GTO Başkanı Mehmet Aslan: -"Hükümet tarafından 2013 yılı için açıklanan yüzde 4,1 büyüme…

  • Yazı boyutu
GTO Başkanı Mehmet Aslan:
  -"Hükümet tarafından 2013 yılı için açıklanan yüzde 4,1
  büyüme…

GTO Başkanı Mehmet Aslan: -"Hükümet tarafından 2013 yılı için açıklanan yüzde 4,1 büyüme rakamına ulaşılması için öncelikle iç piyasa canlandırılmalı, dış pazarlardaki sıkıntılar ortadan kaldırılmalıdır"

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, hükümet tarafından 2013 yılı için açıklanan yüzde 4,1 büyüme rakamına ulaşılması için öncelikle iç piyasanın canlandırılması, dış pazarlardaki sıkıntıların ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.
     GTO'dan yapılan açıklamaya göre, Aslan Meclis Başkanı Zeki Yağcı başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısında, 2012 yılındaki ekonomik gelişmelerini değerlendirdi, yeni yıldaki beklentilerle ilgili düşüncelerini dile getirdi.
     İç piyasada daralma sorunu yaşandığını ifade eden Aslan, 2013 yılında sürdürülebilir bir büyüme için iç ve dış talebin katkısının paralel oranlarda olması gerektiğini vurguladı. 2012 yılının beklenenden zor geçtiğini, ekonominin dış talebin etkisiyle büyüdüğünü savunan Aslan, şunları kaydetti:
     "2012'de ekonomide genel anlamda bir yavaşlama yaşandı. Küresel krizin etkisiyle ülkemizin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde yüksek büyüme hızları yerini düşük büyümeye bıraktı. Küresel ekonomideki gelişmeler paralelinde cari açık, ithalat ve büyümedeki düşüş nedeniyle azaldı. Ayrıca AB ülkelerinde yaşanan ekonomik krizin yol açtığı dış talep daralması, ülkemizin bu bölgeye yaptığı ihracatın azalmasına neden oldu. Genel anlamda 2012 ekonominin yavaşladığı bir yıl oldu."
     İç tüketimdeki azalmanın da etkisiyle üretim çarklarının zorlandığını öne süren Aslan, "Ancak tüm bu olumsuzluklara karşın girişimcilerin ihracattaki başarısıyla büyümede eksilere düşüş önlendi" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -2013 büyüme hedefi-
    
     Dış politika, terör ve ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen cari açıktaki düşüşün olumlu olduğuna dikkati çeken Aslan, şöyle devam etti:
     "2013 yılının 2012'ye göre daha iyi olmasını umut ediyoruz. 2011'de yüzde 8,5 oranındaki rekor büyümenin ardından hükümet tarafından 2012 yılı büyüme, önce yüzde 4, sonra revize edilerek yüzde 3,2 olarak öngörüldü. Büyüme hedefindeki düşüşe paralel olarak piyasada daralma yaşandı. Yıllık yüzde 8,5 büyümeden yüzde 3 büyümeye gelinmesi bir gerileme olarak görülmelidir. Bu gerilemeyi piyasada iş yapan sanayi, ticaret erbabı çok net biçimde gözlemlemektedir. Bunun yanında hükümet tarafından 2013 yılı için açıklanan yüzde 4,1 büyüme rakamına ulaşılması için öncelikle iç piyasa canlandırılmalı, dış pazarlardaki sıkıntılar ortadan kaldırılmalıdır."
     Aslan, önümüzdeki dönemde orta vadede mali disiplini kalıcı hale getirecek yapısal reformların güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 196 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir