Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,61'e geriledi -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,61'e geriledi
  -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,61'e geriledi -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Tahvil piyasasında bir süredir oldukça düşük işlem hacmi ile yatay seyir görüyorduk, bugün ise ciddi bir hacim artışı ile faizler geriledi"

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,61'e geriledi. En son 6 Ağustos'ta yüzde 7,60'ın altında bulunan gösterge tahvilin bileşik faizi son iki haftanın en düşük seviyesinde işlem görüyor.
     Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, tahvil piyasasında bir süredir oldukça düşük işlem hacmi ile yatay seyir görüldüğünü belirterek, bugün ise ciddi hacim artışı ile faizlerin gerilediğini söyledi.
     Düşüşte etkili olan birkaç faktörün bulunduğunu belirten Cömert, bunlardan en önemlisinin Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın haftasonu eylül ayı ile birlikte faiz koridorunu daraltmaya başlayacaklarını söylemesi olduğunu ifade etti.
     Merkez Bankası'nın günlük olarak piyasaya sağladığı fonlamayı da artırmış durumda olduğuna dikkati çeken Cömert, "Buna bağlı olarak fonlama maliyeti de yüzde 6,5 civarına düştü" dedi.
     Bu durumun, yerli bankaların tahvil alması için gayet olumlu bir ortam anlamına geldiğini söyleyen Cömert, şunları kaydetti:
     "Yabancı yatırımcı tarafında ise yine düşen swap oranları nedeniyle girişler hızlanmış durumda. Kısa vadede gösterge tahvil faizinin yüzde 7,5-7,8 bileşik aralığında dalgalanmasını, sonrasında ise gerileyen enflasyon ile birlikte yıl sonuna doğru yüzde 7'ye doğru gerilemesini bekliyorum."
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir