Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,77'ye yükseldi -Ata Portföy Fon Müdürü Cem Tözge: -"Şu…

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,77'ye yükseldi
  -Ata Portföy Fon Müdürü Cem Tözge:
  -"Şu…

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,77'ye yükseldi -Ata Portföy Fon Müdürü Cem Tözge: -"Şu anki koşullar altında gösterge faizin 7,80-7,50 aralığında hareket etmesini bekliyorum"

Güne yüzde 7,70 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi artan satış baskısıyla yüzde 7,77'ye kadar yükseldi.
     Dün Fitch'in raporunun olumlu algılanması sonucu gelen alışlarla yüzde 7,66 seviyelerine kadar gerileyen gösterge tahvilin bileşik faizi bugün küresel piyasalardaki negatif seyrin etkisiyle yükselişe geçerek yüzde 7,77'yi gördü.
     Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Ata Portföy Fon Müdürü Cem Tözge, şu anki koşullar altında gösterge faizin 7,80-7,50 aralığında hareket etmesini beklediğini belirterek, "Fakat, özellikle petrol cephesinde korkulan güçlü yukarı hareket olmaz ise değer kazanan TL ile birlikte yeni dipleri test etmemiz de olası" ifadesini kullandı.
     Olası aşağı hareketin uzun vadeli tahvillerde daha fazla olmasını beklediğini kaydeden Tözge, şunları kaydetti:
     "Lakin 2-10 yıllık faizlerin farkı olması gerekenin çok üzerinde (80 baz puan). Bu senaryo dahilinde, 2 yıllık gösterge faiz 7,40'ları tekrardan test etmesi halinde 10 yıllık faizler 8,00 bileşiklere kadar inebilir. Eylül - Ekim'in borçlanma açısından rahat geçecek olması aşağı yönlü hareketi destekleyen diğer bir unsur."
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir