GTO Başkanı Mehmet Aslan: -"Perakende sektörüyle iç piyasayı canlandırıcı tedbirler alınması…

  • Yazı boyutu
GTO Başkanı Mehmet Aslan:
  -"Perakende sektörüyle iç piyasayı canlandırıcı tedbirler alınması…

GTO Başkanı Mehmet Aslan: -"Perakende sektörüyle iç piyasayı canlandırıcı tedbirler alınması gerekiyor" -"Ülke ekonomisi cari açığın yapısal sorununu çözmeden hızlanırsa önümüzde önemli riskler ortaya çıkabilir"

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, perakende sektörüyle iç piyasayı canlandırıcı tedbirler alınması gerektiğini ifade etti.
     GTO'dan yapılan açıklamaya göre, KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürü Gökhan Doğan'ın konuk olarak katıldığı "GTO Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı", Meclis Başkanı Zeki Yağcı'nın başkanlığında gerçekleştirildi.
     GTO Başkanı Aslan, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bu yıl büyüme hızını dünya ve Avrupa Birliği'ndeki (AB) gelişmeler doğrultusunda hedef olarak küçülttüğünü dile getirdi.
     Bu yıl ortalama yüzde 3 büyüme gözükünce hedeflerin biraz daha aşağı çekildiğini anlatan Aslan, "Bunun da etkileri görülecek. Her ay ciddi olarak 80-100 bin kişiye iş bulunmak zorunda. Ekonomiye katılan işsizlerin yükünü hafifletmek için Türkiye'nin asgari reel olarak ortalama yüzde 7 büyümesi kaçınılmaz. Türkiye reel olarak yüzde 7 büyümesiyle bir anlamda ekonomideki mevcut durumu muhafaza etmiş sayılır" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"Çeke sigorta sistemi getirilmeli"
    
     Son birkaç aydır özellikle perakende sektöründe ciddi bir daralma işaretleri görüldüğünü, bunun önemli göstergesinin karşılıksız çek oranlarındaki artış ve protestolu senetler olduğunu aktaran Aslan, "Perakende sektörüyle iç piyasayı canlandırıcı tedbirler alınması gerekiyor" dedi.
     Aslan, karşılıksız çek sayısının ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43,6 arttığını ifade etti.
     Protestolu senet sayısının son 10 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında, senet tutarının ise yüzde 39,6 oranında arttığını aktaran Aslan, şunları kaydetti:
     "Çeke sigorta sistemi getirilmeli ve bankacılık sistemi verdiği çekin de itibarlı olmasını sağlamalı. Senette durum daha da vahim. Senedin mahkemesi var, 2-3 ay işleme koyamıyorsun. Hukuksal düzenlemeler yapılmalı. Bu iş Avrupa'daki gibi olmalı. Madem bankacılık sistemimiz bu kadar iyi, bu avantajı kullanmamız lazım. Sigorta şirketleri yeni ürünler yaratmak istiyorlar, çekin sigorta ettirilmesi sigorta sektörüne yeni bir enstrüman olabilir. Ekonomide 'karşılıksız çek' deyiminin çıkarılması gerekiyor. Onun için karşılıksız çeke sigorta sistemi getirilerek protestolu senetlerdeki artışı da önlemek için süratle tedbir alınması gerekiyor."
    
     -Büyümenin altın anahtarı
    
     Ekonomide büyümeyi tetikleyen sektörlerin başında perakendenin geldiğini ancak son aylarda özellikle perakende sektöründe ciddi daralma işaretleri görüldüğünü dile getiren Aslan, "Büyümenin altın anahtarı enflasyonu düşürmektir. Enflasyon yüzde 2'lere doğru geri çekilebilirse, yatırım rekabet, üretim, ihracat, kişi başına düşen milli gelir artacak ve işsizlik azalacaktır" değerlendirmesini yaptı.
     Türkiye'nin büyüme hızının yüzde 4'ün altına inmesinin resesyon sorunu oluşturabileceğini ifade eden Aslan, şöyle devam etti:
     "Cari açık bizim için çok önemli. Ülkemiz ekonomisinin krizlerle tanıştığı her yılın öncesinde yüksek cari açık tehlikesi varlığı dikkat çekmektedir. Ülke ekonomisi cari açığın yapısal sorununu çözmeden hızlanırsa, önümüzde önemli riskler ortaya çıkabilir. Bu arada Avrupa'daki kriz sona ererse aynı oranda sermaye çekemeyebiliriz. Bu da paranın başka ülkelere kaçması anlamına gelir. Tasarrufumuzu artırmak, ihracatımızı artırmak, ara malı imalatımızı artırmak, nokta hedefler yapmak ve yapısal sorunları çözmek zorundayız."
     KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürü Gökhan Doğan da KOSGEB faaliyetleri ve destekleriyle ilgili bilgi verdi.
    
    
    

Bu haberi 227 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir