GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan açıklaması

  • Yazı boyutu
GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan açıklaması

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan:"Beklentimiz ihracattaki nispi olumlu gidişin bozulmadan devam etmesi ve buna iç talepteki hareketlenmenin de eklenmesiyle yılın ikinci yarısında ekonominin biraz daha hızlanarak yoluna devam etmesidir"

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, ihracattaki nispi olumlu gidişin devam etmesi ve buna iç talepteki hareketlenmenin de eklenmesiyle yılın ikinci yarısında ekonominin biraz daha hızlanarak yoluna devam etmesini beklediklerini belirtti.
     GTO'dan yapılan açıklamaya göre, odanın Temmuz ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Zeki Yağcı başkanlığında gerçekleştirildi.
     Toplantıda konuşan Aslan, Türkiye'nin belli kronik sorunlarının bulunduğunu, bulunduğu konumdan daha iyi noktalara gelmesi ve ekonomik sıçrama yapabilmesinin olmazsa olmaz koşulunun yeni bir anayasa olduğunu ifade etti.
     Bu konunun biraz konjonktürel gelişmelerden dolayı gündemin gerisine düştüğünü anlatan Aslan, şunları kaydetti:
     "Ülkemizin bugün bulunduğu noktadan daha iyi bir konumuna gelmesi ve ekonomide sıçrama yapmasının olmazsa olmaz koşulu yeni bir anayasadan geçmektedir. Her anlamda insan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi için yeni bir anayasa yapmak zorundayız. Yeni anayasa çağdaş ve günümüz şartlarını karşılayan, ülkemizin kronikleşmiş sorunlarına çözüm bulan, ekonominin önünü açacak şekilde olmalıdır. Ülkemiz ekonomide son yıllarda önemli bir sıçrama yaptı. 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat ve dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen ülkemizin günün şartlarını karşılayan yeni bir anayasaya ihtiyacı var."
    
     -"Yılın ikinci yarısında ekonomi hızlanarak yoluna devam edecek"-
    
     Dünya ekonomisi, Suriye ve Irak'taki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aslan, Avrupa başta olmak üzere küresel ekonomide sıkıntıların devam ettiğine, Türkiye'de ise genel olarak ekonomik gidişatla ilgili açıklanan makro rakamların olumlu olduğuna işaret etti.
     Avrupa'daki borç krizinin küresel büyümeyi çekmeye devam ettiğini dile getiren Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Avrupa'daki krizin ne kadar şiddetleneceği ülkemiz ekonomisi için büyük önem arz etmektedir. Yılın ikinci yarısında Avrupa pazarında canlanma olasılığı oldukça düşük görülüyor. Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarı ise siyasi belirsizlikler nedeniyle bir süre daha sınırlı kalacak. Bütün bu gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda 2012 yılının ikinci yarısında ekonomiye daha çok iç talep, faiz oranları, enflasyon ve avro bölgesindeki gelişmeler yön verecek. Küresel kriz ve Avrupa'daki sorunlar göz önüne alındığında ülke olarak ekonomide pek çok ülkeye kıyasla daha iyi bir tablo ortaya koyduğumuz tartışmasız bir gerçek. Ancak yavaşlamanın bundan sonraki aşamaları için biraz daha dikkatli olmalıyız. Beklentimiz ihracattaki nispi olumlu gidişin bozulmadan devam etmesi ve buna iç talepteki hareketlenmenin de eklenmesiyle yılın ikinci yarısında ekonominin biraz daha hızlanarak yoluna devam etmesidir."
     Hem siyasi hem de ekonomik anlamda bölgede ve tüm dünyada sorunların ağırlaştığı bir dönem yaşandığını belirten Aslan, siyaset başta olmak üzere toplumun tüm kesimler olarak birlik beraberlik ruhunu, uzlaşma, toplumsal barış ve çözüm odaklı yaklaşımı öne çıkarmak gerektiğini vurguladı.
     Gaziantep Valisi Erdal Ata, İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz'ın konuk olarak katıldığı toplantıda, Gaziantep'in eğitim sorunu da görüşüldü.
    
    
    


Bu haberi 244 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir