Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Herkesin resepsiyonlarda bulunması, bayramlarını kutlar halde…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"Herkesin resepsiyonlarda bulunması, bayramlarını kutlar halde…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Herkesin resepsiyonlarda bulunması, bayramlarını kutlar halde olması, görüntüsü, tarzı, düşüncesi farklı olmakla birlikte bir araya gelip bayram odaklı konuşulması Türkiye'nin sosyal dokusunun güçlenmesi bakımından fevkalade kıymetlidir" -"Çankaya Köşkü'ndeki resepsiyon bu anlamda da farklılıkların zenginliklerimiz olduğu şeklindeki ifademizin somut göstergesidir" -"Bu tür şeylere 'alternatif Cumhuriyet kutlamaları' deniliyor. Ben bunu çok doğru bulmuyorum. Alternatif kutlama bir defa bayramın birleştirici, bütünleştirici özelliğine aykırı bir söylemdir" -"Dün Ulus'ta yaşanan durum elbette bir yasaklama değil, bir düzenlemedir. Bizim iktidarımızda hiçbir zaman yasaklama olmamıştır"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde düzenlenen resepsiyona hükümet yetkililerinin eşleri ile birlikte katılmasına ilişkin, "Herkesin resepsiyonlarda bulunması, bayramlarını kutlar halde olması, görüntüsü, tarzı, düşüncesi farklı olmakla birlikte bir araya gelip bayram odaklı konuşulması, Türkiye'nin sosyal dokusunun güçlenmesi bakımından fevkalade kıymetlidir" dedi.
     Bakan Yazıcı, makamında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhuriyet Resepsiyonu'na hükümet yetkililerinin eşleri ile birlikte katılmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Yazıcı, şunları söyledi:
     "Bana göre de güzel bir görüntü. Bayramlar hepimizin. Bizim ruhumuza zenginlik katan tarafları var. Bayramlarda, bu ülkenin vatandaşları, yurttaşları hiçbir farklılık gözetmeden, düşünce bazında bakış tarzı itibariyle değişik konulara ilişkin görüşlerimizin farklılığına rağmen, belli zeminlerde buluşmamız lazım. Bu ortak paydalardan bir tanesi de elbette ki cumhuriyetin bu millet için en büyük kazanım olduğu bakışıdır. Bu bakış itibariyle herkesin resepsiyonlarda bulunması, bayramlarını kutlar halde olması, görüntüsü, tarzı, düşüncesi farklı olmakla birlikte bir araya gelip bayram odaklı konuşulması, böyle bir ortam oluşturulması Türkiye'nin sosyal dokusunun güçlenmesi bakımından fevkalade kıymetlidir. Cumhuriyet ile alakalı yapılan bütün kutlamalar, özellikle Çankaya Köşkü'ndeki resepsiyon bu anlamda da farklılıkların zenginliklerimiz olduğu şeklindeki ifademizin somut göstergesidir. Son yıllarda yaşanan sıkıntılardan sonra ilk defa böyle bir görüntü gerçekleşti. Herkes de bunu çok serinkanlı karşıladı. Bu konuyla alakalı değerlendirmeleri ben pozitif olarak gördüm. Dolayısıyla Türkiye'nin sosyal dokusunun güçlenmesi yürüyüşümüz açısından belli bir zemin oluşturmasını da dikkate aldığımızda, dün akşam ki resepsiyonu çok değerli bulduğumu ifade etmek istiyorum."
    
     -Ulus'taki kutlamalar-
    
     Bakan Yazıcı, Ulus'ta düzenlenen cumhuriyet kutlamalarına ilişkin olarak da, "Bu tür şeylere alternatif Cumhuriyet kutlamaları deniliyor. Bunu yapanlar öyle ifade ediyor. Ben bunu çok doğru bulmuyorum. Alternatif kutlama bir defa bayramın birleştirici, bütünleştirici özelliğine aykırı bir söylemdir" dedi.
     Bayramların hep birlikte kutlanması gerektiğine işaret eden Yazıcı, şunları kaydetti:
     "Bayramı kimimiz bahçede, kimimiz sokakta kutlarız, kimimiz başka yerde kutlarız, ama bayramların alternatif kutlama diye nitelendirilmesini çok doğru bulmuyorum. Ama maalesef muhalefet bunu böyle yapıyor, bu söylem doğru değil, bayram hepimizin. Elbette ki 'bayram kutlaması yapacağım' diyerek her alanı törensel gösterilerin sergilendiği bir arenaya da dönüştüremezsiniz. Kamu düzeni var, işine gücüne gidecek olanlar var. Bu anlamda da kamu, devlet dediğimiz görevliler, etkinliklerin sergileneceği alanları belirlerler, diğer alanları da diğer faaliyetlerin yürütülmesine tesis ederler. Dolayısıyla dün burada yapılan uygulama budur. Maalesef bunu muhalefet partisi başkalaştırmıştır. Sanki devlet, hükümet bayram kutlamasına karşı duruyormuş gibi bir havaya dönüştürdü. Bunun doğru olmadığını milletimiz görüyor. Dolayısıyla dün Ulus'ta yaşanan durum elbette bir yasaklama değil, bir düzenlemedir. Bizim iktidarımızda hiçbir zaman yasaklama olmamıştır. Hükümet, devlet ve görevliler her faaliyetin güvenliğini sağlamakla yükümlüdürler ve kamu düzenini korumakla da yükümlüdürler. Yasak şudur; yani biz gösteriyi yasakladık, resmi yerler dışında artık gösteri olamaz, kutlama olamaz, yasak budur. Ama siz şu şu şu yerlerde yapabilirsiniz, bu önceden zaten belirlenmiştir. Ankara'da toplantı gösteri yürüyüşünün nerelerde yapılacağı belirlenmiştir. Genellikle trafiğin yoğun olmadığı, kamu hizmetlerinin sağlıklı yürütülmesi açısından kullanım için gerekli olan alanlarda bu tür toplantı ve yürüyüşlerin yapılmasına müsaade edilmez, Ankara Valiliği'nin yaptığı düzenleme budur. Ama muhalefet partisi bütün bunları da öne çıkartma suretiyle, sanki engelleniyormuş gibi bir hava vermeye çalışmıştır. Halkımız bunun farkında, dolayısıyla hiç kimse birliğimizi, bütünlüğümüzü bozma noktasında bir hareket tarzını siyasi amaçla kullanma lüksüne de sahip değildir."
     Bakan Yazıcı, daha sonra gümrük personeliyle tek tek tokalaşarak bayramlarını kutladı.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir