Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Yeni Türk Ticaret Kanunu Türkiye'nin önemli bir projesi, 11…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"Yeni Türk Ticaret Kanunu Türkiye'nin önemli bir projesi, 11…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Yeni Türk Ticaret Kanunu Türkiye'nin önemli bir projesi, 11 yıldan bu yana üzerinde çalışılıyor. 1535 maddeden oluşan bir kanun. Ekonomik hayatın tüm aktörlerini ilgilendiren ve adeta müteşebbisimiz için, ekonomik hayatın bütün dinamikleri için bir otoban" -"Bu süreçte bunu tartıştık, müzakere ettik. Türkiye Odalar Borsalar Birliği de dahil oldu. Sonuç itibariyle aşağı yukarı son noktayı koymuş durumdayız"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Yeni Türk Ticaret Kanunu Türkiye'nin önemli bir projesi, 11 yıldan bu yana üzerinde çalışılıyor. 1535 maddeden oluşan bir kanun. Ekonomik hayatın tüm aktörlerini ilgilendiren ve adeta müteşebbisimiz için, ekonomik hayatın bütün dinamikleri için bir otoban" dedi.
     Yazıcı, AK Parti İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'nin hemen her alanda olumlu yönde mesafeler katettiğini, bunun farkının geçmişle kıyaslandığında ortaya çıktığını söyledi.
     Yeni Türk Ticaret Kanunu'na değinen Yazıcı, şöyle konuştu:
     "Yeni Türk Ticaret Kanunu Türkiye'nin önemli bir projesi, 11 yıldan bu yana üzerinde çalışılıyor. 1535 maddeden oluşan bir kanun. Ekonomik hayatın tüm aktörlerini ilgilendiren ve adeta müteşebbisimiz için, ekonomik hayatın bütün dinamikleri için bir otoban. Yani onların daha hızlı ticaret faaliyetlerini sürdürmeleri, tempolarını artırmaları için sanayiciye, esnafa bir otoban oluşturuyoruz bu kanunla."
     Siyasette kullanılan enstrümanların, teknik, iletişim araçları ve pazarlama aktörlerinin değiştiğini kaydeden Yazıcı, şöyle devam etti:
     "Ürün çeşitliliği baş döndürücü bir hızla artıyor. Elbette ki kalite ön plana çıkıyor. Sınai mülkiyet hakları öne çıkıyor. Tüm bu alanlara ilişkin dünya ölçeğinde rekabet yapabilecek sermaye şirketlerinin çok güçlü yapıda olmaları gerekiyor. Güçlü yapıda olmaları da yetmez. O şirketlerin sermayelerinin korunaklı olması lazım. O da yetmez, sermaye şirketlerinin denetimlerinin reel faktörleri gözetmek suretiyle yapılıyor olması gerekir. Bütün bunların sonucunu gerçekleştirdiğimizde Türkiye ekonomisi daha fazla büyüyecek, daha güçlü hale gelecektir. Türkiye ekonomisinin daha fazla büyümesi demek halkımızın refah seviyesinin daha fazla artması demektir. İnsanlarımızın yaşam sıkıntılarının daha çok azalması demek. Ve gerçekten de bu anlamda Türkiye'ye bir göz attığımızda hemen hemen hanelerin birçoğunda internet erişimi var. Hanelerin hemen hemen yüzde 90'ının da mobil telefon var. Elektronik ticaret 2011 yılında 23 milyar TL'ye ulaşmış. Elbette ki hedefimiz bunu daha da arttırmak. Otoparklara baktığınız zaman araç modelleri değişmiş, sayıları artmış bunların hepsi refah göstergesi."
     Yazıcı, Türkiye'de bütün sorunları halletmiş iddiasında olmadıklarını, ancak hep doğru şeyler yaptıklarını, bütün icraatlarının doğru olduğunu vurgulayarak, yanlış uygulamaları da hiç yüksünmeden düzelttiklerini dile getirdi.
     Parti olarak hiç komplekse girmediklerini, çünkü ülkenin gündemiyle halkın gündemini birleştiren bir siyasi anlayışa sahip olduklarını ifade eden Yazıcı, bunu 3 Kasım 2002'de söylediklerini, ancak diğer partiler gibi sonra da unutmadıklarını vurguladı.
     Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun ticari hayatın dinamikleri bakımından çok önemli yenilikler getirdiğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Bu süreçte bunu tartıştık, müzakere ettik. Türkiye Odalar Borsalar Birliği de (TOBB) dahil oldu. Sonuç itibariyle aşağı yukarı son noktayı koymuş durumdayız. Bu kanunla yapılacak olan eleştiriler, teklifler çerçevesinde değişiklikleri rötuşları içeren taslağı hazırladık. Aşağı yukarı bu 55 maddeden oluşuyor. Ama bunların çoğu teknik düzeyde düzeltmeler. Önemli değişiklikler 7-8 noktada kümeleniyor. Bunları grubumuza teslim ettik. Kanun tasarısı mı olur, kanun teklifi mi olur. Benim görüşüm daha çok teklif görüşünde. Çünkü diğer siyasi partilerinde bu teklifi imzalaması, kanunu birlikte çıkarmıştık, onların da katkılarını almak suretiyle bir an önce bunun meclisten geçirilmesini sağlamak istiyoruz. Bu tasarıya son olarak önemli bir madde daha ekledik. O da şu, bizim ticari hayatımızda aşağı yukarı 800 bin dolayında sermaye şirketi var. Onların 98 bin tanesi anonim şirket, diğerleri limited şirket düzeyinde, birkaç tane de komandit şirket var. Bunlar var gözüküyor, ama bunları vergi mükellefiyeti açısından, vergi aktivitesi açısından irdelediğimizde gelir idaresi başkanlığından elde ettiğimiz verileri dikkate aldığımızda bir kısmı aşağı yukarı kooperatif şirket olmak üzere anonim şirket, limited şirket, kooperatifler, toplam olarak 247 bin tanesi gayri faal durumda, tabiri caizse bunların beyin ölümleri gerçekleşmiş, hukuki varlıkları devam ediyor. Yani bunların fişini çekmek lazım. Hukuki ölümlerini gerçekleştirmek gerekir. Çünkü bunların tasfiye süreçleri çok uzun Türkiye'de mevzuatımız açısından."
    
    
    

Bu haberi 195 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir