Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (3) -"Ülkemiz, toplam 2 milyar dolara ulaşan insani yardım…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (3)
  -"Ülkemiz, toplam 2 milyar dolara ulaşan insani yardım…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (3) -"Ülkemiz, toplam 2 milyar dolara ulaşan insani yardım ve kalkınma yardımı ile 'yükselen donör' haline geldi" -"Türkiye 2010 yılında 'Doğrudan Yabancı Yatırım Güven Endeksi'nde 23. sıradayken, bugün 13'üncü sıraya yükseldi" -"Dünya Bankasının 155 ülkeyi karşılaştırdığı 2012 Lojistik Performans Endeksi'nde Türkiye, geçen yıla göre 12 basamak ilerleme kaydederek, Çin'in ardından 27'nci sıraya yükseldi"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Ülkemiz, toplam 2 milyar dolara ulaşan insani yardım ve kalkınma yardımı ile 'yükselen donör' haline gelmiştir" dedi.
     Bakan Yazıcı, İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'nın (UNCTAD) ortaklaşa düzenlediği "Gelişmekte Olan Ekonomilerde Kriz Sonrası Finans, Ticaret ve Yatırım: Sürdürülebilir Büyüme Modelleri ve Yaratıcı Endüstrilerin Rolü" adlı konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyada küresel krize en son giren, en erken çıkan ve kriz sonrası dönemde en hızlı toparlanan ekonomilerden birine sahip olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin bunu diğer pek çok ülkenin aksine IMF'den destek almadan, kendi potansiyeliyle kendi insanına güvenerek başardığını aktaran Yazıcı, 2002'de Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan borcunun 23,5 milyar dolar olduğunu, bugünse borcun 1,3 milyar dolara düştüğünü anımsattı.
     Gelecek yıl Nisan'da bu borcun biteceğini anımsatan Yazıcı, "Türkiye artık IMF ile stand-by anlaşması yapan bir ülke değil. Tam aksine Türkiye olarak şu anda IMF'ye borç verebilen bir ülke konumundayız" dedi.
     Halen devam eden teknik müzakereler tamamlandığında Türkiye'nin IMF'ye 5 milyar dolar borç verebileceğini dile getiren Yazıcı, şöyle konuştu:
     "Uluslararası raporlar da ekonomimizin rekabetçi yapısının arttığını göstermektedir. Dünya Ekonomik Forumu tarafından açıklanan raporda, 2011-2012 dönemi Küresel Rekabetçilik Endeksi hesaplamalarına göre Türkiye 142 ülke arasında 59'uncu sıradayken, bu yıl 16 basamak gibi muazzam bir sıçrama yaparak 144 ülke arasında 43'üncü sıraya yükselmiştir.
     Siyasi istikrar ile ekonomik istikrar ilişkisini en iyi ortaya koyan tablo Türkiye ekonomisinin bugün ulaştığı noktadır. Türkiye, 2009 Dünya Bankası verilerine göre, Avrupa'daki 5'inci büyük iş gücüne sahip ülkedir. Türkiye, siyasi istikrar ve güven ortamı, başarılı ekonomisi, genç ve dinamik nüfusu, nitelikli ve rekabetçi iş gücü, girişimci ve yenilikçi özel sektörü, liberal ve yeniliklere açık yatırım ortamı altyapısı, merkezi konumu, Avrupa'nın enerji koridoru olma özelliği, düşük vergileri ve teşvik imkanları, 1996 yılından bu yana üyesi olunan Gümrük Birliği ve büyük iç pazarı ile yatırım yapmak için son derece çekici ve güvenli bir yerdir."
    
     -Fitch'in not artırımı-
    
     Siyasi istikrar sonucu elde edilen güven ortamıyla yabancı yatırımcıların Türkiye'ye küresel kriz ortamında dahi yatırım yapmalarına imkan sağladığını söyleyen Yazıcı, Türkiye'ye son 10 yılda yaklaşık 100 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye girişi gerçekleştiğini anımsattı.
     Bu yabancı sermaye girişinin yarısına yakınının global krizden sonra geldiğini vurgulayan Yazıcı, Türkiye'nin 2010 yılında "Doğrudan Yabancı Yatırım Güven Endeksi"nde 23. sıradayken, bugünse 13'üncü sıraya yükseldiğini belirtti.
     Bunun Türkiye'nin yabancı yatırımlar için bir cazibe merkezi haline geldiğini gösterdiğine dikkati çeken Yazıcı, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in iki gün önce Türkiye'nin kredi notunu yabancı para cinsinden BB+'dan BBB-'ye çıkararak "yatırım yapılabilir" seviyeye yükselttiğini hatırlattı.
     Böylece 1994 yılından bu yana ilk kez Türkiye'nin notunun kritik seviyenin üzerine çıktığını dile getiren Yazıcı, "Dünya Bankasının 155 ülkeyi karşılaştırdığı 2012 Lojistik Performans Endeksi'nde de Türkiye, geçen yıla göre 12 basamak ilerleme kaydederek, Çin'in ardından 27'nci sıraya yükselmiştir" bilgisini verdi.
    
     -"Türkiye 'yükselen donör' haline geldi"-
    
     İspanya ile birlikte başlatılan ve bugün 130 ülke tarafından desteklenen Medeniyetler İttifakı girişiminin, kültürel uzlaşı ve hoşgörünün yayılmasını sağlayarak uluslararası barışa önemli katkılarda bulunduğunu kaydeden Yazıcı, "Ülkemiz, toplam 2 milyar dolara ulaşan insani yardım ve kalkınma yardımı ile 'yükselen donör' haline gelmiştir" dedi.
     Bir iç savaşın yaşandığı Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınan 100 binden fazla mülteciye kapılarını açtığını ifade eden Yazıcı, Afganistan, Somali, Yemen, Myanmar/Arakan gibi farklı coğrafyalardaki yardımların da devam edeceğini anlattı.
     Yazıcı, OECD ülkeleri arasında son iki yıldır resmi kalkınma yardımlarını en çok arttıran ülkenin Türkiye olduğunu da söyledi.
     Yaratıcı endüstriler diye isimlendirilen sektörlerin gelişmesinin fikri ve sınai mülkiyet haklarını daha fazla gündeme getirdiğini kaydeden Yazıcı, konuşmasını şöyle tamamladı:
     "Bu yüzyılın en önemli hukuki konularından biri bu olacaktır. Fikri mülkiyet hakları, ilk başta yaratıcılığı korumaktadır. Bu yaratıcılığın endüstriyel kısmı, yani copyright ile korunan kısmı kolayca tanımlanıp belirlenebilen kısmıdır. Ama yaratıcı fikirlerin korunması da en az bunun kadar önemlidir. Yaratıcı endüstriler, ekonomik gelişme için önemli olduğu kadar bütünsel olarak toplumun sosyal ve kültürel sermayesinin zenginleşmesi bakımından da son derece önemlidir."
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir