Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (2) -"Tüm dünyada 2002-2010 yılları arasında yaratıcı…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (2)
  -"Tüm dünyada 2002-2010 yılları arasında yaratıcı…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (2) -"Tüm dünyada 2002-2010 yılları arasında yaratıcı endüstri ürünleri ihracatı yüzde 8,9 büyürken, Türkiye'de bu oran yüzde 11,29 oldu" -"İşitsel-görsel eser ihracatı dünyada yüzde 4,54 büyürken, Türkiye'de yüzde 25,98 büyüdü" -"Ülkemizin bu alanda artan etkinliğinin en iyi örneklerinden biri Türk dizi filmlerinin farklı coğrafyalarda yakaladığı başarıdır. Dizi filmlerimiz bugün Balkanlardan Orta Doğu ve Orta Asya'ya kadar geniş bir coğrafyada ilgiyle izlenmektedir" -"Bugün artık dünyada ülkeler değil, kentler yarışıyor. Türkiye'de de İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep gibi pek çok şehir de dünyayla yarışan bir performans sergiliyor"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, tüm dünyada 2002-2010 yılları arasında yaratıcı endüstri ürünleri ihracatı yüzde 8,9 büyürken, Türkiye'de bu oranın yüzde 11,29 olduğunu belirtti.
     Bakan Yazıcı, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde, "Gelişmekte Olan Ekonomilerde Kriz Sonrası Finans, Ticaret ve Yatırım: Sürdürülebilir Büyüme Modelleri ve Yaratıcı Endüstrilerin Rolü" adlı konferansta yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler raporuna göre, Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasıla'sının yüzde 8 ila 10'unun yaratıcı ekonomi etkinliklerinden oluştuğunu, bu oranın da dünyadaki orana yakın olduğunu ifade etti.
     Tüm dünyada 2002-2010 yılları arasında yaratıcı endüstri ürünleri ihracatının yüzde 8,9 büyürken, Türkiye'de bu oranın yüzde 11,29 olduğuna işaret eden Yazıcı, Türkiye'nin yaratıcı ürün ihracatında dünyada 16. sırada, gelişmekte olan ekonomiler arasında ise Çin, Hong Kong ve Hindistan'ın ardından 4. sırada bulunduğunu kaydetti.
     Sanat eserleri ihracatı dünyada yüzde 6,43 büyürken, Türkiye'de halı, hasır işleri, örgü işleri gibi bu kapsamda değerlendirilen ürünlerin ihracatının ise yüzde 18,34 büyüdüğü bilgisini veren Yazıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "İşitsel-görsel eser ihracatı dünyada yüzde 4,54 büyürken Türkiye'de yüzde 25,98 büyümüştür. Ülkemizin bu alanda artan etkinliğinin en iyi örneklerinden biri Türk dizi filmlerinin farklı coğrafyalarda yakaladığı başarıdır. Dizi filmlerimiz bugün Balkanlardan Orta Doğu ve Orta Asya'ya kadar geniş bir coğrafyada ilgiyle izlenmektedir. Hatta bu dizilerin çekildiği platformları görmek için yurt dışından ülkemize özel gezi turları düzenlenmektedir.
     Mimari, moda, iç tasarım, mücevher ve oyuncak gibi tasarım ürünleri ihracatı dünyada yüzde 9,67'lik bir büyüme gösterirken, Türkiye'de bu oran yüzde 8,62'dir. Dijital oyunlar, kaydedilmiş medya uygulamaları gibi 'Yeni medya bileşenleri' ihracatı dünyada yüzde 16,12; Türkiye'de yüzde 26,51 artmıştır. Yazılı eser ihracatı dünyada yüzde 4 büyürken, Türkiye'de bu oran yüzde 18,11'dir."
    
     -"Yaratıcı ekonomi, gelişmiş ülkelerde ayrı bir sektör olarak istatistiklere yansıtılıyor"-
    
     Gelişmiş ülkelerde yaratıcı ekonominin ayrı bir sektör olarak istatistiklere yansıtılmaya başlandığını hatırlatan Yazıcı, Türkiye'de "yaratıcı ekonomi" adı altında bir sektör ayrımının henüz yapılmadığını söyledi.
     Bugün İstanbul Ticaret Üniversitesi bünyesinde açılışı yapılan "Uluslararası Yaratıcı Ekonomi Merkezi"nin bu yönde çok önemli bir hizmeti yerine getireceğine inandığını, bu merkezin, Türkiye ve özellikle de İstanbul'a bu alanda büyük bir ivme kazandıracağını belirtti.
    
     -"Anadolu kültürel birikim konusunda çok zengin"-
    
     Yaratıcı endüstrilerin arkasında sağlam bir tarihi ve kültürel birikimi gerektiren alanlar olduğunu aktaran Yazıcı, kültürel birikim konusunda Anadolu'nun çok zengin olduğunu söyledi.
     Osmanlı'nın tüm dünyaya, sanattan edebiyata, mimariye kadar her alanda zenginliğin çok sesli ve çok renkli bir yansımasını sunduğunu ifade eden Yazıcı, "Anadolu'nun her köşesinde hem özgünlüğünü koruyan, hem de dünyayla eklemlenmiş bir kültürel zenginliği görmek mümkündür" dedi.
     Bugün artık dünyada ülkelerin değil, kentlerin yarıştığını anlatan Yazıcı, Türkiye'de de İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep gibi pek çok şehrin dünyayla yarışan bir performans sergilediğine işaret etti.
     İstanbul'un dünyanın en yaşlı şehirlerinden birisi ve aynı zamanda dünyanın en genç nüfusuna sahip olduğunu dile getiren Yazıcı, İstanbul'un Roma ve Bizans İmparatorlukları ile Osmanlı Devleti'ne başkentlik yapmış bir şehir olduğunu anımsattı.
    
     -"Hedefimiz, İstanbul'u güçlü bir kültürel endüstrileşme ile kuşatmak"-
    
     Tüm Osmanlı tarihi boyunca ırk ve dinine bakılmaksızın yetenekli insanların İstanbul'da kabul gördüğünü bildiren Yazıcı, şunları kaydetti:
     "İstanbul mimari açıdan da dünyanın sayılı kültürel mirasına sahip bir şehirdir. Örneğin, çağının çok ilerisinde çığır açacak bir mimari tasarım harikası olan Ayasofya İstanbul'dadır. Bir başka harika yapı olan, batılıların Mavi Cami diye tanıdıkları Sultan Ahmet Camii de Ayasofya'ya komşuluk etmektedir. Mimar Sinan'ın en güzel eserlerinden biri olan Süleymaniye, tüm haşmetiyle İstanbul'un maddi ve manevi dünyasına damgasını vurmaktadır.
     İstanbul, ekonomik olarak da Türkiye'nin kalbidir. Bankacılıktan modaya, hizmet sektöründen bilişim alanına kadar birçok alanda öncü merkez olan bir kenttir. Türkiye'nin toplam ihracat ve ithalatının yüzde 51'i İstanbul'dan yapılmaktadır. Türkiye'deki sanayi kuruluşlarının yüzde 38'i İstanbul'da yer almaktadır. Biz İstanbul için hem sanayi şehri kimliğimizi sürdürmenin hem de kültür ve sanat alanlarındaki yaratıcılığımızı arttırmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz.
     Hükümet olarak hedefimiz, İstanbul'u güçlü bir kültürel endüstrileşme ile kuşatarak, dünya kentleri arasında yeniden konumlandırmaktır. İstanbul'da gerçekleştirilmek istenen yaratıcı kültür çalışmaları bugün açılan merkezle birlikte, bundan böyle daha planlı ve doğru stratejilerle devam edecektir."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir