Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: -"(28 Şubat süreci kapsamında TBMM Darbe ve Muhtıraları…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı:
  -"(28 Şubat süreci kapsamında TBMM Darbe ve Muhtıraları…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: -"(28 Şubat süreci kapsamında TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na çağrılması ile ilgili) O dönem ben Başbakanın avukatlığını, hukuk müşavirliğini yaptım. Sanırım o dosyanın açılması, o dosya süreci, yargıtay süreci, infaz aşaması gibi o çerçevede benim bilgime başvuracaklar" -"Ama onun ötesinde de başka bilgilerim var. Onu komisyonla paylaşacağım" -" Doğubank Pasajı'nda kaçak olarak ülkeye şu ya da bu şekilde getirilen ürün var mı yok mu o araştırılıyor"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 28 Şubat süreci kapsamında TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na çağrılması ile ilgili olarak, "O dönem Ben başbakanın avukatlığını hukuk müşavirliğini yaptım. Sanırım o dosyanın açılması, o dosya süreci, yargıtay süreci, infaz aşaması gibi o çerçevede benim bilgime başvuracaklar. Ama onun ötesinde de başka bilgilerim var. Onu komisyonla paylaşacağım" dedi.
     İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'nın (UNCTAD) ortaklaşa düzenlediği "Gelişmekte Olan Ekonomilerde Kriz Sonrası Finans, Ticaret ve Yatırım: Sürdürülebilir Büyüme Modelleri ve Yaratıcı Endüstrilerin Rolü" adlı konferanstan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yazıcı, 28 Şubat sürecinin en önemli simgelerinden birisinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.
     O dönemde Türkiye'nin içinde bulunduğu kaotik ortamda yargılama sürecinin olduğunu aktaran Yazıcı, "O dönem ben Başbakanın avukatlığını, hukuk müşavirliğini yaptım. Sanırım o dosyanın açılması, o dosya süreci, yargıtay süreci, infaz aşaması gibi o çerçevede benim bilgime başvuracaklar. Ama onun ötesinde de başka bilgilerim var. Onu komisyonla paylaşacağım" dedi.
    
     -"60 kişilik bir ekiple denetimler yapılıyor" -
    
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü'nün gümrüklü kapılardan giren ürünlerin sonradan kontrol kapsamında denetim yaptığını aktaran Yazıcı, Doğubank Pasajı'nda kaçak olarak ülkeye şu ya da bu şekilde getirilen ürün var mı yok mu onu araştırdıklarını ifade etti.
     Buradaki araştırmanın daha çok kaçak telefonla ilgili olduğunu, 60 kişilik bir ekiple yapıldığını ve söz konusu pasajdaki bütün dükkanlara bakıldığını kaydeden Yazıcı, "Ürün, vergisi ödenmemiş, ithalatı yapılmamış şu ya da bu şekilde getirilmişse, piyasaya satılan ürün var mı, o denetleniyor. Sonuçları henüz almadım, tahminim akşam bildirilir" dedi.
     Eğitim öğretim yılı başlamadan önce piyasada çocukların kullanacağı materyallerle ilgili incelemeler yaptıkları bilgisini veren Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti:
     "Kullanım, sağlık, ihtiva ettiği unsurlar bakımından sağlığa zararlı mı, değil mi diye elde ettiğimiz verileri ilgili kurumlarla paylaştık. Onu ithal eden ve üreten firmalar nezdinde gerekli tespitler yapıldı, bunların bir kısmı piyasadan toplandı. Şimdi biz o ilanlarla birlikte geçen yıl yapılanların tamamını bu sene internet sitemize koyduk. Sitemize girerseniz, hangi ürünlere denetim yaptığımızı görürsünüz. O ürünleri ithal eden veya üretenlerle ilgili, bu denetim sonucuna uygun olarak yargısal sürece geçilmiştir. Yoksa herhangi bir kişinin faaliyetine ilişkin olarak yargısal süreçler bitmeden onu kamuoyunda teşhir etmemiz, kamuoyu ile paylaşmamız söz konusu değil. Bu duyurular, ilanlar mevzuata göre yapıldı. Sitemizde de yer alıyor. Herkes mevzuata uyacak. 'Bizim ürünlerimizde şunlar şunlar çıkmıştır kamuoyuna duyurulur' şeklinde ilan verenlere de teşekkür ediyorum. Tüketicilerimizin giderek bilinçlerinin arttığını görmekten de mutluluk duyuyorum. Biz bu sene de denetim yaptık ama ben onların sonucunu oransal olarak paylaştım. Sağlığa zararlı ürünleri üreten ya da ithal edenlerle ilgili prosedür devam ediyor. Geçen seneye göre önemli ölçüde azalma var. Hatta giysilerde herhangi bir zararlı unsura da rastlanmadı."
    
     -"Dışişleri Bakanlığı da değerlendirme yapıyor"-
    
     Bakan Yazıcı, Yemen'e giden bisküvi kutuları içerisinde bulunan silahlara yönelik başlatılan soruşturmanın da devam ettiğini söyledi.
     Bu ihracatı gerçekleştiren firmanın kusurlu olup olmamasının ayrı bir şey, gümrük görevlilerin firmaların yapmaları gerektiği halde yapmadıkları hususları araştırmalarının ayrı bir şey olduğunu belirten Yazıcı, bu boyut itibariyle inceleme yaptıklarını ifade etti.
     Yazıcı, bu soruşturmanın bir dış ilişki sonucu doğurduğu için Dışişleri Bakanlığı'nın da değerlendirme yaptığı bilgisini verdi.
     Hem Yemen makamlarıyla, hem de söz konusu kolileri taşıyan geminin vardığı makamlar itibariyle de o ülkelerin gümrük idareleriyle temasları olduğunu bildiren Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti:
     "Yani olay nedir, ne eğildir diye tamamen açığa çıkacak. Biz ihracatta kontrolleri asgari tutarız. Sattığı ürünü neden sattığı, bunlar detaylı... Bir ihbar gelmedikçe, bir risk değerlendirmesi sonucu kırmızı hat uygulaması olmadıkça çok fazla fiziki arama yapmayız. Dahili işleme rejimi kapsamında üretilip ihraç edilenlere çok kapsamlı bakarız. Çünkü orada ihracat kapaması var, KDV iadesi var. Ama bunun dışındaki ihracat işlemlerinde aramalarımız çok alt düzeydedir. Buna bir kırmızı hat sinyali verilmiş, görevlendirilen memur bir arama yapmak durumunda. Ama x ray cihazından geçirecek bir bulguya erişememiş. Denetim elemanlarımız konuyu araştırıp bize bildirecek. Kırmızı hat uygulamasını merkezdeki Risk Yönetimi Kontrol Genel Müdürlüğü denetler. Orada durup dururken bu risklidir, kırmızı hata alayım diyemez. Niye riske düşmüş- Çünkü o firma mayıs ayında kurulmuş, 2 beyanname ile av tüfeği aparatları ihracatı yapmış. Şimdi de bisküvi yapıyor. Bunu yaparken dikkat çekmiş ve o yüzden kırmızı hat sinyali vermiş. Konteynırın tamamını değil, belli yerlerindeki kolilere denetim yapılmış ve bir bulguya erişilmemiş."
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir