Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Depolanan tarım ürünlerini temsil edecek elektronik ürün senedi…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"Depolanan tarım ürünlerini temsil edecek elektronik ürün senedi…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Depolanan tarım ürünlerini temsil edecek elektronik ürün senedi çıkarılmasına yönelik çalışmalarda son aşamaya gelindi"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsacılığı sistemi kapsamında depolanan tarım ürünlerini temsil edecek elektronik ürün senedi (ELÜS) çıkarılmasına yönelik çalışmalarda son aşamaya gelindiğini bildirdi.
     Bakan Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, elektronik ürün senetlerini kayden izlemek üzere Merkezi Kayıt Kuruluş AŞ'nin Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yetkilendirildiğini ve elektronik ürün senedi uygulamasının ilk olarak İzmir'de lisanslı depo faaliyet izni almak üzere olan bir şirketin depolarında depolanacak pamuk ürününe ilişkin olarak başlayacağını belirtti. Elektronik ürün senetlerinin tamamen elektronik ortamda alınıp satılabileceğini ifade eden Yazıcı, bu senetlerin hisse senedi, altın ve döviz gibi bir yatırım aracı olarak kullanılabileceğini ve teminat olarak gösterilerek bankalardan kredi alınabileceğini kaydetti.
     Bakan Yazıcı ayrıca, ürün senetlerinin işlem göreceği ve uluslararası alanda faaliyet gösterebilecek nitelikteki bir Ürün İhtisas Borsasının kurulması için çalışmaların yürütüldüğünü ifade ederek, 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununda yapılan değişiklikle Ürün İhtisas Borsasının Bakanlar Kurulu kararıyla kurulması esasının benimsendiğini ve bu borsanın kuruluşunun da en kısa sürede gerçekleştirileceğini belirtti.
     Söz konusu borsa kuruluncaya kadar elektronik ürün senetlerinin yeterli alt yapıya sahip olan ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yetkilendirilen ticaret borsalarında işlem göreceğini kaydeden Yazıcı, elektronik ürün senedi uygulaması ile birlikte tarım sektörünün finansal kaynaklara daha kolay erişmesinin ve tarım sektörü ile finansal piyasaların entegre olmasının sağlanacağını ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir