü" verdiklerine değinen Yazıcı, bu firmaların, ihracatta gümrük beyannamesini elektronik ortamda gümrüğe göndermelerini sağladıklarını bildirdi.
     Gümrüklerin, kaçakçılığı ve yasa dışı ticareti engelleyen ve bu konuda tüm güvenlik güçleriyle ortak işbirliği içinde çalışan yerler olduğunu ifade eden Yazıcı, kaçakçılıkla mücadelede çok yoğun mesai harcadıkları bir yıl geçirdiklerini vurguladı.
     Yazıcı, maliyet, zaman ve insan kaynağında israfa yol açan fiziki kontroller yerine, bilimsel yöntemler ve risk analizine dayalı uygulamalar ile kaçakçılıkla daha etkin mücadele ettiklerini belirterek, kaçakçılıkla mücadele için, mode teknolojiye dayanan araç ve konteyner tarama sistemleri, nükleer madde dedektörleri, uzaydan araç takip sistemleri, hareket kabiliyeti yüksek deniz botları, kapalı devre plaka okuma sistemleri kurulduğunu, gümrük laboratuvarlarının yenilendiğini söyledi.
     Bakan Yazıcı, yaptığı sunumun ardından valilerin sorularını yanıtladı.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir