GSYH reel olarak yüzde 3,2 oranında arttı

  • Yazı boyutu
GSYH reel olarak yüzde 3,2 oranında arttı

SETA: "2012 yılında yüzde 4 büyüme hedefinin üstünde büyüme oranı gerçekleşecek, cari açığın GSYH oranı da azalacak"

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) hazırladığı "GSYH 2012-I. Çeyrek (Ocak, Şubat, Mart) Değerlendirmesi" yayımlandı. Buna göre 2012 yılında yüzde 4 büyüme hedefinin üstünde bir büyüme oranı gerçekleşecek, cari açık - Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) oranı da azalacak.
     SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl tarafından yapılan değerlendirmeye göre Türkiye ekonomisinin, döviz kuru hareketlerinin sağladığı rekabet avantajı ve pazar çeşitlendirmesi ile yılın ikinci yarısından itibaren daha hızlı büyüyeceği öngörülüyor. İhracattaki istikrarlı artış eğilimini korunduğu belirtilen değerlendirmede, TÜİK'in 2012 yılı ilk çeyrek büyümesine ilişkin verileri de iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyit ettiği vurgulandı.
    
     -Beklentiler olumlu-
    

     Değerlendirmede önümüzdeki dönemde ekonomideki dengelenme eğiliminin süreceği ve cari işlemler açığının kademeli olarak azalmaya devam edeceğinin altı çizildi. Orta Vadeli Programda 2012 için yüzde 4 büyüme öngörüldüğü anımsatılan değerledirmede, büyümenin bu oranın üzerinde beklendiği kaydedildi.
     Ayrıca son iki yıldır sürekli olarak artan ihracatın, 2012 yılı ilk çeyreğinde, Türkiye ekonomisinde büyümenin dinamiği haline geldiği ve ihracatın yaklaşık yarısının gerçekleştiği Avrupa Birliği ülkelerinde meydana gelen talep daralmasının olumsuz etkilerini azaltmak için pazar çeşitliliği sağlanarak, bu bölgede meydana gelen düşüşün negatif etkisinin telafi edildiği belirtiliyor.
     Sürdürülen sıkı maliye politikası ve güçlü bankacılık sektörü sayesinde Türkiye ekonomisi gelişmiş ülkelere göre daha istikrarlı bir görünüm sergilediğinin vurgulandığı değerlendirmede, bu istikrarlı görünüm sayesinde Türkiye ekonomisi küresel ekonomideki bozulmadan kaynaklı dış şokların olumsuz etkisini minimize ettiği belirtildi.
    
     -"GSYH reel olarak yüzde 3,2 oranında arttı"-
    
     GSYH'nin 2012 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 3,2 oranında arttığı ve GSYH'nin cari fiyatlarla 329 milyar liraya ve 182 milyar 742 milyon dolara ulaştığına yer verilen değerlendirmede, Türkiye'nin son 10 çeyrek boyunca aralıksız büyümesini sürdürdüğünün altı çizildi.
     Çalışmada, yüzde 3,2 oranı ile Türkiye'nin, yüzde 2 büyüyen ABD'nin ve büyüme gerçekleştiremeyen AB ülkeleri ortalamasının üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiği kaydedildi.


Bu haberi 208 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir