Gümrük Genel Tebliği -Bazı petrol ürünleri, solvent, madeni ve motor yağlarının serbest dolaşıma…

  • Yazı boyutu
Gümrük Genel Tebliği
  -Bazı petrol ürünleri, solvent, madeni ve motor yağlarının
  serbest dolaşıma…

Gümrük Genel Tebliği -Bazı petrol ürünleri, solvent, madeni ve motor yağlarının serbest dolaşıma giriş işlemlerinin yapılabileceği gümrük idareleri belirlendi

Bazı petrol, akaryakıt ürünleri, solvent, madeni ve motor yağlarının serbest dolaşıma giriş işlemlerinin yapılabileceği gümrük idareleri belirlendi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın konuya ilişkin 100 seri numaralı "Gümrük Genel Tebliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Tebliğe göre, bazı petrol, akaryakıt, solvent, madeni ve motor yağlarının serbest dolaşıma giriş işlemleri sadece Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Körfez Petrokimya Gümrük Müdürlüğü'nden yapılacak.
     Sanayicilerin kendi ihtiyaçları için getirdikleri tebliğ kapsamı eşyanın serbest dolaşımına girişine ilişkin gümrük işlemleri ise şu gümrük müdürlüklerinden yapılacak:
     "Ankara Gümrük Müdürlüğü, Mersin Akaryakıt Gümrük Müdürlüğü, Adana Gümrük Müdürlüğü, Karadeniz Ereğli Gümrük Müdürlüğü, Erenköy Gümrük Müdürlüğü, Beylikdüzü Akaryakıt Gümrük Müdürlüğü, İzmir Gümrük Müdürlüğü, Aliağa Gümrük Müdürlüğü, Tekirdağ Gümrük Müdürlüğü, Bursa Gümrük Müdürlüğü, Gemlik Gümrük Müdürlüğü, Gaziantep Gümrük Müdürlüğü."
     Tebliğ kapsamındaki ürünlerin aynı zamanda gıda sanayinde kullanılan ürünlerden olması durumunda ithal işlemleri, Ankara, Aliağa, İzmir, Adana, Bursa, Gemlik, Gaziantep, Tekirdağ ve Körfez Petrokimya gümrük müdürlüklerinden yapılabilecek.
     Tebliğ kapsamında yer alan, ancak miktar ve kullanım alanı itibariyle ticari nitelik arz etmeyen 25 kilogram/25 litreye kadar olan eşyanın serbest dolaşıma giriş işlemleri yetkili (A sınıfı) gümrük idarelerinden gerçekleştirilebilecek..
     Soğuk zincir uygulaması ile gelen +2/+8 derecelerinde saklanması gereken tüp bebek merkezlerinde kullanılan solüsyonlarla birlikte ithal edilen ve tüp bebek laboratuvarında solüsyonlarla beraber kullanılan embriyo kültür ortamlarında kullanılmak üzere hazırlanmış özel yağların serbest dolaşıma giriş işlemleri de yetkili (A sınıfı) gümrük idarelerinden yapılabilecek.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir