GTO ve TEB kredi protokolü imzaladı -GTO Başkanı Aslan: "Bankaların kredi kullanımı sırasında…

  • Yazı boyutu
GTO ve TEB kredi protokolü imzaladı
  -GTO Başkanı Aslan: "Bankaların kredi kullanımı
  sırasında…

GTO ve TEB kredi protokolü imzaladı -GTO Başkanı Aslan: "Bankaların kredi kullanımı sırasında gayrimenkul ipoteği uygulaması, kredi kullanım oranını olumsuz etkiliyor"

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, bankaların kredi kullanımı sırasında gayrimenkul ipoteği uygulamasının, kredi kullanım oranını olumsuz etkilediğini bildirdi.
     GTO'dan yapılan açıklamaya göre, GTO ile Türkiye Ekonomi Bankası arasında oda üyesi firmaların uygun koşullarda kredi kullanmalarına olanak sağlamak amacıyla protokol imzalandı. Protokol kapsamında TEB'den yüzde 0.85 aylık faiz oranıyla taksitli ticari nakit kredi kullanan GTO üyesi firmalar, ödemeye 3 ay sonra başlayacak.
     36 aya varan vadelerde 500 bin TL tutarına kadar olan kredilerden faydalanan firmalar ise "Benim İşyerim Sigortası" ile birlikte kredi komisyonlarında indirim elde edecek.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, bankaların kredi kullanımında daha esnek ve inisiyatifle hareket etmesi durumunda kredi kullanımının artacağına dikkati çekti. Aslan, şöyle devam etti:
     "Bankaların kredi kullanımı sırasında gayrimenkul ipoteği uygulaması kredi kullanım oranını olumsuz etkiliyor. Bu uygulamanın bankaların genel müdürlüklerinin almış olduğu kararlardan kaynaklandığını biliyoruz. Ancak bu anlamda şube müdürlüklerinin daha esnek ve inisiyatifle iki tarafın yararına sonuçlar getirecektir."
     TEB Güneydoğu Anadolu Direktörü Şinasi Albayram da bankalarının 2005 yılında KOBİ bankacılığına başladığını ve önemli mesafeler aldığını belirtti.
     Albayram, şunları kaydetti:
     "Banka olarak bugüne kadar firmaya '500 bin TL kredi verelim, onun karşılığında iki katı ipotek alalım' gibi bir yaklaşımımız olmadı. Bu ipotek almadığımız ya da almayacağımız anlamına da gelmiyor. Burada tamamen firmanın kredi kullanımına, bilançosuna, toplam varlığına ve taahhüdüne bakıyoruz. Normal bir krediyi nasıl tahsis ediyorsak aynı yolu seçiyoruz. Ama illa da ipotek olacak diye bir şartımız yok. Bazı krediler kefalet karşılığında, bazı krediler yüzde 25 ekspertiz ya da çek karşılığında çıkıyor."
     Konuşmaların ardından söz konusu kredi protokolüne GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan ve TEB Güneydoğu Anadolu Direktörü Şinasi Albayram tarafından imzalar atıldı. İmza törenine, GTO Meclis Başkanı Zeki Yağcı ve yönetim kurulu üyeleri ile TEB Gaziantep Şube Müdürleri de katıldı.
    
    
    

Bu haberi 237 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir