Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Fiilen ticari hayatta olmayan şirketlerin veya…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"Fiilen ticari hayatta olmayan şirketlerin veya…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Fiilen ticari hayatta olmayan şirketlerin veya kooperatiflerin kolayca tasfiye edilebilmesine ve ticaret sicili kayıtlarının silinmesine imkanı sağlandı" "210 bini gayri faal veya münfesih sermaye şirketi, 40 bini kooperatif olmak üzere yaklaşık 250 bin işletme bulunuyor"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, fiilen ticari hayatta olmayan şirketlerin veya kooperatiflerin kolayca tasfiye edilebilmesine ve ticaret sicili kayıtlarının silinmesine imkan sağlandığını bildirdi.
     Bakan Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, yeni Türk Ticaret Kanunu'na, 6335 sayılı Kanun ile eklenen Geçici Madde ile eski Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan sebeplerle münfesih olan veya sayılan anonim ve limited şirketler ile 1 Temmuz 2012'den itibaren 2 yıl içinde münfesih olacak anonim ve limited şirketlerin ve kooperatiflerin, kısa yoldan ve hızlandırılmış bir şekilde tasfiyelerine ve ticaret sicili kayıtlarının silinmesine imkan tanındığını belirtti.
     Düzenleme kapsamına dahil olan şirket ve/veya kooperatiflerin kolaylaştırılmış usulle tasfiyelerinde ve ticaret sicili kayıtlarının silinmelerinde izlenecek usul ve esasları belirleyerek uygulamayı kolaylaştırmak amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından "Münfesih Olmasına veya Sayılmasına Rağmen Tasfiye Edilmemiş Anonim ve Limited Şirketler ile Kooperatiflerin Tasfiyelerine ve Ticaret Sicili Kayıtlarının Silinmesine İlişkin Tebliğ"in hazırlandığını bildiren Yazıcı, şöyle devam etti:
     "Sermayelerini, 31 Aralık 1998'e kadar 5 bin liraya çıkarmayan anonim şirketler ile 500 liraya çıkarmayan limited şirketlerin, Kanunun yürürlük tarihinden önce münfesih olan veya sayılan anonim ve limited şirketlerin, Kooperatifler Kanunu hükümlerine göre herhangi bir nedenle dağılmış olan kooperatiflerin, sebebi ne olursa olsun aralıksız son 5 yıla ait olağan genel kurul toplantıları yapılamayan anonim şirketler ile kooperatiflerin, adreslerinin ve durumlarının tespit edilememesi nedeniyle ilgili odadaki üyelikleri askıya alınan ve oda yönetim kurulu kararını takip eden yılbaşından itibaren 2 yıl sonunda oda kaydı silinerek, sicil kaydı silinmek üzere Müdürlüklere bildirilen şirketler ve kooperatiflerin, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun Geçici 7. Maddesi uyarınca tasfiyeleri ve ticaret sicili kayıtlarının silinmeleri gerçekleştirilebilecek."
     Ticaret sicili müdürlüklerince, bu kapsamda yer alacak şirket ve kooperatiflerin ticaret sicilinde kayıtlı son adreslerine ve sicil kayıtlarına göre şirket veya kooperatifi temsil ve ilzama yetkilendirilmiş kişilere ihtar gönderilerek 2 ay içinde tasfiye memurunun bildirilmesi, ayrıca şirket ya da kooperatifin davacı veya davalı sıfatıyla devam eden davasının bulunup bulunmadığına ilişkin yazılı beyanın ticaret sicili müdürlüklerine verilmesinin isteneceğine dikkati çeken Yazıcı, belirtilen sürede tasfiye memurunun bildirilmemesi halinde şirket veya kooperatif ticaret sicilinden silineceğini, şirkete ait mal varlığının bulunması durumunda bu mal varlığına 10 yıllık hak koruyucu süre getirildiğini, bu işletmelerin mal varlıkları silinme tarihinden itibaren 10 yıl sonunda hazineye intikal edeceğini kaydetti.
     Bakan Yazıcı, düzenleme kapsamında yapılacak tescil ve kayıt silme işlemlerinden herhangi bir harç ve düzenlenecek kağıtlardan damga vergisi alınmayacağını bildirerek, "Ülkemizde bugün itibariye bu kapsamda yer alan, 210 bini gayri faal veya münfesih sermaye şirketi ve 40 bini kooperatif olmak üzere yaklaşık 250 bin işletme bulunuyor. Fiilen ticari hayatta olmayan bu şirketlerin veya kooperatiflerin kolayca tasfiye edilebilmesine ve ticaret sicili kayıtlarının silinmesine imkanı sağlanmış olacak" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir