Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:(2) -"Önlük, formalar, kazak, süveter, mont, eşofman, etek,…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:(2)
  -"Önlük, formalar, kazak, süveter, mont, eşofman, 
  etek,…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:(2) -"Önlük, formalar, kazak, süveter, mont, eşofman, etek, pantolon, gömlek, tişört, çorap, kravat, ayakkabıdan oluşmak üzere 80 farklı marka ve modelden numuneler alındı. Alınan numunelerin tamamı azo boyar madde testlerinden geçip, güvenli bulundu" -"Bu denetimlerle birlikte, özellikle çocuklarımızın kullanımına yönelik üretilen kırtasiye ürünleri daha güvenli hale gelecektir" -"Güvensiz ürün oranının geçen yıla göre yarı yarıya düşmüş olmasında, bakanlık olarak kararlı bir şekilde konunun takipçisi olmamız, denetimlerimizi sürdürmemiz ve sektör temsilcileriyle geliştirdiğimiz olumlu diyaloğun rolü büyük"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, okul kıyafetleri ve ayakkabılar konusunda İstanbul, Kayseri, Malatya, Samsun, Bursa, İzmir ve Şanlıurfa'da denetimler gerçekleştirdiklerini belirterek, "Önlük, formalar, kazak, süveter, mont, eşofman, etek, pantolon, gömlek, tişört, çorap, kravat, ayakkabıdan oluşmak üzere 80 farklı marka ve modelden numuneler alındı. Alınan numunelerin tamamı azo boyar madde testlerinden geçip, güvenli bulundu" dedi.
     Bunun memnuniyet verici bir sonuç olduğunu dile getiren Yazıcı, "Azo boyalar, kanserojen riski taşıyor. Kanser konusunda en önemli kontrol stratejisinin korunma ve erken teşhis olduğu bir gerçek. Bu sonuçlar da tekstil ve ayakkabı imalat ve ithalatçılarımızda tehlikeli azo boyar madde konusunda ciddi bir farkındalık oluştuğunu gösteriyor" diye konuştu.
     Yazıcı, limitlerin üzerinde kimyasal madde içerdiği tespit edilen ürünlerle ilgili olarak idari işlemlere başlandığını ifade ederek, "Güvensiz ürünlerin imalatçı ve ithalatçıları, güvensiz ürünlerin ilan edilmesi, piyasadan toplatılması ve imhası gibi yaptırımların yanı sıra 33 bin 981 liraya kadar idari para cezasına muhatap olacaklar" ifadesini kullandı.
    
     -Denetimler devam edecek-
    
     Denetlenen kırtasiye ürünlerinin, çantalar (okul çantaları, beslenme çantaları, kalem çantaları), boya kalemleri ve boya malzemeleri (pastel boya, sulu boya, kuru boya kalemleri, keçeli kalemler), kalemler (kurşun kalem, tükenmez kalem), silgiler, kalemtıraşlar, defterler, abaküsler, sayı fasulyeleri, su matarası, oyuncak damgalar, kalıplar, bant, sticker ve etiketler olduğunu bildiren Yazıcı, denetimlere Türkiye'nin her yerinde çok daha sıkı ve organize biçimde devam edeceklerini söyledi.
     Güvensiz ürün oranının düşmesinde sektörle geliştirilen diyaloğun rolüne değinen Yazıcı, "Güvensiz ürün oranının geçen yıla göre yarı yarıya düşmüş olmasında, bakanlık olarak kararlı bir şekilde konunun takipçisi olmamız, denetimlerimizi sürdürmemiz ve sektör temsilcileriyle geliştirdiğimiz olumlu diyaloğun rolü büyük" diye konuştu.
     Yazıcı, bakanlık olarak piyasa gözetimi ve denetimi yaparken amaçlarının salt firmaların cezalandırılması olmadığını, aynı zamanda sektörün eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi konusuna da önem verdiklerini kaydetti. Yazıcı, bu nedenle sektör temsilcileriyle işbirliğine büyük önem verdiklerini vurguladı.
    
     -Çocukların kullanıma yönelik kırtasiye ürünleri daha güvenilir olacak-
    
     Bakan Yazıcı, bu yılın Nisan ayında "Tüketici Ürünlerinin Güvenlik Risklerinin Belirlenmesi" adıyla yayımladıkları tebliğin, kırtasiye ürünleriyle ilgili yeni düzenlemeler getirdiğini ve 2013 yılı Ocak ayından itibaren yürürlüğe gireceğini kaydetti.
     Tebliğle kırtasiye ürünlerinde azo boyar ve fitalat analizlerinin yanı sıra civa, arsenik, kurşun ve kadmiyum gibi sekiz ağır metale yönelik tahliller yapacaklarını bildiren Yazıcı, "Bu denetimlerle birlikte, özellikle çocuklarımızın kullanımına yönelik üretilen kırtasiye ürünleri daha güvenli hale gelecektir" dedi.
     Yazıcı, ayrıca, sektör temsilcilerini, hazırlıklarını tamamlamaları ve bu maddeleri içermesi muhtemel ürünleri varsa piyasadan çekmeleri konusunda uyardı.
    
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir