Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,70'e yükseldi -Ata Portföy Fon Yönetimi Müdürü Cem Tözge:…

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,70'e yükseldi
  -Ata Portföy Fon Yönetimi Müdürü Cem Tözge:…

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,70'e yükseldi -Ata Portföy Fon Yönetimi Müdürü Cem Tözge: "Son zamanlarda Hazine'nin gerçekleştirdiği en başarısız ihale" -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: "Hazine'nin aylık iç borçlanma hedefini tutturması için bu son ihalede 3,1 milyar lira borçlanması gerekiyor"

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi Hazine'nin ihaleleri sonrası sert bir şekilde yükselerek yüzde 7,70'i gördü.
     Güne yüzde 7,54 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi Hazine'nin düzenlediği 2 ve 9 yıllık ihalelerin ardından yükselişe geçerek yüzde 7,70'i gördükten sonra yüzde 7,66 seviyelerinde dengelendi.
     Hazine 2 yıllık ihalede bileşik yüzde 7,66 ortalama faizle 2,075 milyar lira borçlanırken bu ihaleye gelen teklif 2,081 milyar lira ile sınırlı kaldı. Yine bugün düzenlenen 9 yıllık ihalede ise bileşik yüzde 8,27 ortalama faizle 950,5 milyon lira borçlanan Hazine'ye gelen teklifin 1,021 milyar lira ile sınırlı kaldığı görüldü.
    
     -"Son zamanlarda Hazine'nin gerçekleştirdiği en başarısız ihale"-
    
     Konuyla ilgili görüşlerini AA muhabirine aktaran Ata Portföy Fon Yönetimi Müdürü Cem Tözge Hazine'nin satış rakamlarının hedeflerin altında kaldığını belirtti. Tözge "Son zamanlarda Hazine'nin gerçekleştirdiği en başarısız ihale. Teklif az olduğu için satış rakamları hedeflerin altında oldu" şeklinde görüş bildirdi.
     Hazine'nin iki günde toplam 13 milyar lira borçlandığını hatırlatan Tözge daha önce Hazine'nin 16 milyar lira hedeflediğini belirtti. Hazine'nin bu faiz haddinden istediği oranda borçlanamadığını ve faizlerin beklentilerden yüksek olduğunu söyleyen Tözge, sözlerine şöyle devam etti:
     "İhalenin ardından gösterge tahvil 7,70 seviyelerine yükseldi ki bu da morallerin bozulduğunun göstergesi. Daha dün yüzde 7 - 7,5 bandı konuşulurken, şimdiden 7,5 seviyesi önemli bir direnç seviyesine gelmiş durumda. 7,5 - 7,80 seviyesi hali hazırda geçerliliğini koruyacak gibi görünüyor."
    
     -"Aylık iç borçlanma hedefini tutturmak için son ihalede 3,1 milyar lira borçlanma gerekiyor"-
    
     Konuyla ilgili değerlendirme yapan Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert ise "Satış rakamı beklentilerin altında iken oluşan faiz seviyeleri ise beklentilerin üzerinde. Hazine haftaya düzenleyeceği 11.09.13 vadeli iskontolu tahvil ihalesi ile Temmuz ayı borçlanma programını tamamlayacak. Hazine'nin aylık iç borçlanma hedefinin tutturması için bu son ihalede 3,1 milyar lira borçlanması gerekiyor" dedi.
     İhale öncesi iletilen rekabetçi olmayan tekliflerin beklentilerin altında kalması sonrasında piyasada faizlerin bir miktar yükseldiğini hatırlatan Cömert, şunları ifade etti:
     "İhale sonrasında ise bir miktar satış gelmesini, ancak sonrasında gösterge tahvil üzerindeki satış baskınının da azalması ile yeniden düşüş görülmesini bekliyoruz.
     Piyasa yapıcısı bankaların yükümlülüklerini haftaya yapılacak 13 aylık tahvil ihalesine bıraktıkları anlaşılıyor. Bu durumda gelecek hafta ihale öncesi ROT'un oldukça yüksek olduğunu görmek şaşırtıcı olmayacak."
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir