Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (1) -"2008 yılında küresel ticarette görülen yüzde 12'lik…

  • Yazı boyutu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (1)
  -"2008 yılında küresel ticarette görülen yüzde 12'lik…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (1) -"2008 yılında küresel ticarette görülen yüzde 12'lik düşüşe rağmen, yaratıcı ürün ve hizmetlerin dünya çapındaki ticaret hacmi yıllık ortalama yüzde 14 oranında büyümeye devam etmiştir" -"Şehirlerin potansiyeli artık fabrika bacalarıyla, işçi nüfusuyla değil, ürettiği yaratıcı kültürle ölçülmektedir" -"Dünya Gayri Safi Hasılası'nın yüzde 7,3'ü yaratıcı ekonomi tarafından oluşturuluyor" -"UNESCO verilerine göre yaratıcı endüstrilerin dünyadaki büyüklüğü 1 trilyon 300 milyar dolara, uluslararası ticaretteki büyüklüğü ise 445 milyar dolara ulaştı"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2008 yılında küresel ticarette görülen yüzde 12'lik düşüşe rağmen, yaratıcı ürün ve hizmetlerin dünya çapındaki ticaret hacminin yıllık ortalama yüzde 14 oranında büyümeye devam ettiğini belirterek, "Şehirlerin potansiyeli artık fabrika bacalarıyla, işçi nüfusuyla değil, ürettiği yaratıcı kültürle ölçülmektedir" dedi.
     Bakan Yazıcı, İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'nın (UNCTAD) ortaklaşa düzenlediği "Gelişmekte Olan Ekonomilerde Kriz Sonrası Finans, Ticaret ve Yatırım: Sürdürülebilir Büyüme Modelleri ve Yaratıcı Endüstrilerin Rolü" adlı konferansta konuştu.
     Ekonomik büyümenin "aynı şeyden daha çok yapma"nın ötesinde, üretim ve tüketim şekillerini değiştiren bir yapısal dönüşüm süreci olduğunu söyleyen Yazıcı, bugün sürdürülebilir büyümeyi klasik endüstrilerle sağlamanın zor olduğunu vurguladı.
     Yazıcı, bilgi ve yaratıcılığın, ekonomik büyümenin en önemli belirleyicisi haline geldiğini ifade ederek, yaratıcı ekonominin, küresel krize rağmen büyüme gösteren endüstrilerin başında geldiğini anlattı.
     Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütünün yaratıcı ekonomi konusunda 2008 ve 2010'da yayınladığı raporlara göre, yaratıcılık ve kültürle bağlantılı sektörlerin krizlere karşı daha dayanıklı olduğunu dile getiren Yazıcı, 2008 yılında küresel ticarette görülen yüzde 12'lik düşüşe rağmen, yaratıcı ürün ve hizmetlerin dünya çapındaki ticaret hacminin yıllık ortalama yüzde 14 oranında büyümeye devam ettiği bilgisini verdi.
     Yazıcı, şunları kaydetti:
     "Şehirlerin potansiyeli artık fabrika bacalarıyla, işçi nüfusuyla değil, ürettiği yaratıcı kültürle ölçülmektedir. Yaratıcı ekonomi, finansal sermayeden ziyade sosyal ve kültürel sermayeyi ekonomiye entegre etmektedir. Yaratıcı ekonomi, istihdam anlamında da umut verici, özel bir yere sahiptir. Çünkü yaratıcı ekonomi, yüksek eğitimli kişilere daha fazla iş imkanı sağlıyor. Yaratıcı ekonomi, istihdam potansiyelinin yüksek olmasının yanında girişimciler için kendi işlerini kurma imkanı da sunuyor."
    
     -"AB ülkeleri yaratıcı endüstrilerin toplam cirosu 780 milyar Avro"-
    
     Dünya Gayri Safi Hasılası'nın yüzde 7,3'ünün yaratıcı ekonomi tarafından oluşturulduğuna dikkati çeken Yazıcı, UNESCO verilerine göre yaratıcı endüstrilerin dünyadaki büyüklüğünün 1 trilyon 300 milyar dolara,; uluslararası ticaretteki büyüklüğünün ise 445 milyar dolara ulaştığını söyledi.
     Yazıcı, 2002-2010 döneminde dünya yaratıcı eşya ihracatının yıllık ortalama yüzde 8,9, ithalatın ise yüzde 7,4 arttığına işaret ederek, "Aynı dönemde gelişmiş ülkelerin yaratıcı eşya ihracatı yıllık ortalama yüzde 6,6, ithalatı ise yüzde 6 artarak dünya ortalamasının altında büyümüştür" dedi.
     Gelişmekte olan ülkelerde ise ihracatın yıllık ortalama yüzde 11,8, ithalatın yüzde 12,5 oranında büyüyerek dünya ortalamasının üstünde bir seyir gösterdiğini belirten Yazıcı, şunları söyledi:
     "Bir başka deyişle, gelişmekte olan ülkelerde yaratıcı eşya ticareti gelişmiş ülkelere göre her yıl iki kat artmıştır. Bu durum gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere göre daha hızlı bir ekonomik büyüme sağlamasının nedenlerinden biri olarak görülmektedir. AB ülkeleri yaratıcı endüstrilerin toplam cirosu 780 milyar Avro'dur ve bu alanda yaklaşık 8 milyon kişi çalışmaktadır. Bu noktada kültür miraslarına atıfta bulunmak ve yapılan çalışmaları yaygınlaştırmak önem arz etmektedir."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir