Gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması için düzenleme -Adlarına yetkilendirilmiş yükümlü…

  • Yazı boyutu
Gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması için düzenleme
  -Adlarına yetkilendirilmiş yükümlü…

Gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması için düzenleme -Adlarına yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası düzenlenen kişiler, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın kurumsal internet sayfasında duyurulan örneğe uygun yetkilendirilmiş yükümlü logosunu ticari ve diğer faaliyetlerinde kullanabilecek

Adlarına yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası düzenlenen kişiler, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının kurumsal internet sayfasında duyurulan örneğe uygun yetkilendirilmiş yükümlü logosunu ticari ve diğer faaliyetlerinde kullanabilecek.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan "Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılmasına İlişkin Gümrük Genel Tebliği (sıra no: 1)" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak 10 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.
     Tebliğle yetkilendirilmiş yükümlü logosunun kullanımına, yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası başvurularında belgelerin kapsamına ve elektronik ortamda ibrazına, izinli gönderici yetkisi kapsamında yalnızca ihracatta yerinde gümrükleme izni sahibinin tesislerinin kullanımına, izinli gönderici, ihracatta yerinde gümrükleme ile mavi hat uygulamalarında beyana aykırılık durumuna, gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasına ilişkin mevzuatta askıya alma, geri alma ve iptal sürelerinin değiştirilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.
     Adlarına yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası düzenlenen kişiler, bu sertifikanın geçerliliği süresi boyunca Bakanlığın kurumsal internet sayfasında duyurulan örneğe uygun yetkilendirilmiş yükümlü logosunu ticari ve diğer faaliyetlerinde kullanabilecek.
     Yetkilendirilmiş yükümlü logosu, logonun şekli, renkli basımlarda rengi gibi unsurları değiştirilmek suretiyle kullanılamayacak.
     Adlarına düzenlenmiş geçerli bir yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası olmayan kişilerce, yetkilendirilmiş yükümlü logosunun veya bu logoyu açıkça anımsatan logoların ticari faaliyetlerinde kullanılması veya Bakanlık'tan izin alınmaksızın başka amaçlarla kullanılması halinde haklarında ilgili kanunlar kapsamında işlem yapılacak.
    
     -Bilişim güvenliğini kapsaması zorunlu olacak-
    
     Tebliğle, yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası başvurularında ibraz edilecek ISO 9001 sertifikasının, başvuru sahibinin dış ticaret, gümrükleme, yönetim ve idari organizasyon faaliyetleri ile bu faaliyetlerle ilişkili işlemlerini ve bunlara bağlı üretim ve hizmet sunumlarını kapsaması gerekecek.
     ISO 27001 sertifikasının ise ithalat, ihracat, transit, gümrükleme gibi gümrük ve dış ticaret işlemlerini ve bu işlemlere ilişkin lojistik, depolama, muhasebe, finans ve bilgi işlem gibi faaliyetlerinin elektronik bilgi varlıklarıyla bu varlıkları korumak amacıyla kullanılan bilişim güvenliğini kapsaması zorunlu olacak.
     Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği, Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri seri no: 16) ile Onaylanmış Kişi Statüsüne İlişkin Gümrük Genel Tebliği'nin (sıra no:1) askıya alma, geri alma ve iptale ilişkin hükümlerinde belirtilen sürelerde ilgili mevzuatta süreleri kısaltmaya yönelik düzenleme yapılması halinde, bu süreler yapılan değişiklik öncesinde haklarında askıya alma, geri alma veya iptal kararı verilmiş kişilerin lehine işletilecek. Bu sürelerin uzatılmasına yönelik ilgili mevzuatta değişiklik yapılması halinde ise bu süreler yapılan değişiklik öncesinde haklarında askıya alma, geri alma veya iptal kararı verilmiş kişilerin aleyhine işletilmeyecek.
     Birinci fıkradaki lehe işleyiş, süre değişikliğine ilişkin düzenleme tarihinden önce işlenmiş ancak henüz askıya alma, geri alma veya iptal müeyyidesi uygulanmamış ihlaller için de uygulanacak.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü bu tebliğin uygulanmasını temin etmek amacıyla gerekli göreceği her türlü tedbiri almaya, özel ve zorunlu durumlarla bu Tebliğde yer almayan hususları inceleyip sonuçlandırmaya yetkili olacak.
    
    
    

Bu haberi 199 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir