Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Çanakkale'de: -"Suriye'deki müteşebbisler kendi ülkelerindeki…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Çanakkale'de:
  -"Suriye'deki müteşebbisler kendi ülkelerindeki…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Çanakkale'de: -"Suriye'deki müteşebbisler kendi ülkelerindeki güvenlik ortamını kendileri takdir ederek, Türkiye'deki partnerleri her kimse, onlardan ihtiyaç duydukları ürünleri, materyalleri, malzemeleri satın alıp, tekrar Suriye'ye, Suriye plakaları araçlarla götürebilir. Türk plakalı araçlara müsaade etmiyoruz"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Suriye'deki müteşebbisler kendi ülkelerindeki güvenlik ortamını kendileri takdir ederek, Türkiye'deki partnerleri her kimse, onlardan ihtiyaç duydukları ürünleri, materyalleri, malzemeleri satın alıp, tekrar Suriye'ye, Suriye plakaları araçlarla götürebilir. Türk plakalı araçlara müsaade etmiyoruz" dedi.
     Ziyaret ve açılış programları için Çanakkale'ye gelen Bakan Yazıcı, ilk olarak Vali Güngör Azim Tuna'yı ziyaret etti. Valiliğe gelişinde polis merasim mangasını selamlayan Yazıcı, daha sonra Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı.
     Vali Tuna'nın çeşitli hediyeler sunduğu Yazıcı, gümrük kapılarındaki uygulamalarla ilgili olarak, şunları söyledi:
     "Bu, bir defa sınırların kapatılması şeklinde, hatta bazıları 'ambargo' olarak niteliyor, böyle bir tasarruf değil. Çünkü yaptığınız faaliyetleri mutlaka güven içinde yapmanız gerekir. Gümrük kapılarındaki hizmetlerin güvenli ortamda sürdürülmesi temel amacımız. Dün açıkladığımız karara konu 3 gümrük kapımızda, gerçekten özellikle komşu ülkenin gümrük hizmetlerini yürütmesine, sürdürmesine imkan vermeyecek bir zemin oluşmuş durumda. O durum avdet edinceye kadar bu kararımız devam edecek. Geçici bir karardır. Dolayısıyla hizmetleri dün açıkladığımız çerçevede askıya alınmış bulunuyoruz."
     Yazıcı, Suriye'deki müteşebbislerin Türkiye'ye gelip, tırlarla yük temin edip, Suriye'ye gidebileceğini belirterek, "Bunun yolu açık. Ama Türkiye üzerinden transit olarak bir ticareti sınırlamış bulunuyoruz. Ama Suriye'deki müteşebbisler, kendi ülkelerindeki güvenlik ortamını kendileri takdir ederek, Türkiye'deki partnerleri her kimse onlardan ihtiyaç duydukları ürünleri, materyalleri, malzemeleri satın alıp, tekrar Suriye'ye, Suriye plakaları araçlarla götürebilir. Türk plakalı araçlara müsaade etmiyoruz. Dolayısıyla ticareti bu şekilde yeniden düzenlemiş... Güven ortamı doğuncaya kadar ve karşı komşu ülkenin bu kapılarda da gümrük hizmetlerini verecek donatıları yenileyinceye kadar bu devam edecek. Temennimiz bunun uzun sürmemesi" şekline konuştu.
     Bakan Yazıcı, "Suriye'de yanan tırlarla ilgili zararların tazmini" konusuyla ilgili soruya şu yanıtı verdi:
     "Mode bir çağda yaşıyoruz. Herkes yaptığı faaliyetle ilgili risk değerlendirmelerini yapması lazım. Risk değerlendirmeleriyle ilgili kuruluşlar biliyorsunuz sigortalardır. Çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren sigorta kuruluşları var. Büyük ihtimale o arkadaşlarımız, nakliyeciler, kamyoncular, tırcılar, araçlarını bu tür risklere karşı sigortalamışlardır. Dolasıyla onun şartları, koşulları gerçekleşirse bunu muhtemelen sigorta karşılayacak. O yönden bir başvuru olmamıştır."
    
    
    

Bu haberi 192 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir