Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"2012 gümrüklerde ve iç ticarette büyük bir yenilenmenin ve…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"2012 gümrüklerde ve iç ticarette büyük bir yenilenmenin 
  ve…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"2012 gümrüklerde ve iç ticarette büyük bir yenilenmenin ve değişimin hızla devam ettiği bir yıl oldu. 2013 yılı ise bu çalışmaların uygulamaya dönüştüğü ve sonuçlarının görülmeye başlandığı yıl olacak"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2012'nin gümrüklerde ve iç ticarette büyük bir yenilenmenin ve değişimin hızla devam ettiği bir yıl olduğunu, 2013'ün ise bu çalışmaların uygulamaya dönüştüğü ve sonuçlarının görülmeye başlandığı yıl olacağını bildirdi.
     Bakan Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlığı'nın 2012 yılı çalışmalarını ele aldı. Hedeflerinin Türkiye'nin, ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı ülke olmasını sağlamak olduğunu belirten Yazıcı, şu bilgileri verdi:
     "Ülkemizdeki 3 milyonu aşkın ticari işletme 1 trilyon doların üzerinde mal ve hizmet üretmekte, 400 milyar dolara yaklaşan dış ticaretimiz gümrük kapılarımızdan geçmekte, sınırlarımızdan her yıl milyonlarca insan ve araç, giriş ve çıkış yapmakta. Bu çerçevede 1 Ocak 2012'de gümrük işlemlerinde 'Yeni Özet Beyan' uygulamasına, 1 Aralık'ta ise 'Ortak Transit' uygulamasına başladık. Ocak 2013'te ise 'Yetkilendirilmiş Yükümlü' ve 'Yerinde Gümrükleme' uygulamalarını öncelikli olarak ihracat işlemleri için başlatıyoruz. İthalatta yerinde gümrükleme uygulamasını da 1 yıl içinde başlatmayı planlıyoruz."
     Gümrük kapılarını artan dış ticaret hacmine cevap verebilecek biçimde, teknolojinin tüm imkanlarını da kullanarak her bakımdan sağlıklı bir yapıya kavuşturmak üzere yenilediklerini ifade eden Bakan Yazıcı, kamuoyunda Hal Kanunu olarak bilinen 5957 sayılı Kanun'un yürürlüğe girmesiyle sebze ve meyve ticaretinin hukuki alt yapısının tamamlandığını, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun da ticari hayatın günün koşullarına uygun mevzuata kavuştuğunu kaydetti.
     Merkezi Sicil Kayıt Sistemi'nin (MERSİS) Türkiye için hayati öneme sahip bir elektronik veri tabanı olduğunu, sistemin 2013'ün Nisan ayı sonuna kadar ülke genelinde kullanılır hale gelmesinin hedeflendiğini bildiren Yazıcı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Bu yıl kooperatifçilik alanında Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza attık. Bakanlığımız tarafından hazırlanan Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi Eylem Planı, devletin resmi bir belgesi haline geldi... Kaçakçılıkla mücadele de en fazla önem verdiğimiz faaliyetlerimizden biri. Bu alanda alınabilecek tüm tedbirleri alıyoruz. 2012'de Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelemizi daha etkin hale getirmek, uygulamadaki tereddütleri ve sıkıntıları ortadan kaldırmak amacıyla bir Kanun Tasarısı Taslağı hazırladık... Bunların hepsini birden değerlendirince 2012 gümrüklerde ve iç ticarette büyük bir yenilenmenin ve değişimin hızla devam ettiği bir yıl oldu. 2013 yılı ise bu çalışmaların uygulamaya dönüştüğü ve sonuçlarının görülmeye başlandığı yıl olacak."
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir