Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: -"(Bankalar) Herkes hizmet yaparken bu hizmetin bedelini…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: 
  -"(Bankalar) Herkes hizmet yaparken bu hizmetin bedelini…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: -"(Bankalar) Herkes hizmet yaparken bu hizmetin bedelini alsın ama bu sömürüye varacak bir şekilde olmasın"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bankaların faiz dışı gelirlerine ilişkin, "Herkes hizmet yaparken bu hizmetin bedelini alsın ama bu sömürüye varacak bir şekilde olmasın. Çalışmamız devam ediyor" dedi.
     İhracata katkı sağlayacak "Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması" ve ticareti kolaylaştıracak yeni projelerin tanıtım toplantısı öncesinde soruları yanıtlayan Yazıcı, "Bankalar ekonomik hayatımızda önemli bir sektör. 75 milyonu ilgilendiren bir konu... Faiz geliri dışında 31 kalemin hepsini kaldıracağımız yolunda bir algı oluştu. Aslında bu değil..." dedi.
     Bankaların müşterilerine verdiği hizmetin bedelini almasının doğal olduğunu belirten yazıcı, "Herkes hizmet yaparken bu hizmetin bedelini alsın ama bu sömürüye varacak bir şekilde olmasın. Hassasiyetimiz bu noktada... Çalışmamız devam ediyor" ifadesini kullandı.
     1 Ocak'ta, Gana'dan Dubai'ye giden ve 1,5 tona yakın altın taşıdığı iddia edilen özel bir uçağın İstanbul Atatürk Havalimanı'na inişinde taşıdığı yüke dair eksik evrak bildirmesi sebebiyle yeniden kalkışına izin verilmemesine ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yazıcı, "Gana'dan bir özel uçak geliyor. Türkiye'ye getirilen ürünü 24 saat içerisinde beyan etmeleri gerekiyordu. Henüz bir beyan yok. uçakta altın olduğuna ilişkin değerlendirmeler bir evraka dayalı sonuç değil. Bir beyan vermeden kalkması mümkün değil, bekleniyor. O uçağın bir defa Gümrük İdaresi'ne beyan vermeden kalkması mümkün değil. Durum bu..." dedi.
     Anayasa Mahkemesi'nin bugün TOBB'da iki dönem üst üste başkanlık yapanların yeniden aday olamayacaklarına ilişkin kanuni düzenlemenin iptal davasını görüşeceğinin hatırlatılması üzerine Yazıcı, şunları kaydetti:
     "Mahkeme bugün karar verecek mi, kararı ne yönde olacak- Birkaç oda başkanı TOBB'a başvuruyor. Ben iki dönemdir başkanlık yapıyorum. Yapılacak olan seçimlerde aday olabilir miyim diye soruyorlar. İlgili kanun gereği iki dönem başkanlık yapmış olanlar, diğerine aday olamaz. Kişi bunu idari yargıya taşıyor. İdari yargıda davalı olarak TOBB'u gösteriyor. Bu bir kanunla alakalı, o kanunun uygulayıcısı TOBB değil. Davanın taşınma şeklinin usule uygun olmadığını düşünüyorum. Kanun uygulaması ile TOBB'un ne alakası var" dedi.
     Terörün sonlandırılması için yakın zamanda başlatılan sürece ilişkin görüşleri sorulan Yazıcı, şunları kaydetti:
     "Bu hassas bir konu, Türkiye'de en önemli konularından birisi terör. Özellikle bu son süreç vesilesiyle bana yöneltilen sorulara şöyle diyorum, bu konuda konuşmamak, konuşmaktan daha fazla katkı yapar. Dolayısıyla önüne gelenin bu konuyla ilgili yorum yapmasının sağlıklı bir katkı vermeyeceğini düşünüyorum. Süreç gerçekten bizim önümüzü açacak bir süreç, inşallah sağlıklı sonuçlanır. Bu sürece bence konuşarak değil, konuşmayarak katkı vermeliyiz. Çok yerine oturmayan argümanlarla yorum yapmanın sürecin olumlu katkı vermeyeceğini düşünüyorum. Bizim en büyük zenginliğimiz kardeşliğimizdir. Ona zarar verecek değerlendirmelerden uzak durmalıyız."
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir