Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,80'i aştı -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,80'i aştı
  -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,80'i aştı -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: "Yurtiçi döviz ve tahvil piyasalarında ağırlıklı olarak yabancı çıkışları ile TL'de değer kaybı, faizde de yükseliş görülüyor"

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,80'i aştı.
     Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, yurt içi döviz ve tahvil piyasalarında yine ağırlıklı olarak yabancı çıkışları ile TL'de değer kaybı, faizde de yükseliş görüldüğünü söyledi.
     TL'deki kayıpların, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel olduğunu ifade eden Cömert, "Paritedeki düşüş nedeniyle $/TL'de yükseliş görüyoruz, sepet bazındaki değer kaybı ise daha sınırlı. Ancak petrol fiyatındaki yükselişin sürmesi durumunda cari açık ve enflasyon kaygıları tekrar artacağından TL'nin olumsuz ayrışması söz konusu olabilir" değerlendirmesinde bulundu.
     Tahvil tarafında ise, ABD 10 yıllık tahvili ile TL cinsi 10 yıllık tahvil faizi arasında bir korelasyon olduğuna dikkati çeken Cömert, yabancı yatırımcıların artan ABD tahvil faizlerinden tedirgin olmasının muhtemel olacağını belirtti. Cömert, şunları kaydetti:
     "Öte yandan bazı yerli yatırımcıların da ihale sonrası görülen faiz yükselişi nedeniyle pozisyonlarını kapattıklarını görüyoruz. Tahvil piyasası hakkındaki olumlu görüşümüzü koruyoruz. Petrol fiyatında bir geri çekilme görmemiz durumunda yeniden piyasaya girişler artacaktır."
     Gösterge tahvilin bileşik faizi salı günü Hazine'nin ihalelerine gelen talebin düşük olmasının ardından yükselişe geçerek dün günü yüzde 7,72 seviyesinden kapatmıştı. Güne alıcılı başlayan tahvil-bono piyasasında yüzde 7,69'u gören gösterge tahvilin bileşik faizi tekrar yükselişe geçerek bu dakikalarda yüzde 7,82 seviyesinde bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir