Gösterge tahvilin faizi son bir ayın en yükseğinde -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvilin faizi son bir ayın en yükseğinde
  -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

Gösterge tahvilin faizi son bir ayın en yükseğinde -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"TCMB tekrar politika faizini indirmedikçe, fonlama maliyetinde çok ciddi bir düşüş görmeyeceğiz. Bu açıdan tahvil faizlerinde önemli bir düşüş potansiyeli görmüyoruz"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararları sonrasında içinde bulunduğu dar bandı yukarı yönlü kırarak yükselişini devam ettiren gösterge tahvilin bileşik faizi son bir ayın en yükseği olan yüzde 6,17 seviyesinde işlem görüyor.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, yıl sonu yaklaşırken tahvil piyasasında işlem hacminin oldukça düşük seyrettiğini belirterek, TCMB toplantısından bu yana yabancı yatırımcıların tahvil piyasasında satış tarafında olduğunu ifade etti.
     Bunun ilk sebebinin TCMB'nin bir süre daha politika faizini indirmeyerek yüzde 5,50'de sabit tutacağı beklentisi olduğunu aktaran Cömert, "Halihazırda efektif fonlama maliyeti yüzde 5,51 ile politika faizine eş seviyede. TCMB tekrar politika faizini indirmedikçe, fonlama maliyetinde çok ciddi bir düşüş görmeyeceğiz. Bu açıdan tahvil faizlerinde önemli bir düşüş potansiyeli görmüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Öte yandan 1 Ocak'ta açıklanması beklenen sigara zammının da enflasyon üzerinde 2 puana yakın artışa yol açabilecek durumda olduğunu kaydeden Cömert, "Bu da piyasada yeni alım görmemize engel olan ikinci sebep" dedi.
     Yeni yılın ilk haftasında da bu bahsettikleri etkenlerin faizlerde anlamlı bir düşüş görülmesine engel olmaya devam edeceğini ifade eden Cömert, "Sonraki dönemde ise artan arz baskısıyla birlikte tahvil faizlerinde tedrici bir yükseliş görmeyi bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir