GÜBRETAŞ, kadın çifçilerle bir araya geldi -GÜBRETAŞ Pazarlama Müdürü Karatekin: -"Yılda 18…

  • Yazı boyutu
GÜBRETAŞ, kadın çifçilerle bir araya geldi
  -GÜBRETAŞ Pazarlama Müdürü Karatekin:
  -"Yılda 18…

GÜBRETAŞ, kadın çifçilerle bir araya geldi -GÜBRETAŞ Pazarlama Müdürü Karatekin: -"Yılda 18 milyon ton buğday, Türkiye'nin ihtiyacını karşıladığı halde geçen yıl kuraklığa rağmen 20 milyon 600 bin ton buğday ürettik. Ancak çok ciddi kalite sorunumuz var"

GÜBRETAŞ Pazarlama Müdürü Yusuf Karatekin, yılda 18 milyon ton buğdayın ülkenin ihtiyacını karşıladığı halde geçen yıl, kuraklığa rağmen 20 milyon 600 bin ton buğday üretildiğini ancak üretimde kalita sorunu olduğunu bildirdi.
     Karatekin, Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi'nin (GÜBRETAŞ), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Tekirdağ'da bir otelde düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyanın 7. büyük ekonomisi olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük tarım ülkesi olduğunu ifade eden Karatekin, "Şu an, Avrupa'nın en büyük tarım ülkesiyiz. Yönetemediğimiz iki alan var birisi verim, diğeri de kalite. Gelirini tarımdan kazananlar için bu önemli bir konu. Birim alandan daha fazla verim alabilirsek ve aldığımız ürünün kalitesini yükseltebilirsek bizim için ekstra bir kazanç olacak" dedi.
     Karatekin, Türkiye'de son dönemlerde buğdayda proteine dayalı alım sisteminin gerçekleştirildiğini hatırlatarak, ülkede ihtiyaç fazlası buğday üretildiğine dikkati çekti.
     Yusuf Karatekin, şöyle konuştu:
     "Yılda 18 milyon ton buğday, Türkiye'nin ihtiyacını karşıladığı halde geçen yıl, kuraklığa rağmen 20 milyon 600 bin ton buğday ürettik. Ancak çok ciddi kalite sorunumuz var. Bizim ürettiğimiz buğdaydan ekmek bile olmuyor. Ekmek olabilmesi için belli bir protein değerinin yakalanması gerekiyor. Dışarıdan buğday ithal ediyoruz. Protein değeri 14 olan buğday ithal ediyoruz. Türkiye'de de bu buğday üretiliyor. Ancak bunun için emek gerekiyor."
    
     -"Kadın iş gücünün en yoğun olduğu alanların başında tarım geliyor"-
    
     Karatekin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Çiftçi Kayıt Sistemi'ne göre Türkiye'de 2 milyon 322 bin 834 çiftçi bulunduğunu, bunların 330 bin 245'inin ise kadın çiftçi olduğunu belirtti.
     Yusuf Karatekin, şunları kaydetti:
     "Kadın iş gücünün en yoğun olduğu alanların başında tarım geliyor. Bilinçli tarımın yaygınlaşması amacıyla birçok ilde eğitim toplantıları düzenliyoruz. Kadın çiftçileri üretim konusunda bilinçlendirmek, destek olmak amacıyla yıl boyunca bu konuda çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz."
     Bölgedeki Tarım Kredi Kooperatifleri yöneticileri ve GÜBRETAŞ çalışanlarının da katıldığı toplantıda, günün anısına kadın çiftçilere ve kadın ziraat mühendislerine hediyeler verildi.
    
    
    

Bu haberi 350 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir