Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:(1) -"Bu yıl okul kıyafetleri, ayakkabılar ve kırtasiye…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:(1)
  -"Bu yıl okul kıyafetleri, ayakkabılar ve kırtasiye…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:(1) -"Bu yıl okul kıyafetleri, ayakkabılar ve kırtasiye malzemeleriyle ilgili olarak yapılan piyasa gözetimi ve denetimleri sonucunda 50'ye yakın ithalatçı-satıcı nezdinde 25 binin üzerinde ürün denetlendi. Bu ürünlerden yaklaşık 6 bini güvensiz bulundu" -"Güvensiz ürün oranının geçen yıla göre yarı yarıya düşmüş olmasında, Bakanlık olarak kararlı bir şekilde konunun takipçisi olmamız, ara vermeksizin denetimlerimizi sürdürmemiz ve sektör temsilcileri ile geliştirdiğimiz olumlu diyaloğun rolü büyüktür"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Bu yıl okul kıyafetleri, ayakkabılar ve kırtasiye malzemeleriyle ilgili olarak yapılan piyasa gözetimi ve denetimleri sonucunda, 50'ye yakın ithalatçı-satıcı nezdinde 25 binin üzerinde ürün denetlendi. Bu ürünlerden yaklaşık 6 bini güvensiz bulundu" dedi.
     Yazıcı, düzenlediği basın toplantısında, amaçlarının halkın hem ekonomik menfaatlerini hem de sağlık ve güvenliğini korumak olduğunu belirterek, "Tüketilen her ürünün güvenli olması hem bugün hem de gelecek nesiller için son derece önemli" diye konuştu.
     Tüketicinin aldatılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Yazıcı, güvensiz ürünlere karşı sıfır tolerans göstereceklerini söyledi.
     Yazıcı, yayınladıkları "Tüketici Ürünlerinin Tehlikeli Kimyasal Madde İçeriğine Yönelik Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ" ile birlikte, tekstil, hazır giyim, kırtasiye ve çocuk bakım ürünlerinde bulunan azo boyarlar ve fitalatlar gibi tehlikeli kimyasalların kullanımına kısıtlamalar getirdiklerini ifade etti.
     Bakanlığın 2011 yılında bin 219 firmayı ve 44 bin 423 ürünü denetlediğini bildiren Yazıcı, bu ürünlerden 12 bin 935'i tüketime uygun olmadığı için, toplamda 554 bin 715 lira idari para cezası uygulandığını kaydetti.
    
     -Kırtasiye ürünlerinde aykırılık oranı yüzde 24'e düştü-
    
     Yazıcı, 5 gün boyunca süren denetimlerde başta İstanbul olmak üzere birçok ilde denetimler gerçekleştirdiklerini ve bu denetimlerde yüzde 24'lük bir aykırılık oranı tespit ettiklerini söyledi.
     Geçen yıl bu oranın yüzde 53 olduğunu anımsatan Yazıcı, "Güvensiz ürün oranının geçen yıla göre yarı yarıya düşmüş olmasında, Bakanlık olarak kararlı bir şekilde konunun takipçisi olmamız, ara vermeksizin denetimlerimizi sürdürmemiz ve sektör temsilcileriyle geliştirdiğimiz olumlu diyaloğun rolü büyüktür" dedi.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir