GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan: -"Irak'ın Türk şirketlerine ambargosu söz konusu değil"

  • Yazı boyutu
GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan:
  -"Irak'ın Türk şirketlerine ambargosu söz konusu değil"

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan: -"Irak'ın Türk şirketlerine ambargosu söz konusu değil"

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Irak'ın Türk şirketlerine ambargosunun söz konusu olmadığını belirtti.
     Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın-yayın organlarında Irak Hükümeti'nin Türk firmalarına yönelik ambargo uyguladığı ve ruhsatlarını durdurduğu yönünde haberler yayımlandığını anımsatarak, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.
     Irak Ticaret Bakanlığı'nın yeni bir sistemin altyapısını oluşturmak üzere çalışma yürüttüğünü ve bu çalışma nedeniyle Irak'ta ilk defa iş yapmak isteyen tüm yabancı firmaların ruhsat başvurularını geçici bir süreyle durdurduğunu dile getiren Aslan, şunları kaydetti:
     "Bazı basın-yayın organlarında yer alan Irak Ticaret Bakanlığı'nın firmalarımıza ruhsatlarını durdurduğuna yönelik haberlerin gerçekle ilgisi yoktur. Irak ile iş yapan firmalarımız işlerine devam ediyorlar. Irak ile iş yapmak isteyen firmalar, Irak kanunlarına göre önce Ticaret Bakanlığı'na tescil yaptırmaktadır. Irak Ticaret Bakanlığı Irak'ta yeni iş yapmak isteyen firmaların tescilini geçici bir süre durdurmuştur. Bu uygulama sadece Türk firmaları için değil, tüm yabancı firmalar geçerlidir. Irak'ın Türk şirketlerine ambargosu söz konusu değildir."
     Aslan, Irak Ticaret Bakanlığı'nın, ülkede yeni iş yapmak isteyen firmaların tescilini geçici bir süre durdurmasının, "Irak Hükümeti'nin Türk firmalarına özel bir uygulamasıymış" gibi görmenin yanlış ve yanıltıcı olacağının altını çizdi.
     Tescili olan ve işi devam eden firmalarla ilgili hiçbir sıkıntı olmadığını aktaran Aslan, Irak Hükümeti ile bir problem bulunmadığını, bu bilgilerin hem Ekonomi Bakanlığı, hem Irak Ticaret Bakanlığı'ndan teyit edildiğini kaydetti.
     Yanıltıcı bilginin düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Aslan, "Ayrıca, Irak Ticaret Bakanlığı'nın bu geçici uygulamasının bir an önce son bulması için Ekonomi Bakanlığımız tarafından yoğun bir çaba sarf edilmektedir" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir