Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Türkiye'nin AB üyeliğinin engellenmesi AB'ye, Fransa'ya ve…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"Türkiye'nin AB üyeliğinin engellenmesi
  AB'ye, Fransa'ya ve…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Türkiye'nin AB üyeliğinin engellenmesi AB'ye, Fransa'ya ve bölgeye yarar sağlamaz" -Fransa Odalar Birliği Başkanı Marcon: -"Türk firmalarını Fransa'da görmek istiyoruz. Çünkü sonuçta siz artık siyasi ve ekonomik açıdan istikrara sahipsiniz"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye'nin AB üyeliğinin engellenmesinin AB'ye, Fransa'ya ve bölgeye yarar sağlamayacağını söyledi.
     Yazıcı, bakanlıktaki toplantı salonunda Fransa Odalar Birliği Başkanı Andre Marcon ve beraberindeki heyeti kabul etti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da yer aldığı kabulde konuşan Bakan Yazıcı, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin çok eskilere dayandığını söyledi. Bu süreç içerisinde bazen önemli olayların yaşandığını, bunlardan birisinin de 2011 yılı sonunda Fransa'da sözde soykırım yasa tasarısına ilişkin olduğunu anlatan Yazıcı, "Türkiye bu süreçte çok büyük bir kampanya başlattı. Bu kampanyada kamu kuruluşları arasında Türkiye'de başı çeken TOBB, buna paralel Fransa'da da yasanın anayasa mahkemesinden geri döndürülmesi için düzenlenen kampanyanın öncülüğü de Andre Marcon başkanlığında yürütüldü. Sonuçta bu yasa vize almadı. Bu da iki ülke ilişkilerinin kopma noktasına gelmesini önlemiş oldu. Bu anlamda da kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum" dedi.
     İki ülke arasındaki ticari ilişkilerinin çok yoğun olduğunu ifade eden Bakan Yazıcı, geçen yıl Türkiye-Fransa arasındaki ticaret hacminin 16 milyar dolar, bu yılın 8-9 aylık bölümünde ise 9 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini kaydetti.
     Türkiye-AB ilişkilerinde ilk adımın 1996'da Gümrük Birliği ile atıldığını hatırlatan Yazıcı, bu kapsamda gümrük mevzuatını AB normlarına uygun hale getirmek için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Türkiye'nin AB üyeliği sürecine de değinen Bakan Yazıcı, "Türkiye'nin AB üyeliğinin engellenmesinin AB'ye, Fransa'ya ve elbette ki Türkiye ve bölgeye yarar sağlamayacağı kanısındayım" diye konuştu.
     TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Marcon'un, Fransa Odalar Birliği Başkanlığının yanı sıra Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği'nin (EUROCHAMBERS) başkan yardımcılığı görevini de yürüttüğünü anlattı. Ekonomik ilişkiler açısından Türkiye'nin önemli bir partneri olan Fransa'nın, geçen yıl Türkiye'ye en fazla yabancı sermaye getiren ikinci ülke olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, "Bugün yaklaşık 400 Fransız firması Türkiye'de faaliyette bulunmaktadır. Aslında iki ülke arasında çok büyük işbirliği alanları var. Ama maalesef geçmişteki siyasilerin hatalarından dolayı yakın ilişkiye girilememiştir. İki ülkenin üçüncü ülkelerde özellikle Afrika'da ortak işbirliği yapılabilecek müthiş bir alan var, İnşallah önümüzdeki dönemde bu alanlardaki faaliyetlerimiz daha da geliştirmek istiyoruz" dedi.
     Fransa Odalar Birliği Başkanı Andre Marcon ise sözde Ermeni soykırımı konusuna çok hassas yaklaştığını belirterek, ortalığı karıştırmaya çalışanlara karşı durmak istediğini belirtti. Sonuçta bu tür olayların karşılıklı ticari işbirliğini zedeleyebileceğini ifade eden Marcon, buna izin veremeyeceklerini söyledi.
     Bakan Yazıcı'ya yeni Türk Ticaret Kanunu'nun hazırlanmasında gösterdiği gayretlerden dolayı teşekkür etmek isteğini anlatan Marcon, Türkiye'de bir çok Fransız firmasının bulunduğunu, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için çalıştıklarını kaydetti.
     Türk firmalarını Fransa'da görmek istediğini ifade eden Marcon, "Sonuçta siz artık siyasi ve ekonomik açıdan olsun, istikrara sahipsiniz ve genç bir nüfusunuz var" diye konuştu.
     Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir