Gümrük Genel Tebliğinde değişiklik

  • Yazı boyutu
Gümrük Genel Tebliğinde değişiklik

Gümrük Genel Tebliğinde değişiklik

Gümrükçe onaylanmış kişi statü belgesi ya da yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası sahibi olanlar tarafından eşyaları için yaygın basitleştirilmiş usul talep edilmesi halinde, bu talep eşyanın belirtilen özellikleri taşıyıp taşımadığına bakılmaksızın kabul edilecek.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Gümrük Genel Tebliği'nde (Gümrük İşlemleri) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, gümrükçe onaylanmış kişi statü belgesi ya da yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası sahibi olanlar tarafından eşyaları için yaygın basitleştirilmiş usul talep edilmesi halinde, bu talep eşyanın belirtilen özellikleri taşıyıp taşımadığına bakılmaksızın kabul edilecek.
     Ek süreler dahil verilen süre içerisinde eksik belgeyi ibraz etmeyen yükümlülere çeşitli müeyyideler uygulanacak. Süre aşımının öngörülen sürenin bitimini takiben 30 günü geçmesi ya da ikinci kez olması halinde, yükümlünün 3 ay süreyle yaygın basitleştirilmiş usulden yararlanmasına izin verilmeyecek.
     Bu arada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Onaylanmış Kişi Statüsüne İlişkin Gümrük Genel Tebliği'nde (Sıra no: 1) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir